Wiadomości - Artykuły

Rekrutacja – Akademia Medyczna

2006-05-07 00:00:00 | Wrocław

Wydział Zdrowia Publicznego

Kierunek: Pielęgniarstwo, Położnictwo, Fizjoterapia, Zdrowie Publiczne

Tryb dzienny

Podstawą przyjęcia będzie pomyślny wynik egzaminu wstępnego - postępowania konkursowego prowadzonego według przedstawionych niżej zasad. Tryb i zasady egzaminu zależne będą od posiadanego świadectwa maturalnego (stara matura lub nowa - począwszy od roku 2005), matura międzynarodowa lub zagraniczna. Na studia przyjęci będą kandydaci, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów kwalifikacyjnych i zmieszczą się w limicie miejsc dla danego kierunku studiów. Limit miejsc zostanie ustalony w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

1. Postępowanie rekrutacyjne na I rok wszystkich kierunków i form studiów obejmuje:
a) kwalifikację wstępną na podstawie złożonej przez kandydatów dokumentacji,
b) selekcję kandydatów w oparciu o: wyniki egzaminu "nowa matura" lub egzamin wstępny,
c) postępowanie końcowe.

2. Kwalifikację wstępną kandydatów oraz postępowanie końcowe przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna powołana uchwałą Rady Wydziału Zdrowia Publicznego, natomiast na potrzeby dokonania selekcji kandydatów wyłonione zostaną Wydziałowe Komisje Egzaminacyjne.

3. Kandydatom, którzy na egzaminie maturalnym w latach 2005 i 2006 zdawali przedmiot będący zakresem egzaminu wstępnego na dany kierunek studiów i uzyskali minimum 30 pkt, automatycznie uznaje się ten wynik jako wynik egzaminu wstępnego na studia.

4. Jeśli egzamin wstępny obejmuje szerszy zakres przedmiotów, z których kandydat nie zdawał egzaminu maturalnego, wówczas przystępuje on do tej części egzaminu wstępnego, która została ustalona dla danego kierunku studiów. Uzyskanie oceny przynajmniej dostatecznej z tej części kwalifikuje do umieszczenia na liście rankingowej w ustaleniu listy przyjętych.

5. Dla umożliwienia takiego postępowania, testy egzaminacyjne na wszystkie kierunki studiów pierwszego stopnia przygotowywane są oddzielnie z każdego przedmiotu.

6. Kandydaci posługujący się świadectwem maturalnym z lat ubiegłych, przystępują do egzaminu wstępnego na danym kierunku studiów w pełnym zakresie.

7. Dla umożliwienia porównywalności wyników "nowej matury" wyrażonych skalą punktową z wynikami egzaminu wstępnego wyrażonego oceną, ustanowiono następujące relacje

Skala ocen obowiązująca w Uczelni

Wartość punktowa wyników nowej matury

Bardzo dobry (5)

91-100 pkt.

Ponad dobry (4,5)

75-90 pkt.

Dobry (4)

55-74 pkt.

Dość dobry (3,5)

45-54 pkt.

Dostateczny (3)

30-44 pkt.

Niedostateczny (2)

do 29 pkt.

8. Laureaci szczebla centralnego olimpiad przedmiotowych stanowiących wyłączny zakres egzaminu wstępnego na dany kierunek studiów, przyjmowani są na studia bez egzaminu wstępnego. W przypadku, gdy dany przedmiot stanowi część egzaminu wstępnego na dany kierunek studiów, kandydat może być zwolniony z tej części egzaminu z zaliczeniem maksymalnej oceny lub wartości punktów przyznawanych przez Komisję Egzaminacyjną.

9. Podstawą decyzji Wydziałowej Komisji Egzaminacyjnej jest dokument potwierdzający status laureata szczebla centralnego.

10. Na I rok studiów zostaną przyjęci kandydaci, którzy uzyskali najwyższe wartości ocen lub odpowiednio punktów wg limitu przyjęć wyznaczonego ministerialnie odrębnie dla każdego kierunku studiów.

11. W przypadku nie wypełnienia limitu przyjęć kandydatów odbędzie się nabór uzupełniający we wrześniu.

12. Wszyscy kandydaci na studia na Wydziale Zdrowia Publicznego składają w siedzibie Wydziału przy ul. Bartla 5 lub w formie przesyłki za potwierdzeniem odbioru, w wyznaczonym terminie, w nie opisanej białej teczce tekturowej, następujące dokumenty:
- podanie na ustalonym formularzu zawierającym kwestionariusz i życiorys,
- świadectwo dojrzałości w oryginale,
- cztery aktualne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle,
- kserokopię dowodu osobistego (potwierdzoną notarialnie)
- orzeczenie lekarskie stwierdzające przydatność kandydata do studiów na wybranym kierunku,
- dwie koperty formatu A-4 z dokładnym i czytelnym adresem korespondencyjnym kandydata,
- kopię dowodu opłaty rekrutacyjnej wniesionej na konto Akademii Medycznej.
UWAGA! Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł. dla kierunków "fizjoterapia - licencjat" oraz "ratownik medyczny" i 80 zł. dla wszystkich pozostałych kierunków.

13. Kandydaci na uzupełniające studia pierwszego stopnia pomostowe na kierunkach: pielęgniarstwo i położnictwo składają ponadto dyplom pielęgniarki/położnej w oryginale, wszystkie oryginalne zaświadczenia potwierdzające ukończenie innych form kształcenia przed i podyplomowego oraz udokumentowany (świadectwem pracy) przebieg praktyki w zawodzie.

14. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna powiadamia pisemnie kandydatów o dopuszczeniu do egzaminu wstępnego/rozmowy kwalifikacyjnej oraz miejscu jego zdawania w terminie nie późniejszym niż 7 dni przed datą egzaminu/rozmowy kwalifikacyjnej.

15. Egzamin wstępny na 3-letnie studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo oraz położnictwo jest wydziałowym utajnionym egzaminem testowym z zakresu biologii. Egzamin obejmuje materiał nauczania szkół średnich wg obwieszczenia MEN z dnia 14 czerwca 2000 r. w sprawie wykazów podręczników szkolnych i książek pomocniczych dopuszczonych lub zleconych do użytku szkolnego. O przyjęciu na studia decyduje wyłącznie liczba punktów uzyskanych na egzaminie. Dodatkowo przyznaje się jeden punkt za świadectwo z czerwonym paskiem. Selekcja kandydatów na uzupełniające studia pierwszego stopnia pomostowe, niestacjonarne dla pielęgniarek/położnych odbywa się w oparciu o rozmowę kwalifikacyjną oceniającą przydatność kandydata do realizacji tej formy studiów. Wydziałowe Komisje Kwalifikacyjne ustalą szczegółowe kryteria rozmowy oraz zasady punktacji dorobku zawodowego kandydatów w celu wypełnienia ustalonego limitu przyjęć odrębnie dla każdego kierunku studiów. Warunki dopuszczenia do rozmowy kwalifikacyjnej:
- terminowe złożenie kompletu wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym dokumentów
- dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
- dyplom pielęgniarki/ położnej w oryginale
- aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki / położnej

Rozmowa kwalifikacyjna - kryteria
Cel rozmowy: sondaż poziomu wiedzy i możliwości jej zastosowania w działaniach zawodowych:
1. Poziom i zakres wiedzy
2. Konstrukcja wypowiedzi
3. Zastosowanie wiedzy w działaniu praktycznym
Dodatkowe punkty można uzyskać za:
- ukończoną specjalizację zawodową - 2 pkt.
- kursy specjalizacyjne, kwalifikacyjne i doskonalące - l pkt (niezależnie od ilości)
Obowiązująca literatura:
- Ciechaniewicz W.: Pielęgniarstwo, ćwiczenia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002
- Zahradniczek K.: Wprowadzenie do pielęgniarstwa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL ,Warszawa 1999
- Ustawa z dnia 5 lipca o zawodach pielęgniarki i położnej z późniejszymi zmianami Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 1997 w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych , leczniczych i rehabilitacyjnych wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie
- kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2003 r.

16. Egzamin wstępny na studia pierwszego stopnia (stacjonarne oraz niestacjonarne - płatne) na kierunku fizjoterapia obejmuje: test egzaminacyjny z zakresu biologii, test egzaminacyjny z zakresu fizyki, pływanie. Egzamin testowy obejmuje materiał nauczania szkół średnich wg obwieszczenia MEN z dnia 14 czerwca 2000 r. w sprawie wykazów podręczników szkolnych i książek pomocniczych dopuszczonych lub zleconych do użytku szkolnego. Test składa się z 60 pytań. O przyjęciu kandydata na I rok studiów decyduje suma punktów uzyskanych podczas odrębnych procedur egzaminu (teoretycznego oraz sprawnościowego), przy czym wymagane jest pozytywne zaliczenie testu z pływania. Dodatkowo przyznaje się jeden punkt za świadectwo z czerwonym paskiem. Kandydaci z najwyższą punktacją uzyskaną na egzaminie wstępnym wypełniają w pierwszej kolejności limit na studiach dziennych. Kandydaci, którzy w wyniku egzaminu wstępnego uzyskają wynik nie pozwalający na przyjęcie na studia dzienne, mogą w ustalonym przez Komisję terminie zdeklarować na piśmie chęć podjęcia studiów wieczorowych, płatnych.

17. Selekcja kandydatów na 3 - letnie studia pierwszego stopnia niestacjonarne - płatne dla techników fizjoterapii odbywa się według kolejności zgłoszeń kandydatów do ustalonego limitu przyjęć. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna podaje do wiadomości kandydatów fakt wypełnienia limitu przyjęć i zakończenia naboru na I rok studiów w formie pisemnej informacji na tablicach ogłoszeń w siedzibie Wydziału.

18. Selekcja kandydatów na studia pierwszego stopnia na kierunku - zdrowie publiczne obejmuje: test egzaminacyjny z zakresu biologii, test egzaminacyjny z zakresu propedeutyki wiedzy o społeczeństwie, test egzaminacyjny z zakresu języka obcego (do wyboru). O przyjęciu na studia decyduje wyłącznie liczba punktów uzyskanych na egzaminie. Dodatkowo przyznaje się jeden punkt za świadectwo z czerwonym paskiem.

19. Egzamin wstępny na studia pierwszego stopnia stacjonarne oraz niestacjonarne na kierunku zdrowie publiczne w zakresie ratownictwa medycznego jest wieloetapową procedurą, na którą składa się: test egzaminacyjny z zakresu biologii, test egzaminacyjny z zakresu chemii, test sprawnościowy Coopera, pływanie. O przyjęciu kandydata na I rok studiów decyduje suma punktów uzyskanych podczas odrębnych procedur egzaminu (teoretycznego oraz sprawnościowego), przy czym wymagane jest pozytywne zaliczenie testu sprawnościowego oraz pływania. Każde udokumentowane przez kandydata kwalifikacje dodatkowe zgodne z zakresem studiów mogą być przez Komisję Rekrutacyjną premiowane dodatkowymi punktami, za każdą umiejętność po 1 punkcie, max. do 3 punktów. Dodatkowo przyznaje się jeden punkt za świadectwo z czerwonym paskiem.

20. Komisja podaje do wiadomości kandydatów informacje o wynikach egzaminów w formie ogłoszenia na tablicach w siedzibie Wydziału oraz w formie pisemnego powiadomienia na adres korespondencyjny kandydata. Osoby, które nie uzyskały w postępowaniu egzaminacyjnym wyniku kwalifikującego do przyjęcia na studia stacjonarne w ramach limitu miejsc, mogą po otrzymaniu decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej zdeklarować pisemnie chęć podjęcia studiów niestacjonarnych, jeśli takie na danym kierunku są realizowane. Osoby, które nie zostały przyjęte w wyniku postępowania rekrutacyjnego, mogą otrzymać od Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej zaświadczenie o przystąpieniu do egzaminu wraz z jego wynikiem wyrażonym liczbą uzyskanych punktów lub oceną. Od decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej przysługuje kandydatowi prawo odwołania się do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej w terminie 14 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu wstępnego.

 

Źródło: http://www.am.wroc.pl/

 

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Jacek Sutryk wygrywa wybory we Wrocławiu. Zwycięstwo w drugiej turze [FOTO] Wrocław

Jacek Sutryk został ponownie wybrany na prezydenta Wrocławia, pokonując swoją rywalkę Izabelę Bodnar.

Polecamy
strajk kobiet 2020
Utrwalanie wizerunku podczas demonstarcji. Co mówi prawo autorskie?

Kogo i kiedy można nagrywać? W jakich sytuacjach osoba jest "częścią tłumu"?

Polecamy
Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.