Teatr
"Trans-Atlantyk" - premiera

"Trans-Atlantyk" - premiera

Opis

Ta autofikcyjna powieść Gombrowicza pisana w 1947 roku w dusznym pomieszczeniu biurowym Banco Polaco w Argentynie opowiada o burzliwych losach nowego emigranta, który przybywa do Buenos Aires w chwili, gdy w Europie wybucha wojna. "Trans-Atlantyk", zbudowany na szkielecie groteski podszytej gorzkim rozliczeniem polskich pseudo-mitów i narodowych póz, był odbierany przez długi czas jako „bluźnierczy wybryk artysty”, by później stać się dziełem klasycznym – pozbawioną emocji lekcją krytycznego myślenia o polskości.

Tumidajski mierzy się z tym tekstem na nowo. Scena posłuży mu za makietę współczesnej Polski, a postać bohatera, Gombrowicza-Pisarza, za obiekt politycznych, społecznych oraz kulturowych manipulacji. Inscenizacja pojmowana jest tu jako symulacja ludzkich postaw i funkcjonuje wyzuta z rodzajowości. Ukazać ma w zamierzeniu reżysera pasożytniczy proces, jaki zachodzi pomiędzy jednostką, ciałem twórczym a państwem, narodem, jego kultem i symbolami. Akt nadużycia owych symboli, ich natłok, histeryczny wręcz przesyt, będące codziennym doświadczeniem współczesnego Polaka, są w spektaklu Tumidajskiego steatralizowaną kondensacją zachowań, która prowadzić ma do społecznej autorefleksji.

W rolę Gombrowicza-Pisarza wcieli się Jakub Kamieński (gościnnie). W spektaklu zobaczymy także Krzysztofa Boczkowskiego, Tomasza Cymermana, Zdzisława Kuźniara, Dariusza Maja, Marcina Misiurę (PWST), Tomasza Orpińskiego, Michała Szweda (PWST), Macieja Tomaszewskiego, Bartosza Woźnego i Krzysztofa Zycha.
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.