Kino
Kino Ukraina: "Pamfir" i spotkanie z Kostiantynem Pochtarem

Kino Ukraina: "Pamfir" i spotkanie z Kostiantynem Pochtarem

  • 2023-06-04, , godzina 19:00
  • DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Opis

Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino Ukraina. Przedpremierowy pokaz filmu „Pamfir” w reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka odbędzie się 4 czerwca o godz. 19:00. Po pokazie z widzami spotka się muzyk i instrumentalista Kostiantyn Pochtar vel POSTMAN.

Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.

Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W „Pamfirze” migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski „Pamfir” stał się metaforą obecnej sytuacji.

Kostiantyn Pochtar (czyt. Pocztar), który spotka się z widzami po projekcji, jest znanym ukraińskim muzykiem, multiinstrumentalistą i songwriterem. Swoje życie dzieli między Kijów i Wrocław. Jest jednym z założycieli kijowskiego indie zespołu 5 Vymir, którego albumy są uznawane za jedne z najlepszych na muzycznej scenie niezależnej Ukrainy. Obecnie występuje pod pseudonimem POSTMAN. Ma za sobą setki koncertów w kilkunastu europejskich krajach, w tym także na OFF Festival, Sziget (HU), Fusion (DE), Zermatt Unplugged (CH). 2022 rok spędził w charytatywnej trasie koncertowej #StandWithUkraine, o której pisali między innymi Rolling Stone, BBC, Gazeta Wyborcza, Polityka. Kostiantyn Pochtar skończył „Kijowską filmówkę”, czyli Ukraiński Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. Karpenka-Karego na kierunku inżynieria dźwięku.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mała syrenka
Mała syrenka - recenzja

Jaka jest aktorska wersja kultowej bajki Disneya?

Popularne
michał lamÅźa
Kim jest Michał Lamża, nowy mąż aktorki Anety Todorczuk?

Zarówno jak swoja żona, mężczyzna związany jest z branżą artystyczną i filmową.

aneta todorczuk
Aneta Todorczuk ponownie wyszła za mąż! Ślub ukryła przed mediami

Wraz ze swoim nowym mężem pracują nad swoją autorską płytą.