Teatr
"Świątynia. Dybuk - legendy żydowskie": premiera

"Świątynia. Dybuk - legendy żydowskie": premiera

Opis

Dyskryminacja, rasizm, nierówność społeczna, narodowa, nietolerancja, brak akceptacji dla inności, a przede wszystkim obojętność i okrucieństwo wobec bezbronnych i potrzebujących pomocy – to problemy, które od początku działalności Teatru Arka stały się wyznacznikiem poszukiwań artystycznych i ideowych.

Według Jana Pawła II „Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu”. Słowa te stały się dla nas wyznacznikiem artystycznej działalności, właśnie w niej widzimy szansę dotarcie do drugiego człowieka. One też zdecydowały o koncepcji spektaklu „Świątynia - Dybuk. Legendy żydowskie.” Właśnie walka o sumienie jest treścią przedstawienia.

Inspiracją stały się dla nas losy polskich Żydów w minionym stuleciu. Zastanawiamy się nad wieloma zagadnieniami związanymi z tragedią tego narodu. Przypominamy dramat i absurd Holocaustu, ale zadajemy też pytanie, ile wieków musi mieszkać człowiek na danej ziemi, żeby do niej przynależeć? Dlatego sięgamy do niechlubnych aktów polskiego antysemityzmu, między innymi do pogromów w Jedwabnym, Kielcach, Krakowie.

Dziś w niektórych dużych polskich miastach, również we Wrocławiu, możemy zetknąć się z kulturą żydowską. Jest to jednak jedynie namiastka jej obecności w naszej narodowej codzienności, bo po II wojnie światowej zniknęły dzielnice żydowskie, zniknęły żydowskie sklepy i kramy. Nie ma już miasteczka Bełz, w którym na początku XIX wieku powstała sławna dynastia chasydów. Spłonęło miasteczko Bełz, nie ma w Polsce chasydów, o których mówi w „Dybuku” Szlojme Zajnwil Rapaport (An-ski). Wiemy o nich bardzo mało, a przecież Polska to także polscy Żydzi. Jak można o nich zapomnieć i ich nie szanować wśród nas. Stanowią piękną część Polski, która jest także ich ojczyzną – „800 lat Żydzi żyją w tym kraju – 800 lat to jest długi czas!”.

Zapraszamy na przedstawienie wszystkich, dla których pamięć o tych, co zginęli oraz wielowyznaniowa i wielokulturowa Polska jest naturalna.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.