Dzieje się - Kino

DCF zapowiada atrakcje na jesień 2019

2019-09-09 10:54:31 | Wrocław

Jesień 2019 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu zapowiada się wyjątkowo interesująco. Dowiedzieliśmy się już co kino szykuje dla swoich widzów. W ofercie są zarówno kontynuacje popularnych cyklów jak i zupełne nowości, skierowane do bardzo różnorodnego odbiorcy. Prezentujemy nadchodzące atrakcje w DCF!

Dolnośląskie Centrum Filmowe

Najbliższe wydarzenia w DCF

Przegląd filmowy „Konie i ludzie”, 9-13 września

W dniach 9-13 września zapraszamy do DCF na przegląd „Konie i ludzie” będący częścią Europejskiego Festiwalu Konnego odbywającego się na Partynicach. Od poniedziałku do piątku w DCF pokażemy 5 filmów, z których każdy w nieco inny sposób ukazuje wyjątkowość relacji człowiek - koń.

Wrocław od 2015 roku należy do elitarnego stowarzyszenia miast europejskich promujących się poprzez dziedzictwo konne i kulturę jeździecką – Euro Equus. W tej grupie są: hiszpańskie Jerez de la Frontera, portugalska Golega, belgijskie Waregem, czeskie Pardubice i Wrocław. Każde z tych miast na przemian organizuje duże wydarzenia związane z jeździectwem i użytkowaniem koni. W tym roku zaszczyt ten przypadł Wrocławiowi. W bogatym programie Europejskiego Festiwalu Konnego znalazły się: pokazy, wyścigi, zawody, szkolenia, a także wystawy i seanse filmowe. Właśnie na część filmową w dniach 9-13 września zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na drugie piętro, do sali "Lalka".

Od poniedziałku do piątku odbędzie się tam pięć projekcji filmów, z których każdy w nieco inny sposób ukazuje wyjątkowość relacji człowiek - koń. Są to zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne. Z jednej strony będziemy mieli okazję zobaczyć życie najwybitniejszych dżokejów naszych czasów, w dokumentach o Josefie Vani, Anthonym McCoy'u, wyjątkową historię Baska – polskiego araba, który zrobił oszałamiającą karierę za oceanem, z drugiej zaś bardzo "ludzkie" historie z końmi w tle, jak uhonorowany nagrodą na festiwalu w Wenecji obraz Andrew Haigh'a "Polegaj na mnie", czy islandzką opowieść "O koniach i ludziach". Przegląd filmowy rozpoczniemy otwarciem wystawy fotograficznej poświęconej miastom członkowskim Stowarzyszenia Euro Equus, w poniedziałek 9 września o godzinie 19:30.

VIII Międzynarodowy Przegląd Filmów Animowanych Dzieci i Młodzieży Halo Echo 2019, 13-15 września


Wrocław będzie gościł uczestników VIII Międzynarodowego Przeglądu Filmów Animowanych Dzieci i Młodzieży HALO ECHO – forum prezentacji twórczości filmowej najmłodszych autorów tego gatunku kina.

Przegląd HALO ECHO to najpopularniejsze w Polsce forum prezentacji dziecięcej twórczości filmowej. Do konkursu zgłaszanych jest zwykle około 150 filmów animowanych, których treści ujawniają dziecięce problemy, emocje i fascynacje. Zrealizowane w różnych technikach i metrażach, stanowią wyjątkowo atrakcyjne zjawisko artystyczne. Dziecięce filmy swoim uniwersalizmem i wdziękiem zyskują uznanie widzów w każdym wieku, szczególnie zaś dużą estymą cieszą się wśród rówieśników ich twórców. Od trzech lat Przegląd ma rangę Międzynarodowego, bo we Wrocławiu zaczęły pojawiać się prace dzieci z całej Europy. Popularność HALO ECHO wciąż rośnie, przybywa mu uczestników, sympatyków i obserwatorów. W zeszłorocznej edycji wzięło udział ok. 3000 osób.
Goście Przeglądu, a szczególnie najmłodsi miłośnicy filmów animowanych, będą mogli podziwiać dzieła filmowe autorstwa dzieci, uczestniczyć w koncertach, spotkaniach autorskich i warsztatach filmowych. Warsztaty stworzą im okazję zrealizowania swych pomysłów pod opieką profesjonalnych twórców obrazów animowanych, którzy uczestników zajęć wprowadzą w tajniki sztuki filmowej i pomogą im wykonać etiudy. Podczas spotkań i pokazów autorskich zaprezentowane zostaną filmy dzieci z dorobkiem artystycznym - dziełka wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach filmowych.

Festiwal Fotografii Mobilnej, 21-29 września


Yes, I'm Mobile - 2nd Mobile Photography Festival Wrocław 2019

Mobile Photo Trip i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na trzydniowe spotkania poświęcone fotografii mobilnej. W programie znajdą się prelekcje, warsztaty, wystawy, spacery fotograficzne i kino fotograficzne. Festiwal dedykujemy całej mobilnej społeczności, autorom zdjęć, profesjonalistom, znanym i rozpoznawalnym, a także amatorom, którzy rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Spotkanie będzie miało charakter otwarty i zapraszamy każdego, kogo interesuje sztuka fotografii wyrażana w praktykowany przez nas sposób. Cały festiwal poprzedza międzynarodowy konkurs fotografii mobilnej. W siedmiu kategoriach wyłonimy najlepszych fotografów, a jeden z nich zdobędzie Grand Prix. Zwycięzców ogłosimy na gali otwarcia festiwalu, a nagrodzone zdjęcia zostaną pokazane na pokonkursowej wystawie.

Festiwal Podróżników National Geographic, 11-13 października

W dniach 11-13 października zapraszamy na inspirujące spotkania i rozmowy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, w którym podczas 3 dni Festiwalu nasze kino zamieni się w prawdziwe Centrum Wszechświata. Wśród gości Festiwalu Podróżników National znajdą się m.in. Tomasz Michniewicz, Adam Bielecki, Krzysztof Starnawski, Mateusz Waligóra a także Busem przez Świat, Globstory i Wędrowne Motyle. W programie Festiwalu spotkania z podróżnikami, pokazy filmowe, warsztaty i filmowe spacery po Dolnym Śląsku.

Przegląd Kina Czeskiego, 20-27 października

W dniach 20-27 we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się  Przegląd Czeskiego Kina w ramach wydarzeń „Uwaga! Czesi!”.

Od 20 do 27 października we wrocławskim DCF-ie będziemy pokazywać wspaniałe czeskie filmy. Rzadko goszczące na naszym ekranie tytuły Czechosłowackiej Nowej Fali – filmy Vìry Chytilovej, Jana Nìmca, Pavla Juraèka, surrealistę Jana ©vankmajera, kultową animację w odcinkach „Proszę Pana, chodźmy się pobawić”, nowe kino czeskie fabularne i dokumentalne. Będą spotkania z twórcami i prelekcje. Wydarzenie odbywa się w szczególną rocznicę polsko-czesko-słowackiej współpracy. W listopadzie 1989 roku  Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka zorganizowała we Wrocławiu międzynarodowe seminarium "Europa Środkowa na rozdrożu"  oraz ”Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej”. Polacy byli już po zmianie władzy, Czesi jeszcze nie. Mimo blokady granicy do Wrocławia przyjechała ogromna liczba Czechów i Słowaków, pragnących spotkań ze swoją niezależną kulturą. Przybyła czołówka czeskiej politycznej i artystycznej emigracji oraz wielu intelektualistów polskich i europejskich, a na scenie Teatru Polskiego wystąpili najwybitniejsi czescy bardowie m.in. Karel Kryl i Jarosław Hutka. Wrocław na kilka dni stał się czeskim wolnym miastem. Kilka dni po wydarzeniu - 17 listopada - Aksamitna Rewolucja pokojowo obaliła komunizm w Czechosłowacji. Vaclav Havel - późniejszy prezydent Republiki Czeskiej i Honorowy Obywatel Wrocławia -  określił  wrocławski Przegląd  "uwerturą do Aksamitnej Rewolucji".

Powracają stałe cykle


Dyskusyjny Klub Filmowy

Ponownie ruszy od października. Seanse odbywają się w poniedziałki o godz. 19.00. Bilety - 12 zł. Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmowy Klub Seniorów


To propozycja skierowana głównie do osób starszych. Seanse odbywają się we wtorki o godz. 12.00. Bilety - 12 złotych.

Magiel filmowy

„Magiel Filmowy” to spotkania z twórcami towarzyszące pokazom premierowych polskich filmów, które są okazją do pogłębionej rozmowy z inspirującymi ludźmi filmu – aktorami, reżyserami czy scenarzystami. Idea „Magla Filmowego” to połączenie pokazu dobrego filmu z ambitnym  „talk show” na scenie z udziałem zaproszonego gościa lub gości. Gospodarzem cyklu jest znany krytyk filmowy i teatralny - Łukasz Maciejewski. „Magiel Filmowy”” odbywa się raz w miesiącu i ma formę otwartą - uczestnicy spotkania mogą wziąć czynny udział w dyskusji z zaproszonym gościem. Gośćmi „Magla Filmowego” w DCF byli m.in.: Kinga Preis, Jagoda Szelc, Anna Krotowska, Małgorzata Szczerbowska, Małgorzata Gorol, Agnieszka Podsiadlik, Urszula Grabowska, Artur Barciś, Wojciech Mecwaldowski, Robert Więckiewicz, Sebastian Fabijański, Olga Chajdas, Eliza Rycembel, Jacek Braciak, Bartłomiej Topa czy Piotr Głowacki.

Już 10 września, Janusz Chabior i pokaz „Polityki” Patryka Vegi


Książka na ekranie

Wielka literatura gości na ekranach DCF regularnie. W ramach cyklu KSIĄŻKA NA EKRANIE raz w miesiącu prezentujemy naszym widzom najciekawsze adaptacje arcydzieł literatury światowej. Prelekcje prowadzi Katarzyna Majewska.

City Docs

City Docs to cykl poświęcony najważniejszym obecnie zjawiskom społecznym. Podczas dotychczasowych pokazów pełnometrażowych filmów dokumentalnych połączonych z dyskusją w gronie znawców tematu poruszaliśmy tematykę smogu, edukacji, mowy nienawiści i przyszłości Europy. Najbliższe spotkanie 22 września w ramach City Docs dotyczyć będzie zrównoważonego transportu, a towarzyszyć mu będzie pokaz filmu „Why we cycle” Arne Gielen, Gertjana Hulstera.

Kino Ukraina

Celem cyklu jest prezentacja najlepszych osiągnięć filmowych naszego wschodniego sąsiada. Kino ukraińskie przeżywa w ostatnich latach swój renesans. Dlatego regularnie przybliżamy  obrazy, które tworzą nową jakość kinematografii ukraińskiej. Pokazaliśmy już  dzieła, które odważnie mierzą się z rodzimą rzeczywistością, a jednocześnie zapewniają Ukrainie własne miejsce na światowej mapie kina uniwersalnego. Do tej pory pokazaliśmy „Na złamanie karku” (reż. Maryna Stepanska), „Kiedy upadają drzewa” (reż. Marysia Nikitiuk) i „Bramę” (reż. Wołodymyr Tychyj).

Adapter

Fundacja Katarynka i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. W cyklu pokazujemy współczesne filmy zagraniczne. Audiodeskrypcja jest dyskretna, dostępna dla niewidomych przez odbiorniki z słuchawkami, które zapewnia Fundacja. Napisy zawierają też zapis dźwięków, są adresowane dla osób niesłyszących. Pokazy są dostosowane z myślą o niewidomych i niesłyszących odbiorcach, ale są otwarte dla wszystkich. Odbywają się raz w miesiącu we wtorek o g. 18.30. Cena biletu jest dla wszystkich ta sama – 6 zł. „Adapter w DCF” to pokazy bez barier, wpisujące się w ideę kultury dostępnej dla wszystkich.

Nowe cykle w DCF


Reżyserzy popkultury

Młodzi polscy reżyserzy chętnie sięgają do motywów, obrazów, tematów czy klisz wymieszanych w wielkim worku POPKULTURY. Filtrują, kradną, żonglują, przetwarzają. Pracują na styku różnych form wyrazu. Jak dogłębnie popkultura zakodowała im określony sposób tworzenia? Czy można dzisiaj stworzyć coś niestworzonego? Czy od popkultury da się uciec? Czym jest polska popkultura? W cyklu REŻYSERZY POPKULTURY będziemy raz w miesiącu gościć reżysera, który opowie o swoich kulturowych inspiracjach w nawiązaniu do określonej formy wyrazu. Będziemy rozmawiać o filmie, teatrze czy performansie. Już w październiku o swoich teledyskach opowie Krzysztof Skonieczny. Spotkania z reżyserami poprowadzą Kaja Klimek i Adriana Prodeus.

Nocne szaleństwo (DCF od tyłu)


Comiesięczne pokazy kultowych i najdziwniejszych filmów w historii kina.

Spotkania z teatrem

Po cyklu „Modrzejewska w DCFie”, w ramach którego prezentowaliśmy ekranizacje najgłośniejszych spektakli teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy wracamy do spotkań z teatrem. W listopadzie pokażemy ekranizację spektaklu teatru Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu „Rewizor” Jana Klaty zrealizowaną dla Teatru Telewizji.

Filmoterapia


Pokazy filmów o tematyce psychologicznej połączone z comiesięcznymi spotkaniami z psychologami i terapeutami. Filmoterapia  rusza w październiku 2019 r.

Wydarzenia


14 września - spotkanie z Rafałem Zawieruchą
 

Rafał Zawierucha opowie widzom DCF o swojej wielkiej przygodzie, jaką było zagranie Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino. Rozmowę poprzedzi pokaz "Pewnego razu... w Hollywood". 14.09. godz. 18.00.

24 października - spotkanie z Peterem Wohllebenem autorem książki „Sekretne życie drzew”

Spotkanie połączone będzie z projekcja półgodzinnego filmu dotyczącego drzew. Będzie to zwieńczenie akcji, którą będziemy prowadzić wspólnie z  Dolnośląskim Alarmem Smogowym (pokazy krótkich spotów przed filmami od połowy września do końca października).

Sezon Oscarowy

Sezon Oscarowy, który elektryzuje wszystkich kinomanów, powróci do DCFu również w tym roku, ale będzie o wiele bardziej rozbudowany. Pokażemy zarówno seanse premierowe, przedpremierowe, seanse specjalne i pokazy filmów krótkometrażowych. Przypomnimy także tytuły, których premiera kinowa już się odbyła, a dzięki nominacjom znów będzie o nich głośno. W tym roku zaczniemy wyjątkowo wcześnie, bo w grudniu, w okolicy ogłoszenia nominacji do Złotych Globów, które są zapowiedzią tego, co może wydarzyć się na Oscarach.

ip

fot. materiały prasowe DCF

Słowa kluczowe: wydarzenia, repertuar, cykle, spotkania, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Polecamy
"My Little Pony: Nowe Pokolenie" - zwiastun animacji [WIDEO]

Dowiedz się więcej o jednej z najnowszych produkcji Netfilxa, której premiera odbędzie się już 24 września.

Pasie pazury - Benedict Cumberbatch
Złote Globy 2022: znamy najlepsze filmy i seriale z Hollywood!

Wśród laureatów są m. in. film z Netflix, musical Spielberga i bajka Disneya.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!