Projekt wrocławskich licealistów w Seulu

2015-09-14 08:29:30 | Wrocław

W poniedziałek w stolicy Korei rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona post- i transhumanizmowi. Licealiści z Wrocławia opowiedzą o projekcie w którym osoby z niepełnosprawnościami odgrywają rolę bohaterów gier komputerowych i animacji 3D.

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu realizuje innowacyjny projekt, w którym osoby z niepełnosprawnościami odgrywają rolę bohaterów gier komputerowych i animacji 3D. W integracyjnym zespole współpracują m.in. osoby z niepełnosprawnością, młodzież gimnazjalna oraz licealiści. Efektem ich działań ma być specjalny raport na temat metodyki pracy z osobami niepełnosprawnymi przy użyciu systemu motion capture. Technologia „mocap” stosowana jest w produkcji gier komputerowych oraz tworzeniu animacji filmowych. Specjalne urządzenie pozwala przechwycić ruch aktorów i zapisywać go w komputerze. Następnie zapis podkładany jest do wcześniej przygotowanego cyfrowego modelu różnorodnych postaci.

W dniach 14-18 września br. grupa licealistów, uczestnicząca w projekcie realizowanym w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, weźmie udział w konferencji naukowej na temat posthumanizmu i transhumanizmu w Seulu. Organizowana przez EWHA Womans University konferencja jest siódmym spotkaniem naukowym z serii „Beyond Humanism”, które w tym roku powiązane zostało ze szczegółowym pytaniem „From Humanism to Post- and Transhumanism?” Gościem specjalnym konferencji będzie m.in. znany artysta sztuki mediów i nowych technologii Stelarc. - We współczesnej refleksji nad posthumanizmem i transhumanizmem studia nad niepełnosprawnością i technologicznymi formami jej przezwyciężania zajmują bardzo istotne miejsce – mówi dr Jan Stasieńko, opiekun naukowy projektu.

 - Nasz projekt wpisuje się bardzo mocno w tę perspektywę, ponieważ staramy się w nim pokazać, że osoby niepełnosprawne dysponują unikalnymi umiejętnościami ruchowymi, które z powodzeniem da się wykorzystać w grach i animacjach filmowych za pośrednictwem systemów przechwytywania ruchu. Ruchy te są nie do powtórzenia przez pełnosprawnych aktorów, a wyglądają na ekranie dużo bardziej przekonująco – tłumaczy dr Stasieńko z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Sami uczniowie podkreślają, że praca z osobami niepełnosprawnymi w trakcie projektu okazała się świetnym działaniem integracyjnym, które pozwoliło poznać problemy osób niepełnosprawnych i na nowo zdefiniować pojęcie ograniczeń. - Byliśmy często zaskoczeni kreatywnymi sposobami radzenia sobie z codziennymi problemami przez naszych niepełnosprawnych rówieśników, których zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie - mówi Mariola Rumlova jedna z członkiń zespołu badawczego.

W trakcie czterodniowej konferencji w Seulu uczniowie przedstawią pierwsze wyniki swoich prac w postaci animacji z udziałem osób niepełnosprawnych. Gotowy raport naukowy z projektu wraz z materiałami multimedialnymi będzie gotowy w połowie listopada 2015 roku.

ip

Słowa kluczowe: wrocław liceum, korea, motion capture, Seul, DSW

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura z chemii 2024. Arkusze i odpowiedzi

Zobacz, z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się maturzyści.

Matura z matematyki 2024 - arkusze i odpowiedzi [FOTO]

Co znalazło się w tegorocznym arkuszu z matematyki?

Matura z geografii 2024. Arkusze i odpowiedzi

Jak wyglądały tegoroczne arkusze?

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Matura 2021 - geografia - matura geografia, matura rozszerzona, 2021, arkusze, odpowiedzi, geografia poziom rozszerzony,

Sprawdź, jak wyglądały arkusze do matury z geografii w 2021 r. i poznaj odpowiedzi do egzaminu