Teatr
Kalina - monodram Katarzyny Figury

Kalina - monodram Katarzyny Figury

  • 2013-12-10, , godzina 19:00
  • 75 / 90 / 110 zł
  • IMPART, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Kalina Jędrusik miała wielki talent aktorski i charyzmatyczną osobowość. Mimo to, bardziej komentowano jej urodę, seksapil i życie prywatne niż wyraziste kreacje aktorskie. Emocjonowano się jej związkiem ze Stanisławem Dygatem, a w pamięci pozostał głównie jej aksamitny głos, talia osy, obfity biust i rozmarzony uśmiech Joanny z „Lekarstwa na miłość”. Uwielbiana i nienawidzona od samych początków swej kariery, na starość żyła w samotności, otoczona ciszą i swoimi najwierniejszymi przyjaciółmi - kotami, które, jako astmatyczkę, doprowadziły w końcu do jej przedwczesnej śmierci.

O tej niejednoznacznej ikonie popkultury i seksapilu ze sceny opowiada inna ikona – Katarzyna Figura. Jest to intymna opowieść o dojrzewaniu – artystki, kobiety, legendy.

„Kalina” to projekt wymyślony i realizowany niemal w całości przez kobiety. Spektakl reżyseruje Małgorzata Głuchowska, współautorka scenariusza wraz z Justyną Lipko-Konieczną, zaś w postać charyzmatycznej aktorki wcieliła się Katarzyna Figura.

Reżyserka Małgorzata Głuchowska uznała, że jedyną osobą mogącą wcielić się w postać Kaliny Jędrusik jest równie kontrowersyjna ikona polskiego kina i teatru – Katarzyna Figura. Jest między Kaliną Jędrusik i Katarzyną Figurą fascynujące podobieństwo: postrzeganie tych znakomitych i wyrazistych aktorek w głównej mierze przez pryzmat ciała i seksualności niesłusznie przyćmiewa ich dokonania zawodowe – wyjaśnia Głuchowska.

Wszyscy wiedzą, że Jędrusik śpiewała w Kabarecie Starszych Panów „Bo we mnie jest seks” i to naznaczyło ją do końca kariery, a nie – tak jak sobie tego życzyła jako profesjonalistka i artystka – jej fascynujące i głębokie role - mówi odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Figura.

Jaką cenę płaci kobieta za niekonwencjonalność, wyrazistą osobowość, bycie postacią publiczną, legendą, już za życia? Gdzie przebiega cienka granica między tym, co prywatne, a tym, co staje się publiczne i oceniane? Na te, i nie tylko te, pytania stara się odpowiedzieć spektakl, którego premiera odbyła się pod koniec czerwca w warszawskim Teatrze Polonia.

Na scenie usłyszymy też piosenki, z których słynęła Kalina i które do dziś wspominamy. 

Źródło: organizator wydarzenia

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.