Teatr
Recital fletowy

Recital fletowy

  • 2007-06-09, , godzina 18:00
  • Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego, Wrocław

Opis

Zapraszamy 9 czerwca na Recital Fletowy, który odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej

Łukasz Długosz
Andrzej Jungiewicz — fortepian
 
Program:
J. Mouquet - Sonata "La Flute de Pan" op. 15
T. Takemitsu - Voice na flet solo
H. Dutilleux - Sonatina
S. Prokofiew - Sonata D-dur op. 94
 
bilety:
N—30zł, U—20zł, W—15zł,

Henri Dutilleux należy do kompozytorów tworzących niespiesznie i z dużą dozą samokrytycyzmu. Niezależny, awangardowy i choć niezwiązany z żadnym określonym kierunkiem artystycznym, powszechnie uważany jest za kontynuatora francuskiej tradycji kompozytorskiej Ravela, Debussy'ego i przede wszystkim ­ Alberta Roussela. Tworzy muzykę, którą charakteryzuje „znakomity zmysł architektoniki, polifoniczno-warstwowy sposób kształtowania materii dźwiękowej, indywidualny sposób prowadzenia narracji i pełna dyskrecji powściągliwość emocjonalna”, Twórca wszechstronny, lubiany i szanowany zarówno przez melomanów, jak i odbiorców sztuki masowej. Kompozytor muzyki teatralnej, radiowej i telewizyjnej, autor doskonałego pod względem dramaturgicznym baletu Le loup, stworzył swą Sonatinę na flet i fortepian w roku 1942 i do dziś utwór ten należy do najczęściej wykonywanych przez flecistów małych form.

Toru Takemitsu (1930-1996), Japończyk stworzył „Jikken Kobo” ­ eksperymentalny warsztat grupujący muzyków, poetów i malarzy, w którym działał m.in. z J. Cage'em. Popularność uzyskał pod koniec lat 50-tych dzięki Requiem na smyczki. Wówczas to także używał taśm do tworzenia muzyki złożonej z „realnych” brzmień („muzyka konkretna”). Kolejne dziesięciolecie twórczości to wyraźne inspiracje tradycyjną muzyką japońską oraz szeroko pojętymi zjawiskami przyrody. Jego wczesne utwory to ewidentne wpływy muzyki Berga i Schönberga, potem następuje zwrot w kierunku muzyki francuskiej na czele z Debussy'm. Takemitsu nie pozostawał także obojętny na ówczesne tendencje muzyki rozrywkowej. Tworzył jazz, pop, muzykę filmową. Gitarzyści z pewnością cenią sobie jego kultowy zbiór 12 pieśni ma gitarę, Voice na flet solo natomiast to specyficzny utwór, w którym słyszymy echa tradycyjnej muzyki Teatru Nô.Andre Jolivet dorastał w atmosferze szacunku dla sztuki.
 
Wszechstronnie utalentowany – w wieku 13 lat pisze muzykę do własnego tekstu, 2 lata później opracowuje dla domowego teatrzyku balet, w którym muzyka, scenografia, kostiumy oraz dekoracja są jego autorstwa. Gra na wiolonczeli, uczy się malarstwa, kończy studia z zakresu literatury. Na zawsze pozostanie kompozytorem poszukującym, natomiast podstawy własnej poetyki formułował w 1935 oświadczając, że zadaniem kompozytora jest „nadanie muzyce oryginalnego sensu antycznego, kiedy muzyka była ekspresją magiczną i inkantacyjną, wyrazem religijności grup ludzkich (…) Nabieram coraz silniejszego przekonania, że misją sztuki muzycznej jest misja humanitarna i religijna”. Chant de Linos Jolivet tworzy w 1944. Doświadczenia II wojny światowej spowodowały przełom w jego twórczości. Od tej pory dla kompozytora najważniejszy jest „powrót do człowieka” do źródeł wspólnoty ludzkiej i pytanie o miejsce muzyki w świecie, w którym już nic nie będzie takie samo. /opracowanie: Ramona Słobodzian/

Andrzej Jungiewicz
Absolwent klasy fortepianu prof. Józefa Stompla oraz klas kameralnych prof. Marii SzwajgerKułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest pracownikiem tej Uczelni i Zespołu Szkół Muzycznych w Katowicach. Laureat konkursów na stypendia artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1985 i 1986), Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi w duecie fortepianowym z Gabrielą Szendzielorz (1986) oraz Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych w trio ze skrzypaczką Małgorzatą Michalik i wiolonczelistą Markiem Szopą (1985). Brał udział w kursach instrumentalnych pracując pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów m.in. Barbary Halskiej, Ryszarda Baksta, Rudolfa Buchbindera, Konrada Richtera. Nagrywał dla radia i telewizji oraz na CD wspólnie z kontrabasistką Ireną Olkiewicz. Bierze udział jako akompaniator w wielu kursach i konkursach w kraju i za granicą, m.in. w mistrzowskich kursach fletowych, kontrabasowych, saksofonowych, muzyki XX wieku oraz metodycznych.

 
Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.