Teatr
Hip-hopowo w CAPITOLU

Hip-hopowo w CAPITOLU

  • 2007-05-28, , godzina 19:00
  • 40 i 60 zł
  • Teatr Muzyczny CAPITOL , Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Kompania taneczna KÄFIG
TERRAIN VAGUE
Reżyseria i choreografia – Mourad Merzouki
Muzyka – AS’N z udziałem: Aurélien GALICHET (gitara & skrzypce), Yuri MARDONES (perkusja & wokale), Frédéric PEYRON (akordeon)


Niezwykły, pełen energii spektakl taneczny z udziałem akrobatów, tancerzy i aktorów, w hiphopowo-cyrkowym rytmie.
Zmysłowa uczta dla oka i ucha, muzyczna i choreograficzna podróż przez różne teatralne style. Terrain Vague – czyli Dzikie Pole – zamienia się w plac zabaw, gdzie uwagę przykuwa ruch sceniczny, opracowany z nieprawdopodobną wirtuozerią i niesamowita muzyka z elementami hip-hopu, wzbogacona brzmieniem instrumentów o delikatnych i poetyckich tonach. Efektowna choreografia i akrobacje wypełniają scenę przez cały spektakl. Francuska kompania taneczna czaruje i wzrusza – to trzeba zobaczyć!


Mówi reżyser i autor scenariusza, Mourad Merzouki:
W spektaklu Terrain Vague (Dzikie Pole) zgromadziłem na scenie to, co złożyło się na moje pierwsze podejście do sztuki scenicznej: cyrk, który do dziś pozostaje dla mnie główną siłą napędową, taniec oraz pewną formę teatru, ku której zmierzam.
Artyści, którzy dzielą ze mną tę przygodę to tancerze, akrobaci i aktorzy. Ze wszystkich tych osobowości, jedynych w swoim rodzaju, powstała grupa, która opowiada pewną historię.

Grupa ta jest sumą wielu różnych energii – energia hip-hopu jest bliska cyrkowej. Stworzyłem spektakl z perspektywy miejsca: ziemi niczyjej. Z takim rodzajem miejsc, gdzie każdy może przyjść, budować, burzyć, bawić się i tworzyć, wiąże mnie nostalgia. Kiedy byłem młodszy, takie miejsca były moimi placami zabaw. Zwykle uważane za przestrzeń nieistniejącą w miejskim pejzażu,  podzielonym, skupionym i zdominowanym przez uczucie braku tchu, ziemie niczyje są dla mnie jak bąble powietrza, nieograniczony oddech, miejsce, gdzie życie toczy się według własnych zasad i kodów, gdzie wszystko jest możliwe. To miejsce ludzi, którzy je zajmują, ludzi wyrzuconych na margines świata.

Ludzie zajmują tę ziemię i zaczynają na niej efemeryczne życie – choć rzeczywiste, bardzo jednak kruche. A potem następuje ewakuacja. Przed nadejściem maszyn ziemia jest opuszczona, kiedy zaczyna się budowa, zniszczone zostaje życie społeczne i trawa, która tam rosła…

Nie chciałem, żeby mój spektakl był analizą społeczną ziemi niczyjej (fr. terrain vague). Wprowadziłem ją na scenę, żeby w sposób groteskowy i przesadny pokazać jej obraz, jak kolorowy mikrokosmos. Sprzeczność między rzeczywistością a życiem, jakie pokazuję w moim spektaklu, jest zamierzona. Wszyscy wiemy, że egzystencja w takich miejscach jest niebezpieczne, mimo to chcę opowiedzieć o sile międzyludzkich więzi, które rodzą się w takich miejscach.

Mourad Merzouki, z pochodzenia Kabyl, urodził się w Lyonie w 1973 r. Już w wieku 7 lat rozpoczyna przygodę ze sztukami walki i cyrkiem. W wieku 15 lat zainteresowanie hip hopem nakierowuje go na taniec. Bardzo szybko decyduje się zająć hip hopowymi środkami wyrazu profesjonalnie. Cały czas konfrontując je jednak z językiem choreograficznym innych artystów tj. Maryse Delente, Jean-François Duroure oraz Josef Nadj. Bogate doświadczenia zachęcają go do realizacji projektów artystycznych łączących hiphop, sztuki sceniczne i widowiskowe co czyni zakładając wraz z innymi tancerzami w 1989r. formację ACCRORAP.W 1994r. formacja ta wystawia „Athina”, która odniosła prawdziwy sukces podczas Biennalede la Danse w Lyonie i w której hip hop ulicy przeniesiono na scenę nie pozbawiając go przy tym tożsamości.

Chcąc rozwijać swoją artystyczną przestrzeń ściśle związaną zjego przeszłością i wrażliwością, Merzouki zakłada w 1996r. własną formację „KÄFIG” (zarabskiego „klatka”). W maju 2004r., Mourad Merzouki otrzymał nagrodę najlepszego młodego choreografa na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Wolfsburga w Niemczech u boku również nagrodzonych, Sidi Larbi Cherkaoui, Tero Saarinena, Maurice’a Béjart. 
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.