Dzieje się - Kino

Klasy filmowe we wrocławskich liceach - nowy projekt DCF-u

2019-09-24 11:03:25 | Wrocław

Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpoczyna realizację projektu "Klasy filmowe". Zajęcia dotyczące między innymi historii kina, języka filmowego oraz produkcji filmowej będą uzupełnieniem lekcji i pojawią się w rozszerzonym programie edukacyjnym 6. klas w 3 wrocławskich liceach. W projekcie weźmie udział 173 licealistów. Inauguracja filmowego roku szkolnego już 24 września w kinie DCF.

Inauguracja filmowego roku szkolnego 24 września 2019 roku.

Zajęcia z zakresu języka filmowego, historii kina i produkcji filmowej prowadzone będą przez cały rok szkolny. Autorski program edukacyjny powstał przy aktywnym udziale filmoznawców, edukatorów i filmowców. Zajęcia będą realizowane zarówno w szkołach (część teoretyczna), jak i w Dolnośląskim Centrum Filmowym (część praktyczna). Swoimi doświadczeniami z licealistami podzielą się m.in.: Jagoda Szelc, Marek Lechki, Bartosz Kędzierski oraz producenci filmowi Paweł Kosuń i Marcin Kurek.

- Program dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia teoretyczne będą prowadzić opiekunowie klas na cotygodniowych zajęciach w szkołach, praktyczne zaś – zaproszeni do współpracy eksperci i twórcy filmowi – raz w miesiącu w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Zajęciom praktycznym towarzyszyć będą pokazy filmów, warsztaty i spotkania z cenionymi twórcami – reżyserami, aktorami czy producentami filmowymi. Cieszę się, że twórcy filmowi związani z Wrocławiem zgodzili się wziąć w nim aktywny udział. Chodziło nam o to, aby młodzież miała żywy kontakt z osobami, które tworzą filmy. Cały program działania klas filmowych był konsultowany z nauczycielami z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, filmoznawcami, ale też z młodzieżą, która na co dzień odwiedza nasze kino. Wierzę, że tegoroczny pilotaż pokaże, że warto ten projekt rozwijać w przyszłości – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Młodzi ludzie, którzy będą brać udział w programie, podkreślają, że dzięki zajęciom będą mieć szansę lepiej zrozumieć kino, poznać arkana sztuki i odkryć tajemnice produkcji, a przy okazji zobaczyć doskonałe filmy artystyczne.

- Edukacja filmowa w szkole jest dość uboga, o filmie mówi się mało, brakuje zajęć praktycznych i spotkań z twórcami. A właśnie film jest tą dziedziną sztuki, która jest szczególnie interesująca dla młodzieży, a jest bardzo niedoceniana w programach nauczania – mówi Zosia, uczennica II klasy XII liceum we Wrocławiu.

Bożena Święch, nauczycielka będąca opiekunem projektu w XV LO we Wrocławiu podkreśla, że zajęcia filmowe są o tyle ważne, że z podstawy programowej znikną zajęcia z wiedzy o kulturze.

- Liczę na to, że zajęcia filmowe mogą być ogromnym wsparciem przy edukacji humanistycznej i w przygotowaniu do matury – chodzi przecież nie tylko o to, aby obejrzeć dobry film, ale także nauczyć się wyciągać z niego wiedzę i refleksje, wzbogacać słownictwo i nauczyć się o nim dyskutować – mówi Bożena Święch.

W programie biorą udział 3 wrocławskie licea: Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, Liceum Ogólnokształcące nr XV im. mjra Piotra Wysockiego oraz Liceum Ogólnokształcące nr XVI.

- To bardzo cenna inicjatywa, którą będziemy wspierać. Edukacja filmowa oferowana w ramach projektu Dolnośląskiego Centrum Filmowego będzie ciekawym uzupełnieniem ogólnego programu edukacji. Uczestnicy programu mają szansę poszerzyć swoją zdolność odbierania i rozumienia sztuki, a także aktywnego udziału w dyskusji o niej – podsumowała Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

O programie klas filmowych

Program klas filmowych realizowany jest przez Dolnośląskie Centrum Filmowe od września tego roku. Składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna odbywa się w szkołach podczas minimum 30 godzin lekcyjnych prowadzonych przez nauczyciela – opiekuna klasy - na podstawie programu merytorycznego i materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów z Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Zajęcia praktyczne będą realizowane w kinie DCF w ramach comiesięcznych spotkań wszystkich uczestników programu. Młodzież weźmie udział w pokazach filmowych poprzedzonych prelekcjami, warsztatami filmoznawczymi bądź spotkaniami z zaproszonymi twórcami kina polskiego. W programie przewidziano między innymi pokazy następujących filmów: "Najlepszy" w reż. Łukasza Palkowskiego, "Jutro lub pojutrze" w reż. Bing Liu, "Księżyc Jowisza" w reż. Kornél Mundruczó czy "I młodzi pozostaną" w reż. Petera Jacksona. Uzupełnieniem programu edukacyjnego będzie specjalnie sprofilowany Młodzieżowy Klub Filmowy (nazwę wybiorą sami uczestnicy na pierwszych spotkaniach), w ramach którego młodzież (w tym uczestnicy programu Klas Filmowych) będzie mieć okazją do spotkania i rozmów na temat filmów z bieżącego repertuaru.

ip

fot. Anna Smycz-Michalak

Słowa kluczowe: program, edukacja, zajęcia, konferencja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Megan Fox AÅź do śmierci
Nadchodzi Maraton Grozy w kinach Helios z aż trzema premierami

Zobaczymy m.in. triumfalny powrót Megan Fox do gatunku horroru!

Polecamy
Niezbędna konieczność
"Niezbędna konieczność" - absurdalnie zabawna komedia romantyczna [WIDEO]

Polecany szczególnie fanom twórczości Wesa Andersona.

To: Rozdział 2 - premiera w USA
Gwiazdy na premierze "To: Rozdział 2" w Los Angeles [WIDEO]

Zobaczcie, jak obsada prezentowała się podczas premiery horroru.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Megan Fox AÅź do śmierci
Nadchodzi Maraton Grozy w kinach Helios z aż trzema premierami

Zobaczymy m.in. triumfalny powrót Megan Fox do gatunku horroru!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!