Wiadomości - Artykuły

Gdzie się podziało życie Żaka?

2004-05-22 00:00:00 | Wrocław
Gdzie się podziało życie Żaka...?

Studentka XXI wieku

Dawno, dawno temu był sobie student i ... Niestety, coraz częściej młodzi ludzie smaczek prawdziwego życia studenckiego mogą poznać jedynie z opowieści starszych pokoleń. Słuchają ich z wypiekami na twarzy i z niedowierzaniem, że szara rzeczywistość PRL-u mogła być tłem dla tak barwnych historii. Dziś elity intelektualne krzyczą: „ kultura studencka umiera”! Czy tak jest w rzeczywistości?


Stereotypy pokoleniowe wielu napawają nieufnością. Złudne i zazwyczaj powierzchowne, są jednak skarbnicą wiedzy o obyczajach. Nie można ich po prostu odrzucić, ponieważ są opiniami wielu ludzi i często dzięki nim można trafnie opisać dane zjawisko. Jedno jest pewne: socjalizm i cenzura działały jak afrodyzjak na umysły i wyobraźnie ówczesnych studentów. Rok 1989 zmienił wszystko. Tętno życia akademickiego zmalało, a dzisiejszy student już nie przypomina dawnego birbanta. Gdy pytamy młodych o wizerunek współczesnych studentów, dostajemy w odpowiedzi niewyraźny i rozmyty portret bliżej nieokreślonej grupy. Tylko starsi uśmiechają się i powtarzają: - Najlepszy okres w życiu, najlepszy. Tych emocji brakuje naszemu młodemu pokoleniu. Czyżby pięcioletni czas sielanki i usprawiedliwionej niedojrzałości odszedł do lamusa?

Zmierzch pokoleń

Studencka historia w PRL-u to w pewnym sensie polityczna biografia grupy. Idea wolności i bunt przeciwko systemowi łączyły pokolenie. Partia, ubrana w ideologię, była naczelnym wrogiem. Alternatywa przybywała z Zachodu: w paczkach, muzyce i obietnicy dobrobytu. Przebijała się przez zagłuszane Radio Wolna Europa.

Prof. Barbara Fatyga z Ośrodka Badań Młodzieży UW twierdzi, że rodzaj i styl protestu określał tożsamość pokolenia. Mieliśmy Rocznik 68’ z rozruchami na wyższych uczelniach, lata 70-te jako wielką i barwną kontestację młodzieżową, z ruchem hippisowskim i teatrem na czele, smutniejsze, ale przepełnione walką o wartości lata 80-te i „pokolenie stanu wojennego”(*). Środowisko akademickie miało podstawy, aby wyróżniać się w społeczeństwie.

Rok 1989 zamknął ten etap. Kapitalizm zajął miejsce socjalizmu. Studenckie życie zmieniło się wraz z systemem. Przycichło, zbladło i powoli usunęło się w cień, zaś biografie młodych opisują wymuskane „cirruculum vitae”. Protest przestał się opłacać, a bunt zamienił się w ostrą rywalizację o wysokie stawki. Pracowite mróweczki wypełniły sale wykładowe i nie chcą łączyć się w „jakieś tam pokolenie”. Problem zmiany relacji międzyludzkich dotyczy nie tylko studentów, to problem całego społeczeństwa, ale w tym środowisku zmiana jest najbardziej zauważalna - mówi Marek Słoka, student lingwistyki z Lublina. Ludzie twierdzą, że nie ma pokolenia, a młodych łączy tylko pogoń za kasą. Próbowano znaleźć nazwę dla obecnej generacji: Pokolenie Coś, Generacja Nic, 2000, X, Frugowcy, ale żadne z tych określeń nie przyjęło się. Pozostają więc anonimowi, czekając na lepsze czasy.

Elity kontra masy

Studenci zawsze kojarzyli się z elitarną grupą. Mieliśmy ogromny prestiż, gdyż na uczelnie bardzo trudno było się dostać. Nie mieliśmy koła ratunkowego w postaci prywatnych szkół. Studia otwierały nam okno na wiedzę, która nie była tak powszechnie dostępna jak dziś. Po pierwszym roku dużo osób odpadało, a w tamtych czasach nie było repety. To była żelazna zasada. Student pomimo opinii hulaki miał wiele przywilejów. Mężczyźni unikali dwuletniego pobytu w wojsku, a groźba wzięcia w kamasze mobilizowała bardziej do nauki - mówi socjolog, prof. Jacek Raciborski.

Źródło: [PAP]
Red: Stecu

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Jacek Sutryk wygrywa wybory we Wrocławiu. Zwycięstwo w drugiej turze [FOTO] Wrocław

Jacek Sutryk został ponownie wybrany na prezydenta Wrocławia, pokonując swoją rywalkę Izabelę Bodnar.

Polecamy
Mariusz Pawelec
Piłkarze WKS-u dbają o zasłużonych zawodników i trenerów klubu

Zawodnicy Śląska Wrocław postanowili wesprzeć osoby starsze, a konkretnie zasłużonych piłkarzy i trenerów klubu z Oporowskiej.

Festiwal KolorÃłw
Festiwalu Kolorów wraca na trasę! Sprawdź, gdzie zagości kolorowa impreza

Na festiwalowej scenie wystąpi wiele ciekawych muzycznych osobowości.

Polecamy
Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.