Początek roku szkolnego dla blisko 95 tys. dzieci we Wrocławiu

2022-08-31 12:56:05 | Wrocław

Kolejne nowo wyremontowane sale, pomieszczenia szkolne i gimnastyczne. Więcej klas i oddziałów przygotowawczych w placówkach oświatowych. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają na blisko 95 tys. dzieci, które 1 września rozpoczną nowy rok szkolny.

Zobacz też: Kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2022/2023?

rok szkolny 2022/2023Początek roku szkolnego 2022/2023

Koniec wakacji, czas rozpocząć nowy rok szkolny 2022/2023. 1 września do placówek oświatowych prowadzonych przez Wrocław pójdzie blisko 95 tys. dzieci, w tym ponad 6,4 tys. po raz pierwszy usiądzie w szkolnych ławkach. Do szkół podstawowych uczęszczać będzie ok. 47,4 tys. uczniów, do ponadpodstawowych ponad 29,8 tys., a do przedszkoli ponad 17,6 tys.

By zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli jak najbardziej komfortowe warunki nauki i pracy, w wakacje realizowano niezbędne prace remontowe i budowlane w blisko 80 placówkach oświatowych. Miasto przeznaczyło na to ok. 63 mln złotych. Większość z tych letnich prac już została lub w najbliższych tygodniach zostanie ukończona. Pozostałe potrwają do końca tego bądź przyszłego roku.

Wakacyjne prace budowlane objęły m.in.: remonty i przebudowy pomieszczeń szkolnych, boisk, sanitariatów czy instalacji elektrycznych, a także remonty toalet, portierni, węzłów żywieniowych, modernizację wentylacji, wymianę drzwi, okien i oświetlenia czy dostosowanie budynków do wymogów przepisów przeciwpożarowych – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Pierwsze zajęcia w nowej hali sportowej przy ul. Haukego-Bosaka

1 września zostanie oddana do użytku nowoczesna hala sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym nr XIII we Wrocławiu. Znajdują się w niej m.in.: wielofunkcyjna sala sportowa, siłownia, sale do fitnessu, tańca, sala do szermierki dla znajdującej się w pobliżu SP nr 85, szatnie, toalety oraz pomieszczenia techniczne. Ważnym elementem inwestycji jest również podziemny parking.

- To jedna z najnowocześniejszych sal gimnastycznych we Wrocławiu. Wiemy, że uczniowie, ale i nauczyciele z niecierpliwością czekają na jej otwarcie. Dlatego wierzymy, że młodzież z jeszcze większą ochotą i większym zapałem będzie ćwiczyć i wzmacniać swoją kondycję fizyczną – mówi Piotr Pitura, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu.

Halę ze szkołą łączy dobudowany na poziomie pierwszego piętra łącznik, dzięki któremu uczniowie nie będą zmuszeni wychodzić z placówki, aby dostać się na zajęcia sportowe. Po lekcjach łącznik będzie zamykany, ale do budynku hali sportowej będzie można się dostać osobnym wejściem. Obiekt kosztował ponad 20,3 mln złotych.

Ukraińscy uczniowie i klasy przygotowawcze

Wśród przedszkolaków i uczniów, którzy rozpoczną nowy rok szkolny są też ukraińscy uchodźcy. Obecnie najwięcej jest zapisanych do wrocławskich szkół podstawowych – ponad 7 tys., do szkół ponadpodstawowych (z danych na czerwiec) ponad 600, do przedszkoli 1,3 tys. Ilu z nich faktycznie rozpocznie naukę we wrocławskich placówkach? To się okaże w pierwszych tygodniach września.

Codziennie do naszych placówek oświatowych spływają podania uchodźców z Ukrainy, którzy chcą zapisać swoje dzieci. Dlatego nie ukrywamy, że jest to dla nas duże wyzwanie, robimy jednak wszystko, by mu sprostać. Jak na razie, w ramach możliwości, staramy się przyjmować wszystkich chętnych, ale należy pamiętać, że jeżeli ta liczba będzie gwałtownie wzrastać, może dojść do sytuacji, w której niestety będziemy zmuszeni odmawiać – przyznaje Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

By zapobiec takiej sytuacji, we wrześniu otwartych zostanie ponad 70 oddziałów przygotowawczych*, czyli klas dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. W szkołach podstawowych powstanie 61 oddziałów oraz przynajmniej 12 w szkołach ponadpodstawowych (przed wakacjami było ich w sumie 54, a przed wybuchem wojny 41). Poza tym, wrocławskie placówki wykorzystają też możliwość zwiększenia liczby miejsc w grupach przedszkolnych z 25 do 28 dzieci oraz w klasach I-III szkół podstawowych z 25 do 29 dzieci.

Poza tym, we współpracy z UNICEF-em otwartych zostanie we wrześniu pięć centrów nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy, którzy w tych właśnie centrach, łączyć się będą online i realizować obowiązek nauki w ukraińskim systemie oświaty. Także wspólnie z UNICEF-em Wrocław realizuje program mający na celu zebranie informacji o osobach z Ukrainy posiadających uprawnienia pedagogiczne, a także chcących podjąć pracę we wrocławskich placówkach oświatowych na stanowiskach pomocy nauczyciela lub asystenta. Chętni mogą zapisywać się do specjalnie utworzonej bazy, z której korzystać mogą dyrektorzy szkół. Już wpisało się do niej blisko tysiąc osób.

*Oddziały przygotowawcze to klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. W klasie przygotowawczej realizowanych jest 11 godzin języka polskiego, w tym do 6 godzin języka polskiego jako obcego, a także zajęcia tematyczne. Prowadzą je nauczyciele poszczególnych przedmiotów, którzy mogą być wspomagani przez pomoc nauczyciela władającą rodzimym językiem ucznia. W każdej tego typu klasie może być max. 25 uczniów (co też się zmieniło, bo pierwotnie było max. 15 uczniów).

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: początek roku szkolnego 2022/2023, uniowie, klasy przygotowawcze, boiska

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jakie przedmioty są najczęściej wybierane na maturze?

Zobacz, jaki wybór przedmiotów zapewni ci duży wybór kierunków studiów.

Kiedy zostaną przeprowadzone próbne egzmainy maturalne?

CKE wyznaczyło terminy próbnej matury.

Wyniki matur 2022 - ile osób nie zdało egzaminów?

Przemysław Czarnek: "Egzamin zdało około 10 tysięcy osób więcej niż przed rokiem".

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kiedy i gdzie będzie można sprawdzić wyniki matur 2022?

Sprawdź, o której godzinie będą dostępne wyniki.

Rusza inicjatywa #hakujemy_HiT! Jakie są jej założenia?

Program ma pomóc krytyczniej spojrzeć na podręcznik wprowadzony do szkół.

MATURA 2022 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane