Kino
Dobry wieczór, Opole!: 60. urodziny Festiwalu Polskiej Piosenki w DCF

Dobry wieczór, Opole!: 60. urodziny Festiwalu Polskiej Piosenki w DCF

  • 2023-06-04, , godzina 17:00
  • DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław

Opis

Wspólnie z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zapraszamy na wyjątkową podróż po historii legendarnego opolskiego festiwalu, który wykreował dziesiątki gwiazd polskiej sceny muzycznej. Po specjalnym pokazie filmu „Dobry wieczór, Opole! Festiwal legenda”, który odbędzie się 4 czerwca o godz. 17:00 w kinie DCF, z widzami spotka się Jarosław Wasik, piosenkarz i dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Film „Dobry wieczór, Opole! Festiwal legenda” to opowieść nie tylko o festiwalu, ale także o tym, co się z nim wiązało – o walce z cenzurą, festiwalowej modzie, przełomowych koncertach, największych przebojach i debiutach. Poznacie zakulisowe anegdoty, historie o "nocach z czwartku na niedzielę", legendy o największych balangowiczach i ich nocnych podbojach, całorocznych przygotowaniach i rywalizacji - to opowieści, w których odbija się historia Polski i obyczajowe przemiany. Wszystko to okraszone unikatowymi archiwaliami ukazującymi między innymi debiutanckie występy Ewy Demarczyk i Bohdana Łazuki, a następnie o drodze do kariery Maryli Rodowicz, Czesława Niemena czy Wojciecha Młynarskiego.

O jednej z największych w Polsce imprez muzycznych, która miała swój początek w 1963 roku, opowiada trzydziestu wybitnych konferansjerów i artystów, a wśród nich Wojciech Młynarski, Magda Umer, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Materna, Krystyna Sienkiewicz, Maria Szabłowska, Krystyna Loska i Grażyna Torbicka. Narratorem i przewodnikiem po opolskiej legendzie jest dziennikarz muzyczny Artur Orzech. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Tomasz Knittel.

Po filmie spotkamy się z Jarosławem Wasikiem, który o opolskim festiwalu wie wszystko. Sam niejednokrotnie występował przed opolską publicznością, a dziś jest dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Porozmawia z nim Paweł Gołębski z Radia RAM.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mała syrenka
Mała syrenka - recenzja

Jaka jest aktorska wersja kultowej bajki Disneya?

Popularne
michał lamÅźa
Kim jest Michał Lamża, nowy mąż aktorki Anety Todorczuk?

Zarówno jak swoja żona, mężczyzna związany jest z branżą artystyczną i filmową.

aneta todorczuk
Aneta Todorczuk ponownie wyszła za mąż! Ślub ukryła przed mediami

Wraz ze swoim nowym mężem pracują nad swoją autorską płytą.