Dzieje się - Kino

Filmowy Festiwal Wolności we wrześniu w DCF

2018-08-17 08:41:17 | Wrocław

Już we wrześniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpoczną się pokazy Filmowego Festiwalu Wolności. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości DCF przypomni najważniejsze polskie filmy minionych dekad. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje z zaproszonymi gośćmi, wspólnie wybierzemy najlepszy polski film stulecia. Zobaczcie, co czeka na widzów!

Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

- Polska sztuka filmowa od początków swojego istnienia żywo reagowała na otaczającą nas rzeczywistość stając się równocześnie jej komentatorem i współkreatorem. Temat wolności pojawia się w wielu dziełach naszych mistrzów. Warto je przypomnieć i zastanowić się wspólnie, na ile zawarta w nich prawda o Polsce i Polakach, jest nadal aktualna mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, instytucji samorządu województwa dolnośląskiego.

Organizatorzy przygotowali 35 pokazów filmowych, większość z nich we wrocławskim kinie DCF, ale projekcje i spotkania festiwalowe zaplanowano także w Jeleniej Górze (kino LOT), Wałbrzychu (kino Apollo) i Legnicy (kino Piast).  Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia towarzysząc dzięki dotacji fundacji KGHM oraz wsparciu zarządu województwa będzie bezpłatny.

- W naszych kinach pokażemy arcydzieła polskiego kina - zapowiada Katarzyna Majewska, kuratorka festiwalu. Jako instytucja filmowa nie możemy lepiej świętować stulecia odzyskania niepodległości. Zależy nam także na tym, aby nasi widzowie byli współtwórcami naszego festiwalu. Dlatego ogłosiliśmy plebiscyt, w którym Dolnoślązacy wybiorą najlepsze polskie filmy wszech czasów. Te obrazy również zaprezentujemy w DCF i w innych naszych kinach – dodaje Majewska.

Zagłosuj na najlepszy film polski

Plebiscyt już trwa. Na swoje ulubione filmy można głosować poprzez stronę internetową festiwalu: http://festiwalwolnosci.pl/. Opublikowano na niej listę 105 filmów, które eksperci DCF-u uznali za najbardziej znaczące w historii polskiej kinematografii. Lista nie ma zamkniętego charakteru. Jeśli pojawią się kolejne dobre propozycje, może zostać rozszerzona. 5 wybranych w plebiscycie filmów zostanie zaprezentowanych w kinach Odry-Film w ramach festiwalu.

- Najstarszym filmem na naszej liście jest „Mocny człowiek” Henryka Szaro z 1927 roku na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Z filmów przedwojennych wpisaliśmy na nią jeszcze kilka pozycji, między innymi komedię „Czy Lucyna to dziewczyna” w reżyserii Juliusza Gardena, z powojennych oczywiście „Skarb”, „Zakazane piosenki” i „Ulica graniczna”, są wreszcie obrazy największych twórców polskiego kina: Wajdy, Munka, Hasa, Konwickiego, Kieślowskiego, jest kino moralnego niepokoju,  są przedstawiciele najważniejszych nurtówdodaje Katarzyna Majewska.

Święto kina

Filmowy Festiwal Wolności będzie też - jak zapowiadają jego organizatorzy - okazją do spotkania ze znakomitymi twórcami i znawcami polskiego kina. - Z gośćmi będziemy rozmawiać nie tylko o filmach, które często współtworzyli, ale również o uwarunkowaniach społecznych i politycznych, które towarzyszyły ich powstaniu, o wyzwaniach i problemach, z którymi wówczas byliśmy w Polsce konfrontowani. Oczywistym punktem odniesienia wszystkich naszych festiwalowych działań, będzie nasza obecna sytuacja. Czy potrafimy uczyć się na błędach przeszłości? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć coraz głębsze podziały i odbudować wzajemne zaufanie? - pyta Jarosław Perduta.

- Festiwalowi będą towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące. Dzięki zaangażowaniu Centrum Technologii Audiowizualnych nasi widzowie będą mieli okazję obejrzeć kostiumy i rekwizyty z wybranych filmów. Z kolei współpraca z Akademią Sztuk Pięknych zaowocuje specjalną wystawą plakatów filmowych tematycznie związanych z ideą festiwalu - dodaje Katarzyna Majewska.

Wybrane filmy dotykają całego spektrum tematów ważnych dla naszej historii i przyszłości, od rozrachunków z naszą przeszłością, przez proste dylematy codziennego życia, po nasz stosunek do takich pojęć i wartości jak wolność, godność człowieka, solidarność, niezależność, tożsamość.

- Nasze instytucje angażują się w obchody stulecia odzyskania niepodległości na różne sposoby. To dla nas wszystkich bardzo ważny jubileusz. Filmowy Festiwal Wolności to doskonała inicjatywa. Także z uwagi na jej charakter – daleki od niepotrzebnego często zadęcia i sztywności. Dla mnie to okazja do powrotu do tytułów, które kształtowały nas i nasze postrzeganie świata w trudnych dla Polski czasach. Zachęcam do skorzystania z tej ofertymówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Wrześniowy program festiwalu

Inauguracja festiwalu odbędzie się 2 września o godz. 18.00. W programie przewidziano dwa pokazy filmowe. Widzowie DCF-u zobaczą najstarszy zachowany polski film, czyli  "Pruską kulturę". Krótkiej, 8-minutowej, niemej produkcji o trudnych losach Polaków pod zaborami towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Adama Milwiw-Barona. Wieczór zamknie pokaz fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Janusza Zaorskiego pt. "Pokolenia", ukazującego historię współczesnej Polski opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

W piątek 7 września obejrzymy zrealizowany w 1958 r. film Andrzeja Wajdy "Popiół i diament", który był kręcony w plenerach powojennego, mocno jeszcze zniszczonego Wrocławia oraz Trzebnicy. Klasyka nie tylko polskiego, ale i światowego kina, a także lektura obowiązkowa studentów szkół filmowych. Fenomenalne aktorstwo zwłaszcza Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, których wielka kariera zaczęła się właśnie od tego filmu. Przed projekcją odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Kornackiego.

Tydzień później (13 września) widzowie DCF-u przypomną sobie "Eroicę" - film nakręcony w 1957 r. przez Andrzeja Munka. Obraz składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu, po raz pierwszy przedstawiono w nim życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny.  Film poprzedzi prelekcja Piotra Czerkawskiego.

20 września obejrzymy kultowy "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa. Obraz nakręcony w 1964 roku, w schyłkowej fazie "szkoły polskiej" zachwyca pomysłowością, niekonwencjonalnością oraz imponuje rozmachem produkcyjnym. Projekcji będzie towarzyszyć wystawa rekwizytów i kostiumów z filmu.

W niedzielę, 30  września czeka nas pokaz filmu "Nadzór" wrocławskiego reżysera Wiesława Saniewskiego. Po filmy miłośnicy kina będą mieli okazję do spotkania z reżyserem oraz Ewą Błaszczyk i Teresą Sawicką.

Organizatorzy nie zapomnieli o młodszej widowni. 7 września w godz. 11.00 – 13.00 w kinie DCF odbędzie się specjalny pokaz filmu "Podróż za jeden uśmiech" w reż. Stanisława Jędryki połączony z warsztatami dla dzieci.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, przegląd, 100 filmów, seanse, pokazy, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

blef doskonały
Węże 2024: przyznano polskie antynagrody filmowe. To najgorsze twory naszego kina!

Popkulturowa Akademia Wszystkiego kolejny raz stanęła przed wyzwaniem wybrania najgorszych z najgorszych.

Polecamy
Oddech - film 2019
"Oddech" - Elizabeth Debicki w filmie o surferach [WIDEO]

Film jest debiutem aktorskim w wykonaniu dwóch młodych surferów, ale na ekranie zobaczymy także uznaną gwiazdę.

Wszystkie nasze strachy
Dawid Ogrodnik w zwiastunie nagradzanego filmu "Wszystkie nasze strachy" [WIDEO]

Dramat ten był objawieniem tegorocznego Festiwalu w Gdyni.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!