Teatr
"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - premiera

"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - premiera

Opis

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” będzie pierwszą premierą nadchodzącego sezonu w CAPITOLU. Będzie to spektakl zrealizowany z rozmachem, pełen barwnych kostiumów, efektów specjalnych i – nieodzownej szczególnie w bajkach dla dzieci – teatralnej magii, wspaniały rodzinny musical, na który dzieci będą mogły „zabrać” rodziców i dziadków.

Scenariusz powstał na kanwie książek Franka L. Bauma, po które – zwłaszcza „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” – sięgało wielu twórców, by uwiecznić je w filmowych i teatralnych dziełach. Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa i Stracha Na Wróble, i razem z nimi wyrusza na poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników chce go poprosić o dar, którego mu we własnym mniemaniu brak. Wśród wielu przygód, pełnych baśniowych istot, dobrych i złych czarownic, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dotrze w końcu na miejsce, gdzie okaże się, że to wszystko, czego tak pragnie, już dawno przecież ma. Bo tego, co najważniejsze, nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

Niezawodna klasyka zainspirowała znakomitą ekipę realizatorów: muzykę do spektaklu napisał Mateusz Pospieszalski, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Autorem scenariusza, tekstów piosenek i reżyserem jest Jerzy Bielunas – specjalista od bajek, uwielbianych przez dzieci i atrakcyjnych również dla dorosłych. Jego ostatnią realizacją w Capitolu była znakomicie przyjęta przez widzów i krytykę „Złota Różdżka”, Koncert Finałowy 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Choreografię opracowuje Maciej Florek, znany tancerz i choreograf teatralny. Scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy Anna Chadaj.

W główne role wcielą się młodzi aktorzy i studenci wrocławskiej szkoły teatralnej: Dorotkę zagra Aleksandra Listwan (absolwentka wrocławskiej PWST), Stracha na Wróble – Adrian Kąca (Claude Bukowski w capitolowym „Hair”), Tchórzliwego Lwa – Bartosz Picher (Ferdyszczenko z „Idioty” i Berger z „Hair”), a Blaszanego Drwala – Mikołaj Woubishet (Grand Prix 29. PPA, główna rola w „Murach Hebronu”). Towarzyszyć im będzie niemal cały zespół aktorów i tancerzy Teatru Muzycznego CAPITOL.

Na motywach powieści Franka L. Bauma
Przekład:
Stefania Wortman
Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Jerzy Bielunas
Muzyka: Mateusz Pospieszalski
Choreografia: Maciej Florek
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Anna Chadaj

Występują:
Dorotka: Aleksandra Listwan (gościnnie)
Blaszany Drwal: Mikołaj Woubishet
Tchórzliwy Lew: Bartosz Picher
Strach na Wróble: Adrian Kąca (PWST)
Wroniasta: Agnieszka Oryńska i Małgorzata Fijałkowska
Bezgłowa: Justyna Szafran
Szeleszcząca: Justyna Antoniak
Królowa Myszy: Elżbieta Romanowska
Mysz Minister: Bogna Woźniak
Strażnik: Tomasz Leszczyński
Oz: Andrzej Gałła
Główne Wrony i Kalidachy: Magdalena Wojnarowska, Emose Uhunmwangho
Manczkiny, Kalidachy, Wrony i Dżdżownice:
Bożena Bukowska, Sylwia Ciurko (gościnnie), Dominika Józefowiak (gościnnie), Maja Lewicka, Katarzyna Torzyńska (gościnnie), Maciej Maciejewski, Piotr Małecki, Jan Nykiel (gościnnie), Michał Pietrzak, Marek Szczygieł, Łukasz Wójcik

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.