Kino
Punto y Raya Festival 2018 - festiwal filmów abstrakcyjnych

Punto y Raya Festival 2018 - festiwal filmów abstrakcyjnych

  • 2018-10-25, do 2018-10-28
  • Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Wrocław

Opis

Punto y Raya Festival – wydarzenie, które japońska prasa określiła „najbardziej abstrakcyjnym festiwalem świata” – odbywa się już od 11 lat w najbardziej renomowanych instytucjach kultury w Europie. W tym roku zawita do Polski, do Wrocławia. Przez cztery październikowe dni w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych, odbywać się będą darmowe pokazy filmów abstrakcyjnych, warsztaty i wykłady oraz live acty artystów audiowizualnych.

Punto y Raya Festival (PyR) to unikatowe w skali światowej wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie  sztuki wizualne, nowe media, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Nazwa „Punto y Raya” oznacza dosłownie „kropka i kreska”. Te podstawowe elementy wszystkich systemów komunikacji są głównym motywem prezentowanych na festiwalu filmów i wyrazem artystycznej ekspresji twórców uczestniczących w wydarzeniu. Idea PyR to powrót do podstaw, do twórczości pionierów kina i refleksji nad esencją czystej formy, koloru i ruchu jako kontry wobec imitacji rzeczywistości generowanej przez grafikę komputerową.

Festiwal zainaugurowany został w 2007 r. i od tego czasu odbywał się już w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii. W tym roku Punto y Raya zawita do Polski. Jego siódma edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 r. w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi gościć będą w swoich przestrzeniach Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Strefa Kultury Wrocław.

Festiwal oferuje odbiorcom, zainteresowanym filmem, animacją, muzyką i sztuką współczesną, bardzo atrakcyjny i zróżnicowany program. Jego głównym punktem jest międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, na który zgłoszono niemal 760 prac, z 56 krajów z całego świata. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowanych zostało 106 filmów, wykonanych w różnorodnych technikach i stylach, oryginalnych i kreatywnych, pomimo ściśle określonych przez organizatorów wytycznych, pozwalających na wykorzystanie tylko w pełni abstrakcyjnych obrazów czy wykluczających jakiekolwiek dialogi i teksty w warstwie dźwiękowej. Wszystkie prace łączy zaskakujący, niepowtarzalny sposób fascynacji, odkrywania i zabawy czystą formą, ruchem i strukturą, a także nierozerwalna relacja między obrazem i dźwiękiem.

W programie przewidziane są sekcje poświęcone polskim i brytyjskim twórcom, retrospektywy artystów, w tym pionierów animacji komputerowej Vibeke Sorensen i John’a Osborne’a oraz eksperymentalnego twórcy filmowego Thorsten’a Fleisch’a. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty audiowizualne m.in. artystów z Japonii, instalacje multimedialne m.in. wrocławskiej IP Group, wykłady masterclass, warsztaty z programowania czy animacji poklatkowej, a także pokazy i zajęcia dla dzieci.



Bezpłatne rejestracja na: https://pyrfestival.evenea.pl/

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!