Dzieje się - Kino

Tydzień z ukraińskim kinem w Nowych Horyzontach

2013-05-21 10:04:46 | Wrocław

W dniach od 10 do 17 czerwca 2013 r. we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się festiwal pod tytułem «Tydzień Kina Ukraińskiego», zorganizowany przez Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu i Fundację ‘Ukraina”.

Zobaczymy dziewięć ukraińskich filmów, przedstawiających rozwój kinematografii ukraińskiej w XX i XXI wieku. 11 czerwca w Tajnych Kompletach, w ramach festiwalu, zaprezentowany zostanie również Tom najlepszych reportaży opublikowanych na łamach Nowej Europy Wschodniej w latach 2008-2012

Tydzień Kina Ukraińskiego to wydarzenie, mające na celu zapoznanie mieszkańców Wrocławia oraz jego gości z losem ukraińskiego kina w tak niestabilnym okresie historycznym. Zaprezentowane zostaną dzieła twórców, którzy wzbogacili historię kinematografii produkcją kontrowersyjną, innowacyjną, a także eksperymentalną.

10 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, podczas którego pokazany zostanie film «Trzy Historie Galicji» z późniejszą dyskusją, w której udział wezmą jego twórcy i bohaterowie. Wstęp wolny - obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 717884450

Następnie, w chronologicznej kolejności pokazane zostaną wybitne dzieła ukraińskich reżyserów wraz z krótką prezentacją każdego z nich, która pozwoli głębiej zrozumieć sens pokazywanych filmów, poznać autora i osobliwość czasów, w których tworzył.

Kinematograficzną podróż rozpocznie film Oleksandra Dovzhenki «Zwenyhora», który bez słów opowiada zachwycająco żywą i wielowarstwową historię.

Później widzowie będą mogli zapoznać się z  dokumentem Dżigi Wertowa pod tytułem «Człowiek z kamerą», sugerującego zupełnie nową wizję sztuki kinematograficznej bez udziału scenariusza ani aktorów. W październiku 2010 r. ten film zajął 11 pozycję na liście „Filmów dokumentalnych, które zmieniły świat”, sporządzonej przez magazyn Entertainment Weekly. Następnie na ekrany wejdą specyficzne, ale niepowtarzalne filmy Sergija Paradżanowa, któremu udało się stworzyć całkiem nowy  gatunek kina.

Później zadziwiać widzów będą takie filmy jak: «Kamienny krzyż» Leonida Osyki, «Jezioro Łabędzie. Zona» Jurija Illienki oraz «Krótkie spotkania» Kiry Muratowej. W tych filmach bohaterowie odnajdują się w nieprzewidywalnych, dramatycznych, lub też komicznych sytuacjach, które niezwykle umiejętnie przedstawiają ukraińską mentalność.  
W ostatnim dniu festiwalu pokazany zostanie film Mychajła Illienki «Ten, który przeszedł przez ogień», który w zeszłym roku był nominowany do Oskara. Film, który ukazuje nigdy dotąd nie słyszaną historię zupełnie nowego ukraińskiego bohatera.

Wydarzenie pozwala zapoznać się z kulturą całkiem inną, a zarazem tak podobną do polskiej – kulturą, która zawsze istniała, ale ze względu na niesprzyjające warunki nie zdążyła wystarczająco dobrze się zaprezentować.

Bilety w cenie 15 zł. Więcej informacji na www.kinonh.pl

Szczegółowy program:

10 czerwca, 17.00, wstęp wolny

Trzy historie Galicji
reżyseria: Olga Onyszko, Sara Farhat / Ukraina 2012

Pokaz filmu dokumentalnego wyreżyserowanego przez Ukrainkę Olgę Onyszko i Libankę Sarę Farhat. Opowiada o losach Aharona Weissa – ukrywanego podczas wojny przez polskich i ukraińskich sąsiadów, Olii Ilkiv – działaczki ukraińskiego podziemia przeŹśladowanej po wojnie przez władze sowieckie oraz księdza Stanisława Bartmińskiego z jednej z podprzemyskich parafii, który od lat 70. działa na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego i zachoŹwania wielokulturowego dziedzictwa Galicji. KażŹdy z bohaterów tej historii snuje przed kamerą opowieść na temat swojego życia. Trzy historie, trzy losy, trzy narody – jedna prawda.

11 czerwca, 20.00
Zwenigora / Zvenyhora
reżyseria: Aleksandr Dowżenko | obsada: Semen Svashenko, Mykola Nademskyi, Les Podorozhnii | ZSRR 1928, 65’

Arcydzieło kina niemego i jeden z pierwszych filmów ukraińskich, który opowiada o Ukrainie w niemal religijnym tonie. Film Aleksandra Dowżenki, przedstawiciela i twórcy ukraińskiego kina poetyckiego, przez krytyków stawianego na równi nawet z Siergiejem Eisensteinem, pokazuje w dwunastu epizodach dzieje Ukrainy. Wypełniona mitami i przesądami historia opowiadana jest przez starego człowieka, który przekazuje swoim wnukom wiedzę o skarbach zakopanych pod Zwenigorą.

12 czerwca, 20.00
Człowiek z kamerą / Chelovek s Kinoapparatom
reżyseria: Dżiga Wiertow | ZSRR 1929, 66’

Człowiek z kamerą to film mieszczący się w europejskim nurcie miejskich symfonii, a zarazem jeden z najwybitniejszych filmów kina niemego i klasyk radzieckiej kinematografii. Główne bohaterki filmu Wiertowa to Moskwa lat 20. oraz... sama kamera, która goni za rytmem życia, penetruje pędzące pociągi i tramwaje, pokazuje pracę w fabryce i urzędach, zwyczajne dni zwyczajnych ludzi.

13 czerwca, 20.00
Kijowskie freski / Kijewskije freski
reżyseria: Siergiej Paradżanow | obsada: Tengiz Archvadze, Antonina Leftiy, Viya Artmane | ZSRR 1966, 15’

Kijowskie freski to w zasadzie zmontowane próby do niedokończonego filmu Siergieja Paradżanowa. Realizację filmu przerwano decyzją władz kinematografii, gdyż przedstawiony im fragment wydawał się impresjonistycznym obrazem, przepełnionym ideą pacyfizmu. Na szczęście materiały udało się uratować dzięki interwencji operatora Aleksandra Antipienki, który później włączył je do swojej pracy dyplomowej. Film miał być próbą abstrakcyjnego pokazania tragedii wojny, a jednocześnie prawdziwym eksperymentem z formą, kolorem i dźwiękiem. Paradżanow chciał nakręcić film o Kijowie, ponieważ był zafascynowany pięknem tego miasta.

Cienie zapomnianych przodków / Tini zabutykh predkiv
reżyseria: Siergiej Paradżanow | obsada: Iwan Mykołajczuk, Iwan Dziura, Larisa Kadocznikowa | ZSRR 1965, 98’

Cienie zapominanych przodków to arcydzieło sztuki filmowej, utwór poety. Twórca wykorzystał motywy z ludowych legend, wierzeń i obyczajów huculskich górali. Przeniknął w głąb archaicznej kultury, w skomplikowany świat symboli, rytuałów i mitów, inspirując się ukraińskimi formami plastycznymi i muzycznymi. Historia miłości dwojga młodych, pochodzących ze zwaśnionych ze sobą rodów górali, staje się pretekstem do nakreślenia dramatów egzystencjalnych i stworzenia syntezy tragicznego losu ludzkiego.
14 czerwca, 20.00

Kamienny krzyż / Kaminnyi khrest
reżyseria: Leonid Osyka | obsada: Boryslav Brondukov, Danylo Ilchenko, Kateryna Mateyko | ZSRR 1968, 81’

Nędzna wieś góralska pod koniec XIX wieku. Zmęczony ukraiński chłop łapie na swojej ziemi złodzieja, który miał zamiar ukraść jego majątek i chce, żeby sąsiedzi pomogli mu osądzić mężczyznę. Kara za takie przewinienie może być jednak tylko jedna – śmierć. W małej izdebce rozgrywa się kameralny dramat pomiędzy złodziejem a chłopem i jego żoną oraz dwoma „sędziami”.

15 czerwca, 20.00
Jezioro łabędzie. Zona / Lebedyne ozero-zona
reżyseria: Yurii Ilienko | obsada: Viktor Solovyov, Lyudmila Yefymenko, Pylyp Ilienko | Kanada, Szwecja, ZSRR 1990, 96’

Jezioro łabędzie. Zona to pierwszy wspólny film Siergieja Paradżanowa i Jurija Ilienki od czasu współpracy przy słynnych Cieniach zapomnianych przodków Paradżanowa, gdzie Ilienko był operatorem. Na podstawie więziennych zapisków Paradżanowa powstał scenariusz, opisujący życie w łagrze. Film opowiada o ucieczce i dramatycznych losach więźnia na wolności. Po opuszczeniu łagru bohater znajduje schronienie w pomniku, tam opiekuje się nim kobieta. Wkrótce rodzi się między nimi uczucie, ale mężczyzna zostaje zdradzony przez syna swojej ukochanej i musi wrócić do więzienia.

16 czerwca, 20.00
Krótkie spotkania / Korotkie vstrechi
reżyseria: Kira Muratowa | obsada: Nina Ruslanova, Vladimir Vysotskyi, Kira Muratowa | ZSRR 1967, 96’

Krótkie spotkania to pierwszy samodzielny film Kiry Muratowej, prekursorki postmodernizmu w kinie radzieckim i jednej z najbardziej niedocenionych reżyserek w historii tej kinematografii. Film, który był pierwszym dużym sukcesem Muratowej opowiada o Nadii, młodej kelnerce z prowincjonalnego miasteczka. Dziewczyna zakochuje się w wykszatłconym i utalentowanym geologu Maksymie i wyrusza do miasta, aby go odnaleźć. Nadia spotyka jednak Walentynę, partnerkę Maksyma, która zaprasza dziewczynę do domu. Nadia nie zdradza Walentynie swojego uczucia do mężczyzny i uważnie obserwuje relacje między nimi.

17 czerwca, 20.00
Ten, który przeszedł przez ogień / Toj chto projszow kriz wohon 
reżyser:  Mychajło Illienko, obsada: Dmytro Linartowycz, Witalij Lineckyj, Olha Hryszyna, Wiktor Andrijenko, Ukraina 2012, 110’

Film znanego reżysera Mychajła Illienki oparty na biografii Iwana Dacenki, który od 1937 roku służył w Armii Czerwonej jako pilot. Podczas wykonywania zadania bojowego -  bombardowania dworca PKP Lwów – II, Dacenko miał zginąć, ale jak się okazało wiele lat później trafił do niemieckiej niewoli. Potem został zesłany do łagrów, z których uciekł. Nieznanym sposobem Dacenko trafił w końcu do Kanady, gdzie zakochał się w Indiance i został wodzem Irokezów.

Słowa kluczowe: tydzień kina ukraińskiego kino nowe horyzonty program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
RÃłÅźowe flamingi
John Waters przyjedzie do Polski. "Papież kampu" gościem American Film Festival 2021

Artysta weźmie udział w masterclassie poświęconym swojej twórczości i zaprezentuje stand-up "This Filthy World".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!