Teatr
"Cholonek" we Wrocławiu!

"Cholonek" we Wrocławiu!

  • 2007-05-22, , godzina 17:00 i 20:00
  • Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

22 maja, godz. 17.00 i 20.00 - na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego odbędzie się kultowy spektakl "Cholonek" wg Janoscha.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, współproducent spektaklu, zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejny pokaz wyjazdowy Teatru Korez. Tym razem "Cholonek" pokazany zostanie we Wrocławiu. "Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (JANOSCHA) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny".
 
Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.; po premierze Kazimierz Kutz powiedział: "[W] siedzibie dawnego Dezember Palace miał miejsce teatralny cud, bo tak należy nazwać przedstawienie w Teatrze Korez. Nazywa się "Cholonek" [...] Tak, to jest objawienie. Nie znajduję lepszego słowa na to, co przeżyłem w dawnym `Reichstagu`". (źródło: Gazeta Wyborcza, 29.10.2004).
 
Spektakl przygotowany przez zespół katowickiego teatru Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób Janoscha: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta Janosch i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami - czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi.
 
Bohaterowie książki Janoscha zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe; jedyną bronią, jaką posiadają, jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej śląskiej sagi, uznanej już przez widzów i media, są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego także gdzieś, pomiędzy... "Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność. Przypominamy:
 
 
adaptacja: Robert Talarczyk,
reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk,
scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka,
opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło.

W premierowym wykonaniu tego programu wystąpili: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk.

Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 
Szczegółowe informacje i sprzedaż biletów: ul. Rzeźnicza 12,
tel. (+48) 71 358 89 22, e-mail: rezerwacja@wteatrw.pl

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.