Dzieje się - Kino

Oscar dla zbrodni katyńskiej?

2008-02-19 12:57:04
 „Katyń” – najnowszy film Andrzeja Wajdy stanie w tym roku do konkursu o najważniejszą nagrodę filmową. Czy ma szanse na odebranie złotej statuetki?

Oscarowy wynik Polaków otworzył w 1941 roku Leopold Stokowski, dyrygent urodzony w londyńskiej rodzinie polskich emigrantów. W 1940 roku skomponował muzykę do „Fantazji” – produkcji Disneya, za którą w 1941 roku odebrał nagrodę w kategorii najlepszej muzyki filmowej.

Drugiego Oscara Polska otrzymała również za warstwę dźwiękową. W roku 1953 triumfy święcił Bronisław Kapera, autor muzyki do amerykańskiego musicalu „Lili”, w reżyserii Charlesa Waltersa.

Późniejsze lata nie były łaskawe dla naszych produkcji. Amerykańska Akademia Filmowa, pomimo paru nominacji, do 1982 nie przyznała Polsce żadnej statuetki. O nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego wałczyły filmy: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1963), „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (1966), „Potop” Jerzego Hoffmana (1974) i „Noce i dnie” (1975) Jerzego Antczaka. Bez sukcesów pozostały również nominacje dla Andrzeja Wajdy. „Ziemia Obiecana”, która otrzymała ostatnio Złotą Kaczkę za najlepszy polski film, nie zyskała przychylności jurorów w 1976 roku i przegrała z „Dersu Uzala”, produkcją Akiro Kurosawy. Podobny los spotkał „Panny z Wilka”. W konkursie z roku 1981 przepadł również „Człowiek z żelaza”. Za najlepszy zagraniczny film statuetkę zgarnął wtedy dramat „Mefisto”. Na pocieszenie można dodać, że epizodyczną rolę zagrała w nim Krystyna Janda. Złą passę przełamał Zbigniew Rybczyński. Jego krótkometrażowe „Tango” zyskało przychylność jurorów w roku 1982.

O Polakach na oscarowej gali najgłośniej było chyba w roku 1993. Wtedy też triumfy święcił głośny film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Historia dziejąca się w czasach II wojny światowej otrzymała łącznie siedem oscarów (w tym najważniejsze – za reżyserię i najlepszy film), z których aż trzy odebrali twórcy z polski. Ewa Braun – za kostiumy, Allan Starski, jako twórca najlepszej scenografii i Janusz Kamiński – autor najlepszych zdjęć. Kamińskiemu udało się odebrać Oscara parę lat później po raz drugi - i to również za film współtworzony ze Spielbergiem. „Szeregowiec Ryan” w roku 1998 zgarnął pięć statuetek, w tym za najlepsze zdjęcia, który przypadł Polakowi.

Rok 2001 mógł być szczęśliwy dla Sławomira Fabickiego, absolwenta łódzkiej „Filmówki”. Jego 26-minutowy film „Męska sprawa” został wystawiony do oscarowego konkursu w kategorii film krótkometrażowy. Oczekiwania były spore, ponieważ produkcja Fabickiego została wielokrotnie nagradzana na festiwalach międzynarodowych (m.in. w Edynburgu, Monachium, Stuttgarcie i Nowym Jorku). Niestety polski reżyser wyjechał z Los Angeles bez nagrody.

Amerykańska Akademia Filmowa w roku 2002 przyznała aż siedem nominacji „Pianiście” Romana Polańskiego. Gdy film wszedł na ekrany kin mówiono, że Polański ma niewielką szansę na triumf za oceanem z powodu wyroku sądowego, jaki ciąży na reżyserze od lat 70-tych. „Pianista” zdobył jednak Złotą Palmę w Cannes i nie mógł przejść niezauważony również w Ameryce. Członkowie Akademii nominowali film w kategoriach: aktor pierwszoplanowy, reżyseria, scenariusz adaptowany, najlepszy film, zdjęcia, montaż i kostiumy. Ostatecznie twórcy „Pianisty” wyjechali z Los Angeles z Oscarem dla najlepszego aktora, oraz za reżyserię i scenariusz adaptowany. Gala ta mogła być szansą na złotą statuetkę również dla innego Polaka – Tomasz Bagiński był nominowany w kategorii animowany film krótkometrażowy za „Katedrę”, przegrał jednak z „The ChubbChubbs!” Erica Armstronga.

Ostatniego polskiego Oscara odebrał w roku 2004 Jan A. P. Kaczmarek za muzykę do filmu „Marzyciel”, historii autora „Piotrusia Pana” z Johnym Deepem w roli tytułowej. Polakowi udało się pokonać tak wybitnych kompozytorów muzyki filmowej, jak John Williams i Thomas Newman.

Andrzej Wajda został doceniony dopiero w 2000 roku, kiedy otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Złośliwi mówili wtedy, że jest to nagroda przyznana z grzeczności, dla człowieka, którego wkład w rozwój kinematografii jest ogromny, jednak zbyt słaby, by uzyskać „normalnego” Oscara. Zdanie to jest o tyle nieprawdziwe, że w podobnej sytuacji do roku 2007 był Martin Scorsese. Dopiero wtedy otrzymał nagrodę za reżyserię „Infiltracji”, będąc pomijanym w roku 1980 („Wściekły Byk”), 1988 („Ostatnie kuszenie Chrystusa”), 1990 („Chłopcy z ferajny”) i 2002 („Gangi Nowego Jorku”).

W tym roku Wajda znowu pojawi się na oscarowej gali, jako nominowany do odebrania statuetki. „Katyń” będzie walczyć w kategorii filmu zagranicznego. Czy ma szansę na zwycięstwo?

Z tym może być problem, ponieważ brak w filmie uniwersalnych motywów. Obraz, który wzruszy Polaków, dla obcokrajowca może pozostać słabo czytelny. Czy film wstrząśnie widzem europejskim i amerykańskim? Wątpliwe. Wprawdzie dobrym pomysłem było ukazanie zbrodni katyńskiej z perspektywy żon i matek czekających na swoich mężczyzn, jednak realizacja była słabo konsekwentna. Dramatów kobiet na ekranie było zbyt mało, by zainteresować widza, który z tematyką katyńską ma niewiele wspólnego. To ważny film dla Polaków – wzbudzający dyskusję na temat faktycznych sprawców mordu, jednak dla widza amerykańskiego może pozostać mało interesujący. Można jednak liczyć, że film zyska przychylność członków Akademii z powodów czysto artystycznych, których przecież w produkcji nie brakuje. Wszystko wyjaśni się w nocy z 24 na 25 lutego 2007.


Paulina Wyrębowska
paulina.wyrebowska@dlastudenta.pl



Słowa kluczowe: oscary 2008 oscars katyń katyn wajda polacy i oscary Polska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ILE MOżNA CZYTAC TEN SAM TEKST? [0]
    laura
    2008-02-24 23:53:03
    jw
Zobacz także
Ariana Greenblatt
Ariana Greenblatt poczaruje w "Iluzji 3"

Młoda aktorka w obsadzie kontynuacji przebojowej serii.

A Gentleman in Moscow
Ewan McGregor jako "Dżentelmen w Moskwie" na SkyShowtime [WIDEO]

Miniserial oparty jest na bestsellerowej powieści Amora Towlesa.

Spirited Away: W krainie bogÃłw
Nadchodzi Maraton Anime w kinach Helios z kultowymi filmami

Idealna opcja, by nadrobić klasykę gatunku!

Polecamy
Zabij to i wyjedź z tego miasta
Animacja wygrywa 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Poznajcie wszystkich laureatów FPFF w Gdyni 2020!

Kryptonim Polska
"Kryptonim Polska" - zobacz pierwszy fragment komedii o narodowcach [WIDEO]

Dziewczyny nie przyszły, za to pojawiła się policja...

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ariana Greenblatt
Ariana Greenblatt poczaruje w "Iluzji 3"

Młoda aktorka w obsadzie kontynuacji przebojowej serii.

A Gentleman in Moscow
Ewan McGregor jako "Dżentelmen w Moskwie" na SkyShowtime [WIDEO]

Miniserial oparty jest na bestsellerowej powieści Amora Towlesa.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!