Uczniowie i nauczyciele z Wrocławia z dostępem do niemal 9 tys. ebooków

2021-01-29 12:19:30 | Wrocław

"Władca Pierścieni" Tolkiena, "Księgi Jakubowe" Tokarczuk i "Katarynka" Prusa na jednej e-półce. Wrocław udostępnił prawie 9 tysięcy bezpłatnych książek w wersji elektronicznej dla uczniów i nauczycieli. Wszystko za pośrednictwem e-Czytelni w Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej.

Młoda dziewczyna przed komputereme-Czytelnia Wrocławskoek Platformy Edukacyjnej

Użytkownicy Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej mogą korzystać z e-Czytelni, która daje im dostęp do niemal 9000 tysięcy e-booków. Jest to moduł Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych, który unowocześnia ofertę bibliotek szkolnych i dopasowuje ją do potrzeb współczesnych czytelników udostępniając im bezpłatnie tysiące książek i innych wydawnictw.

– W e-Czytelni dostępne są lektury szkolne, teksty naukowe, popularno naukowe, dydaktyczne a także literatura piękna, młodzieżowa czy fantastyka – mówi Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu. – Ponadto udostępniliśmy również książki do nauki języków obcych, podręczniki, atlasy, mapy świata i wiele innych.

Zasoby internetowej czytelni pochodzą z platformy IBUK Libra oraz Wolnych Lektur i mogą być dostępne w różnych formatach tekstowych (ePUB, MOBI, PDF, TXT, FB2) a część także jako audiobooki (MP3, OGG VORBIS).

Jak korzystać z e-Czytelni?

Korzystanie z czytelni online jest proste. Odbywa się ono przez przeglądarkę stron internetowych, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego czy urządzenia, konieczny jest jedynie dostęp do Internetu. Najłatwiejszym sposobem jest zalogowanie się do Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej https://pe.edu.wroclaw.pl za pomocą tego samego konta, z którego uczniowie i nauczyciele korzystają w czasie lekcji oraz przejście do zakładki e-Czytelnia.

W e-Czytelni dostępna jest wyszukiwarka, za pomocą której można znaleźć potrzebny tytuł. Można wyszukiwać interesujące tytuły na wybranej platformie (IBUK Libra, Wolne Lektury), po autorze, tytule książki, serii lub temacie. Przy wyszukaniu po tytule np. "Mały Książę", katalog odnajduje 3 pozycje: Aby otworzyć e-book należy kliknąć w TYTUŁ wybranej pozycji, a następnie wybrać opcję PRZEJDŹ DO ŹRÓDŁA.

Wybraną książkę w IBUK Libra można umieścić na swojej osobistej półce, aby mieć do niej szybki i łatwy dostęp. Książka otwiera się w nowej karcie. Po zakończeniu czytania wychodzimy zamykając kartę. Dodatkowe zalety korzystania z IBUK Libry, z której zasobów korzysta e-Czytelnia to tworzenie własnej e-półki z książkami, możliwość prowadzenia notatek bezpośrednio w książce, dodawanie zakładek i tagowanie ważnych fragmentów, zakreślanie kolorami, wyszukiwanie słów i fraz, -zaawansowane przeszukiwanie treści,  sprawdzanie trudnych pojęć i słów (również obcojęzycznych) w bazie wiedzy PWN (słowniki/encyklopedie), - dostosowanie układu tekstu do każdego urządzenia (komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon).

Użytkownicy WPE posiadający konto czytelnika wydane w bibliotece szkoły mogą połączyć te 2 konta.

– E-Czytelnia to nowy projekt na etapie pilotażu, przyglądamy się jak działa i będziemy go nadal rozwijać, tak by zasoby czytelni były coraz większe a korzystanie z niej coraz wygodniejsze – dodaje Miedziński.

Obecnie na Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej zarejestrowano ponad 73,5 tysiąca kont użytkowników, którzy mają dostęp m.in. do e-Czytelni.

ip

fot. Kacper Wiernicki

Słowa kluczowe: Wrocławska Platforma Edukacyjna, e-Czytelnia, IBUK Libra, Wolne Lektury, Dostęp, Logowanie

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Deklaracja maturalna 2021 - ostateczny termin złożenia i określenia zdawanych egzaminów

Dowiedz się, do kiedy możesz modyfikować swoją listę przedmiotów na maturze.

Od 18 stycznia klasy I-III wracają do zajęć stacjonarnych

Czy wiadomo coś o powrocie na zajęcia klas maturalnych?

Aktualizacja w grupie "I": szczepienia dla wszystkich pracowników szkół, nie tylko nauczycieli

Na szybsze podanie preparatu może liczyć każdy zatrudniony przez placówkę oświaty. Czy wpłynie to na powrót na lekcje stacjonarne?

Przesiewowe testy nauczycieli - wyniki i statystyki

Koronawirusa wykryto u 2% pracowników szkół.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie zaprasza na powtórkę przed maturą 2021 z j. polskiego

Maturzysto, czas na powtórkę z języka polskiego! Zobacz jak efektywnie to zrobić dzięki zajęciom z Izą Kasperek.

Studniówka 2021 - kiedy termin i data balu maturalnego

Czy w tym roku jest na co czekać?

Konkurs "Talent za talent" - informacje o edycji 2021

Zdajesz w tym roku maturę i masz na koncie sukcesy naukowe lub działasz na rzecz jakiegoś projektu lub organizacji? Oto coś dla Ciebie!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane