Wiadomości - Artykuły

7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska

2016-02-02 07:30:46 | Wrocław

Podróż po Dolnym Śląsku śladami jego najcenniejszych artefaktów. Na scenograficznej wystawie zostaną zaprezentowane m.in. mapa Śląska Marcina Helwiga, Księga Henrykowska i najstarsze przyrodniczo-medyczne czasopismo na świecie Miscellanea Curiosa Medico-Physica.

Tytułowe „7 cudów” to siedem obszarów kultury: krajobraz, język, sztuka, nauka, architektura, religia i spotkanie, które stały się przyczynkiem do zaprezentowania najcenniejszych artefaktów regionu. Wystawa będzie miała charakter interaktywny.

1. Przez pierwszą sekcję, „Krajobraz”, poprowadzą nas znakomite zdjęcia Adama Hawałeja. Ostrów Tumski, Ślęża, Odra, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Stawy Milickie, opactwo cystersów w Lubiążu – to niektóre ze sfotografowanych przez niego miejsc. Część z nich znalazła się już na pochodzącej z 1561 r. mapie Śląska autorstwa Marcina Helwiga.

2. „Śląsk – językowa wieża Babel” – takie hasło zaprosi nas do zobaczenia drugiej sekcji. Prezentowana będzie „Księga henrykowska”, najstarszy zabytek odzwierciedlający wielokulturowe dziedzictwo regionu (w 2015 r. została wpisana na listę „Pamięć świata” UNESCO). Będziemy mogli posłuchać jej fragmentu czytanego w czterech językach: polskim, łacińskim, czeskim i niemieckim. W rolę lektorów wcielili się m.in. Marek Krajewski (łacina) i Jaromir Nohavica (czeski).

3. Następna sekcja będzie poświęcona sztuce dawnego Wrocławia. Większość prezentowanych na wystawie dzieł z wrocławskich zbiorów po drugiej wojnie światowej albo zaginęła, albo została wywieziona m.in. do Warszawy. Obraz Lucasa Cranacha starszego „Madonna pod jodłami”, który można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym, wrócił do Wrocławia dopiero w 2012 r.

4. Sekcja „Nauka” zabierze nas w podróż w czasie – od średniowiecza po XXI wiek. Dzięki niej poznamy wybitnych naukowców związanych z Wrocławiem, takich jak Philipp Jacob Sachs von Löwenheim, Ludwik Hirszfeld, czy Hugo Steinhaus. Zobaczymy też pierwszy wrocławski mikroskop (Purkyniego) i łazika marsjańskiego Scorpio III, zaprojektowanego przez studentów Politechniki Wroc.

5. Głównym tematem sekcji poświęconej architekturze będzie zaprojektowana przez Maksa Berga Hala Stulecia, w 2006 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z kamieni milowych w historii architektury. To okazja do zaprezentowania dzieł innych architektów, którzy na początku XX wieku tworzyli oblicze Wrocławia: Hansa Poelziga, Hermanna Wahlicha, Heinricha Küstera i Richarda Plüddemanna.

6. W sekcji „Religia” przypomnimy postać św. Jadwigi – księżnej Śląska, małżonki Henryka Brodatego. Historię jej życia przedstawia Kodeks lubiński, który możemy uznać za prototyp dzisiejszego komiksu. W tej sekcji prezentowane będą też oryginalne eksponaty: Kodeks hornigowski, Kodeks Baumgartena czy bulla kanonizacyjna św. Jadwigi.

7. Ostatnia sekcja wystawy – „Spotkanie” – to zaproszenie do spojrzenia na Wrocław z perspektywy wieków. Tak dobrze znane wszystkim hasło „Wrocław – miasto spotkań” stanie się pretekstem do zaprezentowania wielokulturowości miasta. Na wystawie „spotkamy” Czechów, Żydów, Niemców i Polaków, w osobach Silesiusa, Brahmsa, Picassa, kardynała Kominka i wreszcie papieża Jana Pawła II, który jako pierwszy nazwał Wrocław „Miastem spotkania”.

Otwarcie wystawy -  3 lutego 2016
3 lutego - 14 maja 2016
Sala Mieszczańska Ratusza we Wrocławiu

ip
Fot:Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: cud, wystawa, wroclaw, sztuka, kultura, rozrywka, muzeum, miasto, polska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Brawo [0]
    bomberman
    2016-02-11 00:28:45
    jestem dumny z mojego miasta :D szkoda tylko ze nie ma w zestawieniu BrawoPress, ktory swoj oddzial ma we wrocku, to tez niejako cud, na gowork mozna sie dowiedziec, niby nie powinno dzialac a dziala, no cud :-)
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
Ani jednej więcej! - protest
Ani jednej więcej! - protesty w Polsce po śmierci 30-letniej kobiety [FOTO]

Manifestowano w sprzeciwie wobec prawa aborcyjnego w naszym kraju.

Praca w McDonald’s
Praca w McDonald's? Wpisz do CV

Doświadczenie w obsłudze klienta, umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja czasu - nic dziwnego, że managerowie z McDonald's są grupą poszukiwaną na rynku pracy.

Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.