zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Deficyt pracowników we Wrocławiu

poniedziałek, 06-03-2017 (00:00:00) | komentarze (0) | artykuł sponsorowany


Wrocław to jedno z Polskich miast, które może pochwalić się szczególnie dobrą sytuacją na rynku pracy. Bezrobocie jest tu wyjątkowo niskie – według wrocławskiego Urzędu Statystycznego w grudniu 2016 roku wynosiło 2,8%. Od pewnego czasu pracodawcy w wielu branżach nie mogą znaleźć pracowników. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta w przyszłych latach ulegnie większym zmianom.

Pracownicy, których brakuje we Wrocławiu

Lista zawodów, które w 2017 roku są deficytowe we Wrocławiu, jest bardzo długa. Brakuje tu między innymi pracowników budowlanych, kierowców, kucharzy i szefów kuchni, opiekunów do osób starszych i niepełnosprawnych, pracowników produkcji, magazynierów czy personelu sprzątającego. Część zawodów z tej grupy jest bardzo odpowiedzialna, a także obciążająca psychicznie i fizycznie. Część z kolei może być wykonywana przez osoby o niskich kwalifikacjach, co wiąże się z małym prestiżem tego typu profesji.

Nieatrakcyjne wynagrodzenie i emigracja

Jedną z przyczyn braku chętnych do pracy może być mało atrakcyjne wynagrodzenie, co w połączeniu ze stosunkowo wysokimi kosztami utrzymania we Wrocławiu nie pozwala na zadowalający standard życia. Pracownicy często wolą wyjechać zagranicę, gdzie za tę samą pracę otrzymają o wiele wyższe stawki. W krajach zachodnich zapotrzebowanie na pracowników z Polski jest duże. Cieszą się oni bardzo dobrą opinią i mogą liczyć na atrakcyjne warunki pracy. Dodatkowo statystyki pokazują, że emigracja w ostatnich latach była wysoka. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, z kraju wyjechało 2,4 mln obywateli. Wrocław ulokowany jest blisko granicy z Niemcami, co sprawia, że wielu pracowników nie ma kłopotów z transportem.

Czynniki demograficzne a brak rąk do pracy

Charakterystycznym jest fakt, że duży deficyt osób do pracy występuje w między innymi w zawodach, do których wykonywania nie są potrzebne wysokie kwalifikacje. Najczęściej podejmuje się ich młodzież i studenci, których jest coraz mniej. Obecnie na rynek pracy wchodzi pokolenie z niżu demograficznego, które nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na pracowników tych branż. Dodatkowo część studentów wybiera studia, na które nie ma obecnie zapotrzebowania, co jeszcze potęguje deficyt personelu w niektórych sektorach gospodarki. Należy zwrócić uwagę na fakt, że część deficytowych profesji nie cieszy się dużym prestiżem społecznym. Szukający pracy w dobie niskiego bezrobocia mają większy wybór niż kilka lat temu, dlatego podejmują się zajęć, które są ich zdaniem bardziej atrakcyjne

Zainteresowany nowymi ofertami pracy? Wejdź na http://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l i znajdź coś dla siebie.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama