Dzieje się - Kino

Kobiety kontra świat. Przegląd kobiecych filmów

2011-11-16 09:17:38 | Wrocław

Odmienne kultury, różne kraje, rozmaite problemy i bolączki. Jednak wiele spośród kłopotów, z którymi borykają się kobiety na całym świecie, jest wspólnych, niezależnie od szerokości geograficznej. Pretekstem do zastanowienia się nad aktualną sytuacją kobiet w różnych miejscach świata, w tym kwestiami związanymi z tempem przemian kulturowych, będzie przegląd filmów fabularnych „Women vs. The World”. W programie wrocławskiej imprezy znalazły się m.in. „Ki”, „Karen płacze w autobusie” oraz „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”.

PRZEGLĄD PRZEŁOŻONY NA LUTY 2012


Międzynarodowe kino artystyczne od lat znakomicie komentuje otaczającą nas rzeczywistość. Walka o prawa kobiet oraz dążenie organizacji feministycznych i środowisk pro-kobiecych do   przełamania patriarchalnej dominacji, należą do bardzo istotnych zagadnień współczesnego świata, z czego filmowcy zdają sobie sprawę, przychodząc w sukurs aktywistom. Reżyserzy (i reżyserki) portretują silne kobiety, walczące o poprawę swojego losu, ale też bezwolne jednostki pozostające we władaniu systemu patriarchalnego i kobiety, które próbują się usamodzielnić, jednak w ich otoczeniu musi upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim będzie to możliwe.

Pierwszego dnia przeglądu (poniedziałek, 12 grudnia) czekają na widzów projekcje dwóch filmów, pokazujących kobiety w trudnej sytuacji życiowej. Na otwarcie cyklu pokazów: „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu, obraz, który przyniósł reżyserowi Złotą Palmę podczas Cannes 2007, a także zapoczątkował „nową falę kina rumuńskiego”. Mungiu sięga do schyłku komunizmu w swoim kraju. Rumunia jest pogrążona w szarości i marazmie, w takich realiach żyją dwie bohaterki filmu. Jedna z nich zachodzi w ciążę, jednak nie chce urodzić dziecka. Aborcja była w Rumunii wówczas zakazana, choć warunki bytowe młodych matek skłaniały wiele kobiet do podjęcia decyzji o usunięciu ciąży. Film Cristiana Mungiu to wstrząsający dramat. Trudno przejść obojętnie obok ukazanych na ekranie dylematów moralnych, zanurzonych w beznadziei końca epoki Ceaucescu. Niełatwo zignorować również dylemat „Ewy”, tytułowej bohaterki filmu Adama Sikory i Ingmara Villqvista. W kobiecie, w obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej jej rodziny, uruchamia się wola walki o przetrwanie. Ewa, w filmie rozgrywającym się w przytłaczającej scenerii Śląska, radzi sobie z problemami i niezaradnością męża bardzo skutecznie, choć jej wybory mogą wywoływać pewne kontrowersje.

13 grudnia w ramach przeglądu będzie można zobaczyć: „Kobiety bez mężczyzn”, debiut Shirin Neshat oraz „Ki” w reżyserii Leszka Dawida, również debiutującego w pełnym metrażu. Pierwszy z filmów przedstawia historię kobiet poszukujących sensu życia w realiach Iranu 1953 r. „Kobiety bez mężczyzn” podejmują temat różnych odcieni kobiecości Iranek. Przy czym warto zauważyć, że  Neshat, mieszkająca od lat poza granicami kraju, spogląda na zagadnienie z perspektywy zewnętrznej. W konstrukcji filmu widać też ślady doświadczenia reżyserki jako artystki multimedialnej. Z kolei „Ki”, do którego scenariusz napisał Paweł Ferdek, to portret młodej dziewczyny, brawurowo odegranej przez Romę Gąsiorowską (nagroda aktorska na FPFF w Gdyni), która ma dziecko, ale jednocześnie próbuje ze wszystkich sił utrzymać młodzieżowy tryb życia. Przebojowa Kinga (tytuł to skrót jej imienia) z jednej strony wykazuje się niezależnością i zaradnością, a zarazem jest nieporadna i szuka wsparcia koleżanek. Część recenzentów filmu podkreślała, że mamy do czynienia z jedną z najbardziej interesujących bohaterek w całym polskim kinie.

Ostatniego dnia widzowie będą mogli wyruszyć w podróż do odleglejszych kultur. „Brick Lane” prezentuje losy Nazneen, hinduskiej dziewczyny, która - w następstwie zaaranżowanego małżeństwa – przenosi się do imigranckiej dzielnicy w Londynie. Film w reżyserii Sarah Gavron znakomicie ukazuje istniejące różnice kulturowe i ludzką łatwość do zamykania się w stereotypowym myśleniu. Finał przeglądu stanowić będzie „Karen płacze w autobusie”, zabierający nas do Kolumbii, gdzie tytułowa bohaterka decyduje się odejść od męża i rozpocząć życie na własną rękę. Film jest przejmującą historią budzenia się do samodzielnej egzystencji kobiety do tej pory uzależnionej od małżonka.

Wszystkie filmy będą poprzedzone prelekcjami ekspertów, a na zakończenie każdego dnia odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości. Organizatorami „Women vs. the World” są Stowarzyszenie „Spring'04” oraz Fundacja Visionica. Współorganizatorem jest Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”. Zadaniem przeglądu jest zapowiedź genderowego festiwalu „Dolny Śląsk kobiet”, który w kilku miastach województwa odbędzie się w roku 2012.

„Women vs. the World” - przegląd filmów fabularnych o sytuacji kobiet na świecie
Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
12-14 grudnia, godz. 18.00-23.00
Cena pojedynczego biletu: 11 zł (ulgowy), 13 zł (normalny)

ip

Fot. kadr z filmu "Ki"

Słowa kluczowe: Women vs. The World ki dcf wrocław karen płacze w autobusie ewa brick lane bilety

Karen płacze w autobusie (1)

Polski plakat

Ewa (19)

Plakat
Ewa  - Zdjęcie nr 3
Ewa  - Zdjęcie nr 4
Ewa  - Zdjęcie nr 5
Ewa  - Zdjęcie nr 6

Dolnośląskie Centrum Filmowe (25)

Dolnośląskie Centrum Filmowe  - Zdjęcie nr 1
Dolnośląskie Centrum Filmowe  - Zdjęcie nr 2
Dolnośląskie Centrum Filmowe  - Zdjęcie nr 3
Dolnośląskie Centrum Filmowe  - Zdjęcie nr 4
Dolnośląskie Centrum Filmowe  - Zdjęcie nr 5

Ki (7)

Ki  - Zdjęcie nr 1
Ki  - Zdjęcie nr 2
Ki  - Zdjęcie nr 3
Ki  - Zdjęcie nr 4
Ki  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

David Corenswet Superman
David Corenswet w stroju Supermana na oficjalnym zdjęciu z filmu DC

Aktor bardzo przypomina tu Henry'ego Cavilla.

Wiktor Zborowski
Wiktor Zborowski jako mądry smok w animacji "Strażniczka smoków" [WIDEO]

To bardzo pozytywna postać, nie ma nic wspólnego z krwiożerczym smokiem - mówi doświadczony aktor.

Polecamy
Penguin Bloom
Naomi Watts jako sparaliżowana matka i żona w filmie "Penguin Bloom" [WIDEO]

W obsadzie są też Andrew Lincoln i zraniona sroka.

Fuga - premiera na festiwalu Nowe Horyzonty
"Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej pokazana na 18. MFF Nowe Horyzonty [FOTO]

Polska premiera filmu odbyła się w ramach 18. edycji festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

David Corenswet Superman
David Corenswet w stroju Supermana na oficjalnym zdjęciu z filmu DC

Aktor bardzo przypomina tu Henry'ego Cavilla.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!