Teatr
Bal u Hawkinga - premiera

Bal u Hawkinga - premiera

Opis

Spektakl „Bal u Hawkinga” skupia uwagę na postaci wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Jednakże proponowana przez Renatę Jasińską interpretacja biografii oraz dorobku naukowego tego wybitnego człowieka jest jedynie pretekstem do szerszej dyskusji o statusie kulturowym i społecznym osób niepełnosprawnych.

Twórcy spektaklu stawiają mocne pytania o istotę niepełnosprawności. Czy ciało, które jest w całości funkcjonalne należy nazywać pełnosprawnym, a ciało z defektami niepełnosprawnym? Co decyduje o tej kategoryzacji, stygmatyzm społeczny, czy diagnoza medyczna? Niepełnosprawni mają prawo do swojej cielesności, miłości i spełnienia (również seksualnego) w relacjach damsko-męskich?

Spektakl zaprasza do podjęcia próby mentalnego oswajania kalectwa i niepełnosprawności, jak również jest sprzeciwem wobec konformizmu oraz wiary w płytkie wartości. Tak, z jednej strony odważnej, z drugiej pozytywnej dyskusji w teatrze o cielesności osób niepełnosprawnych jeszcze nie było.

Ponadto, dorobek naukowy Hawkinga inspiruje do namysłu nad miejscem ludzi we wszechświecie. „Bal u Hawkinga” przybiera formę luźnych kolaży, na które składają się wydarzenia z życia bohatera oraz fragmenty jego prac. Całości towarzyszy muzyka na żywo.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.