zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca po zarządzaniu. Jakie stanowiska i jakie zarobki Cię czekają?

poniedziałek, 10-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Zarządzanie to corocznie dosyć popularny kierunek studiów na wrocławskich uczelniach. Co prawda, nie tak oblegany, jak dziennikarstwo, prawo czy psychologia, ale wciąż cieszy się powodzeniem wśród studentów. Jakie możliwości i warunki zawodowe czekają na absolwentów zarządzania?

praca po Zarzadzaniu

Czy warto studiować zarządzanie i dla kogo to dobry kierunek?

Zarządzanie to stale popularny kierunek studiów, ale również poszukiwany na rynku pracy. Wystarczy wejść w link https://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l i zapoznać się z ofertami pracy z Wrocławia, aby przekonać się, że ukończenie studiów wyższych na kierunku związanym z zarządzaniem to punkt dosyć często zawierany w wymaganiach przedstawianych przez różne korporacje działające w mieście. Skuteczna kadra kierownicza potrzebna jest w firmach o każdym profilu działalności, dlatego ofert pracy jest wiele.

Absolwenci zarządzania mają przewagę nad kandydatami, którzy nie mogą pochwalić się takim wykształceniem. Jeszcze lepiej, jeśli pożądane studia idą w parze z pierwszym, adekwatnym doświadczeniem zawodowym. Zarządzanie to kierunek dobry dla osób, które zdają się być doskonałymi organizatorami. Absolwent to często np. były działacz kół naukowych albo członek innych zrzeszeń i samorządów studenckich.

Ten rodzaj kształcenia zaopatrzy kandydata w wiedzę pomocną na stanowiskach kierowniczych, ale nikt nie powinien sądzić, że same studia zapewnią mu od razu awans czy możliwość pracy na starcie jako manager czy kierownik. Potrzeba jeszcze praktyki. Niemniej takie wykształcenie daje istotną przewagę. Zarządzanie to kierunek interdyscyplinarny. Studenci mierzą się z przedmiotami z kilku różnorodnych dziedzin, m.in. matematyki, finansów, prawa czy psychologii.

W czym można się wyspecjalizować, studiując zarządzanie?

Jako szeroka dziedzina, kierunek umożliwia wybranie jednej z licznych specjalizacji dotyczących węższych zagadnień. Zarządzanie zasobami ludzkimi w największym stopniu kojarzy się z tą ścieżką kariery, ale studia zaopatrują w wiedzę dotyczącą także skrajnie innych zagadnień. Jako osoba, która wie, jak efektywnie zarządzać zespołem ludzkim, absolwent zarządzania może pracować na stanowiskach managerskich i kierowniczych. Ci, którzy bardziej od pracy z ludźmi, wolą zarządzać samymi projektami, mogą wybrać ścieżkę projekt managera.

Muszą jednak wiedzieć, że i tak nie unikną konieczności skutecznej współpracy z innymi. Działanie w grupie jest wpisane w ścieżkę kariery związaną z zarządzaniem, a czasem stanowi nawet główne pole pracy danego pracownika. Istnieją osoby zawodowo związane z zarządzaniem właśnie komunikacją firmową. Kolejnymi obszarami, w których zatrudnienie znajdują absolwenci tego kierunku, są wszelkie działy audytów i kontroli jakości. Pracownicy ci stanowią często najwyższą instancję, która sprawdza, czy dany projekt, produkt, usługa lub proces wytwórczy firmy przebiega prawidłowo i z zachowaniem wszelkich koniecznych standardów. To bardzo odpowiedzialna rola.

Gdzie jeszcze można pracować po zarządzaniu?

Niektórzy wybierają wyspecjalizowanie się w zarządzaniu finansami. Znajdziemy wśród nich analityków, którzy potrafią podejmować właściwe decyzje dotyczące m.in. inwestowania czy zarządzania ryzykiem finansowym firmy. Osobna ścieżka kariery czeka także na absolwentów zaznajomionych z zarządzaniem w strukturach administracji i finansów publicznych. Osoby te znajdują pracę, jako doradcy, konsultanci i specjaliści, mający wiedzę na temat przepisów prawa dotyczących np. przetargów i inwestycji publicznych.

Odrębnymi specjalizacjami są także te związane z zarządzeniem firmą na poziomie międzynarodowym. Zarządzanie nie tylko jedną ze struktur przedsiębiorstwa, ludzką, finansową, jakości czy prawną, lecz jego całością, wydaje się być najbardziej skomplikowane. Dlatego też i tutaj student może się wyspecjalizować, np. w zarządzaniu firmami związanymi z gastronomią, hotelarstwem albo sprzedażą i promocją konkretnych produktów.

Średnie zarobki absolwentów zarządzania

Stanowiska utożsamiane z absolwentami zarządzania dotyczą przede wszystkim kadr kierowniczych, są zatem relatywnie wysokie. Niemniej trzeba pamiętać, że rzadko, który student już na starcie otrzyma możliwość bycia managerem, głównym finansistą, specjalistą ds. jakości czy kierownikiem. Wszystko zależy także od tego, czy już w trakcie podejmowania kształcenia wzbogaci swoje CV o różne staże czy praktyki.

Takie pozycje w dokumentach aplikacyjnych są niezwykle cenne. Na wysokość zarobków wpływa również lokalizacja, wielkość i branża działania firmy, w której pracownik podejmie zatrudnienie. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że mediana zarobków na stanowisku kierownika regionalnego to około 10 tys. zł brutto miesięcznie. Menadżer natomiast może liczyć na średnio o 2,5 tys. zł mniej.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com/senivpetro

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama