Dzieje się - Kino

"Atak paniki" rozpocznie 12. sezon Polish Cinema for Beginners

2019-03-14 14:08:24 | Wrocław

Wiosną wyruszamy w drogę! W 12. sezonie Polish Cinema for Beginners pod hasłem "On the Road" oglądać będziemy polskie filmy, w których kluczowy jest motyw podróży - tej w przestrzeni i tej metaforycznej. Wiosenna edycja w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu rozpocznie się 4 kwietnia 2019, a otworzy ją pokaz energetycznego "Ataku paniki" Pawła Maślony.

Atak paniki

W programie 12. sezonu Polish Cinema for Beginners znalazły się zarówno klasyczne filmy drogi, ożywiające mit wędrówki przez życie, poszukiwania, wielkiej przygody i wyzwolenia od fałszywych wartości - zobaczymy to zarówno w nagrodzonej Oscarem, słynnej "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, jak i w "Ułaskawieniu" – najnowszym dziele Jana Jakuba Kolskiego, docenionym podczas ostatniego festiwalu w Gdyni. Pokażemy też absolutny klasyk polskiego kina, przez wielu uważanych za najlepszy polski film wszech czasów – "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego. Ten długo zakazany film, używając klasycznej dla road moviesopozycji sfery square – „kwadratowego” ładu mieszczańskiej rzeczywistości i właściwej podróży sfery beat (błogość, szczęśliwość), każe zastanowić się, co tak naprawdę kieruje naszym życiem. 

Ale motywu podróży poszukiwać będziemy także w kinie gatunkowym – choćby w "Ataku paniki" Pawła Maślony, który otworzy wiosenny sezon cyklu, gdzie każdy na swój sposób próbuje oderwać się od rzeczywistości. Reżyser zabiera nas na pokład samolotu, którym grupa Polaków wraca z wakacji. Tu zdarzyć się może wszystko... Debiut Maślony obsadzony mocnymi, zapadającymi w pamięć postaciami, w które wcieliła się śmietanka polskich aktorów (Magdalena Popławska, Artur Żmijewski, Dorota Segda), ogląda się z wypiekami na twarzy.

Seansom 12. edycji PCfB towarzyszyć będą prelekcje i spotkania z filmowcami, filmoznawcami i ekspertami, malującymi szerszy kontekst społeczny i historyczny każdego tytułu. Spotkania z nimi poprowadzi Adam Kruk - krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to, skąd pochodzą – mogli poznawać drogi i bezdroża polskiego kina. 

Pokaz "Ataku paniki" odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl.

ip

fot. kadr z filmu "Atak paniki"/Hubert Komerski/materiały prasowe

Słowa kluczowe: filmy, seanse, cyk, Kino Nowe Horyzonty, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Annabell 3
Nowy horror z Annabelle jeszcze w tym roku

Uniwersum "Obecności" ciągle się rozrasta.

Oscarowe filmy z sukcesem frekwencyjnym w Polsce

Te produkcje odniosły sukces w polskim box office.

Za pÃłźno, by umrzeć młodo
Filmy znanych reżyserek w programie 19. MFF Nowe Horyzonty

Kobiece spojrzenie na kino, które warto poznać.

Polecamy
Zgłoś film na Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
Zgłoś film na Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA ogłasza nabór filmów do IV edycji największego na świecie festiwalu polskiej animacji.

"Dziedzictwo Bourne'a" zdeklasowało przeciwników
"Dziedzictwo Bourne'a" zdeklasowało przeciwników

Nowa odsłona kultowego cyklu o agencie Bournie zarobiła w miniony weekend 41 mln dolarów, zrzucając z najwyższego miejsca podium rankingu box office film "Mroczny rycerz powstaje".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Annabell 3
Nowy horror z Annabelle jeszcze w tym roku

Uniwersum "Obecności" ciągle się rozrasta.

Oscarowe filmy z sukcesem frekwencyjnym w Polsce

Te produkcje odniosły sukces w polskim box office.