Teatr
Niepełnosprawni na deskach Teatru Polskiego

Niepełnosprawni na deskach Teatru Polskiego

  • 2014-12-03, , godzina 11:00
  • Teatr Polski - Scena Kameralna, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Niewiele jest momentów, kiedy teatr przestaje być iluzją, a staje się najczystszym wyrazem emocji i wrażeń. Gdy zamiast aktorskiej gry obserwujemy autentyczne przeżywanie „tu i teraz”. Tak będzie 3 grudnia – podczas Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Będzie to wielkie artystyczne święto osób sprawnych inaczej.

W środę 3 grudnia, od godziny 11:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego przy ul. Świdnickiej 28 we Wrocławiu będzie można zobaczyć etiudy, spektakle i przedstawienia prezentowane przez niepełnosprawne dzieci i młodzież. Grupy warsztatowe specjalnie z tej okazji przyjeżdżają do Wrocławia z całej Polski. Jest to efekt pracy aktorów integracyjnego Teatru Arka w ramach programów arteterapii prowadzonych przez cały rok w ośrodkach dla osób z niepełnosprawnością.  

Akademia teatralna dla osób niepełnosprawnych – „Nasze korzenie” – to ogólnopolski projekt realizowany w oparciu o autorską metodę pracy z artystami niepełnosprawnymi, opracowaną przez reżyserkę i twórczynię teatru integracyjnego Arka, Renatę Jasińską.

- W Teatrze Arka grają na równych prawach adepci, czyli osoby niepełnosprawne oraz zawodowi aktorzy – opowiada Renata Jasińska. - Tworzymy spektakle, które są doceniane nie dlatego, że wszystkim jest szkoda „tych biednych niepełnosprawnych”, tylko dlatego, że prezentują wysoki poziom artystyczny. Z drugiej strony ma to kolosalną wartość terapeutyczną.

Efektem prowadzonych przez cały rok warsztatów jest uroczysta Gala, która odbywa się na deskach Sceny Kameralnej Teatru Polskiego. Grupy dzieci i młodzieży ze wsi, małych i średnich miast przyjeżdżają do Wrocławia, żeby zaprezentować się w etiudach, sztukach teatralnych, spektaklach przed prawdziwą widownią.

PROGRAM GALI FINAŁOWEJ

11:00  - 11:10   Uroczyste Otwarcie Gali Finałowej
11:10 - 11:30   Prezentacja fragmentu przedstawienia w wykonaniu Teatru Arka ,,Król Maciuś I i wrocławskie krasnale”
11:35 - 11:45   Prezentacja dokumentu zdjęciowego
11:50 - 13:50  Etiudy teatralne w wykonaniu:
Stowarzyszenia ,,Pomóż nie będę sam” - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Soli
Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem, Koło w Świdnicy, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie
Grodkowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie
Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu
Środowiskowego  Domu Samopomocy Stowarzyszenia ,,W naszym domu” z Wrocławia
Caritasu  Archidiecezji Katowickiej ,,Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętszego Serca Jezusa w Rudzie Śląskiej”
Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie
Warsztatów Terapii Zajęciowej w Głuchołazach - Caritas Diecezji Opolskiej
13:55 - 14:00  Zakończenie gali i pożegnanie uczestników

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.