Dzieje się - Kino

Pasja i jej realizacja, czyli o projekcie filmowym wrocławskich seniorów

Projekt seniorów

2020-07-16 11:10:29 | Wrocław

Wrocławskie Centrum Filmowe Seniorów to niezwykły projekt. - Pomysł powstał podczas 8. Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu. Zorganizowaliśmy  warsztaty dla młodzieży i padały pytania dlaczego nie ma podobnych dla seniorów? I tak powstało Wrocławskie Centrum Filmowe Seniorów. Projekt poparł prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i ruszyliśmy do pracy - mówił Stanisław Dzierniejko, reżyser filmu i autor projektu.

Wrocławskie Filmowe Centrum SeniorówPremiera odbędzie się już w sierpniu. Wrocławscy seniorzy tworzą scenariusz oraz wcierają się w rolę aktorów. Na początku roku na castingu przybyło wielu utalentowanych seniorów, których została zaledwie garstka. Najstarszy senior miał aż 96 lat!

Znani aktorzy z pomocą dla seniorów

Na castingu reżyser wspólnie z Robertem Gonerą, wybrali garstkę seniorów, którzy od stycznia uczestniczyli w warsztatach aktorskich i reżyserskich. Podczas zajęć mogli się poradzić znanych aktorów takich jak: Jan Nowicki, Stanisław Cieślak, Anna Seniuk oraz Sonia Bohosiewicz. Finałem projektu będzie premiera filmu, który tworzą seniorzy. Wszystko będzie odbywało się we Wrocławiu. Oprócz spełnienia marzeń seniorów, projekt ma być przykładem na to, aby ludzie kojarzyli wrocław z miastem otwartym dla ludzi w każdym wieku.

Wrocławskie Filmowe Centrum Seniorów

- Był ogłoszony casting do przedsięwzięcia, które w skali kraju odbywa się pierwszy raz, gdzie  seniorzy odgrywają rolę, piszą scenariusz,  robią wszystko aby zaistnieć w kulturze medialnej. Na casting złosiło się ponad 200 osób, z tego wybrano grupę 35 osobową, z tego co ta grupa cały czas ćwiczyła przez pół roku. Robiliśmy różne podejścia i została nas tylko ósemka - 3 panów i 5 pań. Jest etiuda męska, damska i wspólna - pantomima w teatrze - mówi Adam Iwanowski, który jest uczestnikiem projektu, a poza tym jest nauczycielem oraz dziennikarzem. - Projekt jest eksperymentalny i pierwszy w Polsce, jeżeli powiedzie się to w dalszej częći projektu, nie zostawią nas samych sobie, tylko będziemy tworzyli dalsze plany, ale tego nie zdradzam. Dobrze jest, że człowiek w pewnym wieku ma pasję i może się realizować. Fajnie jest, że młodzi ludzie, którzy patrzą na nas z boku, nie spostrzegają nas jak tych, którzy się wygłupiają przed kamerą tylko nas podziwiają - komentuje Adam Iwanowski.

Premiera

Film zostanie zaprezentowany 23 sierpnia 2020 na dużym ekranie podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu. Galę poprowadzą także seniorzy.

- Do grupy aktorsko rezyserskiej trafiłem również z castingu, gdzie tak jak już mówiono trzeba było się wykazać umiejętnośc. Wydaję mi się, że je mam dlatego, że gram w różnych filmach fabularnych, serialach, epizodach, wiec nie było to dla mnie nowością, a na warsztaty poszedłem aby swoje umiejętności aktorskie stały się jeszcze lepsze i grać z jeszcze większą świadomością, a nie intuicyjnie - mówi Jacek Peszyński, który prowadzi grupę rekreacyjno sportową przy Wroclawskim Centrum Seniora, a również jest aktorem na planie. - Casting był w lutym. Ponad 200 osób się zgłosiło, część osób się znało, ponieważ spotykamy się na różnych planach filmowych, dlatego żeśmy wiedzieli, że nie będzie łatwo, bo przyjdą ludzie, którzy mają troche pojęcie  co tu trzeba zrobic. Potem rozpoczeliśmy bardzo intensywne zajęcia, naszym pierwszym wykładowcą była Małgorzata Lipmann z Wyższej Szkoły Aktorskiej w Warszawie. Jest to przewspaniały człowiek, znakomity fachowiec, bardzo mocno rozjaśniła nam w głowach. Wytłumaczyła o co chodzi, jak się przygotować do roli i wizualizacji postaci miejsca, aby wiedzieć dokładnie co my chcemy przekazać. Najważniejszą rzeczą lecz banalną jest oddech. Tego też nauczyła nas Małgosia. To jest wbrew pozorom bardzo ważna czynność, ponieważ człowiek wtedy całkiem inaczej mówi, jeżeli oddech jest wyregulowany. Poza tym właściwy oddech uspokaja - doradza Jacek Peszyński.
 

Koronawirus nie przeszkodził seniorom

Pan Jacek Peszyński z tego względu, że z wykształcenia jest informatykiem bardzo pomógł swoim kolegom, którzy nie potrafili korzystać z różnych komunikatorów w telefonie. Jednak kiedy pojawiły się obostrzenia, wszyscy się zmotywowali aby się tego jak najszybciej nauczyć. Małgorzata Lipann dawała seniorom zadania domowe, gdzie każdy z uczestników przygotowywał je samodzielnie. Wspomniany Jacek Peszyński zbierał wszystkie prezentacje i montował je w pełen film. Seniorzy nic nie stracili ponieważ dawali z siebie wszystko, a tylko zyskali nowe umiejętności!

Dominika Bierczak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: wrocławscy seniorzy, film, 2020, premiera, projekt, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Oblicze mroku
Alter-ego z lustra w horrorze "Oblicze mroku" [WIDEO]

Zobaczcie zwiastun filmu, który nawiązuje do "Carrie" - klasyki horroru od Stephena Kinga!

Haley Lu Richardson
Haley Lu Richardson - gwiazdka romansów dla młodzieży [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia tej uroczej aktorki.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!