Dzieje się - Kino

Wrocław: Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego

2012-05-02 09:34:43 | Wrocław

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na cykl spotkań poświęconych filmom dokumentalnym Krzysztofa Kieślowskiego. Od 10 maja, w każdy kolejny majowy czwartek w Sali Kinowej Instytutu prezentowane będą dzieła tego wybitnego polskiego reżysera. Wstęp wolny.

"Nieważne, gdzie stawia się kamerę, ważne jest – po co?" To zdanie Kieślowskiego najcelniej opisuje jego podejście do tworzenia filmu. Najważniejszym tematem dzieł tego wybitnego reżysera, nieustającym źródłem inspiracji, był zawsze człowiek. Krzysztof Kieślowski tworzył niezwykłe historie o zwykłych ludziach. Nic więc dziwnego, że jego obrazy zachwycają i poruszają tak samo intensywnie, jak wówczas gdy powstawały. Swoją karierę reżyserską Kieślowski rozpoczął od filmu dokumentalnego. I właśnie temu nurtowi jego działalności artystycznej poświęcony zostanie majowy cykl Kina Teatralnego w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. "W ramach cyklu zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów Kieślowskiego, pochodzących z lat 1969–1980. Są to dzieła ponadczasowe, należące do najcenniejszego kanonu polskiego kina". – mówi Aneta Kurek, odpowiedzialna za program Kina Teatralnego w Instytucie Grotowskiego. "Filmy Kieślowskiego stanowią niedościgniony wzór kina dokumentalnego" – dodaje.

W ciągu czterech spotkań w ramach Kina Teatralnego widzowie zobaczą dziewięć dokumentów Kieślowskiego. Zostaną one zaprezentowane w kolejności chronologicznej. Będzie więc okazja, by prześledzić ścieżkę artystyczną reżysera od roku 1969 – kiedy ukończył swój dyplomowy film Z miasta Łodzi, do roku 1980 – gdy powstał film Gadające głowy. Dokumenty pokazywane w ramach cyklu prezentują różne spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, jednak każdy z nich przybliża widzom wrażliwość zaangażowanego społecznie twórcy. Filmy ukazują piękno zwykłych ludzi oraz ich codzienne zmagania. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.
|
Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie, zmarł 13 marca 1996 roku. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych i fabularnych, scenarzysta. Absolwent Łódzkiej Szkole Filmowej. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Zespołu Filmowego Tor oraz honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem stworzył scenariusze do niemal wszystkich najważniejszych swoich filmów (m.in. do tryptyku Trzy Kolory, Podwójnego życia Weroniki, Dekalogu, Krótkiego filmu o miłości czy Krótkiego filmu o zabijaniu). Laureat licznych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, dwukrotnie otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes (za Podwójne życie Weroniki i Krótki film o zabijaniu). W 1995 roku otrzymał nominację do Oscara za scenariusz i reżyserię filmu Trzy kolory. Czerwony.

Program:

10 maja, czwartek, godz. 18:00

"Z miasta Łodzi", 1969, 17’, scenariusz Krzysztof Kieślowski, produkcja WFD (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych)
Dyplomowy film Krzysztofa Kieślowskiego to swoista rozmowa reżysera z zaprzyjaźnionym miastem, w którym spędził kilka lat. Reżyser okiem kamery ogląda codzienne życie Łodzi – bawiące się dzieci, pracujące włókniarki, spacerujących ludzi czy big-beatowy koncert. To sentymentalny, pozornie leniwy spacer wzdłuż znajomych ulic.

Refren, 1972, 10’, produkcja WFD
Ten film, którego robocza nazwa brzmiała Pogrzeb, czyli zabawa w chowanego, to zapis funkcjonowania systemu władzy i zakładu pogrzebowego w obliczu śmierci. Obraz bezmyślnej biurokracji, przed którą nie da się uciec, ukazuje zdumiewająco różne spojrzenia na śmierć.

Murarz, 1973, 16’, produkcja WFD
Portret robotnika – partyjnego aktywisty, który rozczarowany ideą, której zawierzył, wraca do starego życia. Dokument pokazuje, jak bolesne bywa odkrycie prawdy, że jest się tylko zabawką w rękach bezdusznego aparatu partyjnego. Film kręcony podczas obchodów 1 Maja, gdzie hasła o jedności i postępie głoszone przez władzę przeplatają się z rozgoryczeniem społeczeństwa.

17 maja, czwartek, godz. 18:00
"Życiorys", 1975, 45’, scenariusz Janusz Fastyn i Krzysztof Kieślowski, produkcja WFD
Dokument jest relacją z posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej rozpatrującej odwołanie robotnika wykluczonego z partii. Obrady przeradzają się w prawdziwy sąd nad niepokornym człowiekiem, wyłamującym się z systemu. To surowy obraz bezdusznego niszczenia ludzi, którzy buntują się w imię zasad uczciwości. Co ciekawe, ten inscenizowany dokument został zrealizowany jako film instruktażowy i był prezentowany na pokazach członków PZPR.

24 maja, czwartek, godz. 18:00
"Prześwietlenie", 1974, 13’, produkcja WFD
Prześwietlenie powstało w Sokołowsku, miejscowości, w której ojciec Kieślowskiego leczył się na gruźlicę. Chorzy opowiadają przed kamerą o lęku i bólu, w jakie wpędziła ich choroba.

Szpital, 1976, 20’, produkcja WFD
Ten dokument został nakręcony na ostrym dyżurze w szpitalu chirurgii urazowej w Warszawie. Ukazuje heroiczną walkę lekarzy, którzy – mimo uniemożliwiających im wypełnianie swoich obowiązków warunków – pomagają potrzebującym.

31 maja, czwartek, godz. 18:00
"Z punktu widzenia nocnego portiera", 1977, 16’, produkcja WFD
Jest to portret fabrycznego strażnika, Mariana Osucha – fanatyka dyscypliny oraz kontroli absolutnej. Film stanowi metaforę obrazu totalitaryzmu w ujęciu jednostkowym. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to jeden z niewielu filmów Kieślowskiego, w którym występuje jednoznacznie negatywny bohater.

Siedem kobiet w różnym wieku, 1978, 16’, produkcja WFD
To przekrojowy portret siedmiu kobiet. Bohaterki filmu to tancerki w różnym wieku – od nastolatki po emerytkę. W dokumencie ich historia splata się w portret jednej kobiety – od dzieciństwa do starości.

"Gadające głowy", 1980, 14’, produkcja WFD
Ankieta przed okiem kamery. Przypadkowi ludzie odpowiadają na podstawowe pytania: Kim jesteś? Co chcesz osiągnąć?. Film pokazuje spektrum ambicji, planów i rozczarowań. Okazuje się, że ilu ludzi, tyle marzeń i snów.

Słowa kluczowe: Instytut Grotowskiego filmy dokumentalne Krzysztof Kieślowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Polecamy
Joker
MFF w Wenecji 2019: "Joker" nagrodzony Złotym Lwem!

Film na podstawie komiksów dostał główną nagrodę na prestiżowym festiwalu!

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie
Zbliża się ENEMEF: Gwiezdne Wojny Maraton w Multikinie

Najnowsza trylogia kultowej sagi na wielkim ekranie, w tym najnowsza część "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie"!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!