Teatr
Dziady

Dziady

  • 2015-10-22, , godzina 18:00
  • 30/35/40/45 PLN
  • Teatr Muzyczny CAPITOL , Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego
Poznań – Polska
Adam Mickiewicz
Dziady

reżyseria: Radosław Rychcik
scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
muzyka i multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

obsada:

Gustaw-Konrad: Mariusz Zaniewski
Ewa; Dziewica; Dziewczyna; (Marilyn Monroe): Gabriela Frycz
Guślarz; (Joker): Tomasz Nosiński (gościnnie)
Rózia; (Bliźniaczka z Lśnienia): Marta Szumieł
Józio; (Bliźniaczka z Lśnienia): Grzegorz Gołaszewski
Zosia: Martyna Zaremba
Zły Pan: Maciej Zabielski (gościnnie)
Pani Rollisonowa; (Aunt Jemima): Maria Rybarczyk
Jan Sobolewski: Michał Kocurek
Senator: Mirosław Kropielnicki
Żegota: Mateusz Ławrynowicz
Tomasz Zan: Bartosz Roch Nowicki (gościnnie)
Frejend: Andrzej Niemyt
Ksiądz Piotr; (Stephen Hawking): Mariusz Puchalski
Chór: Oksana Hamerska, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska

statyści:

Sowa: Sibonisiwe Ndlovu Sucharska
Kruk: Muhsin Nassir Ali
Boy hotelowy: Anthony Juste
Marilyn Monroe: Emily Wong
Chór ptaków nocnych: Sylwia Achu, Aster Haile, Maria Magdalena Haile, Luzia Avelino Viegas, 
Leopold Abai, Mandar Purandare

premiera: 22 marca 2014

licencjodawca: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

Przedstawienie Radosława Rychcika, zbudowane na radykalnie skróconym tekście polskiego arcydramatu, przeniesione zostało w świat amerykańskiej popkultury. W miejsce kaplicy, gdzie odprawiany jest obrzęd dziadów, ale też innych miejsc akcji dramatu, na przykład celi więziennej, powstało na scenie boisko do koszykówki z automatem z coca-colą. Obok przesiaduje również girlsband, co rusz śpiewając rozmaite amerykańskie standardy. Na Halloween, prowadzone przez Guślarza-Jokera, przybywa między innymi Marilyn Monroe, duch Zosi jest cheerleaderką z przepaską na oku (nawiązanie do jednej z postaci serialu Miasteczko Twin Peaks), a dziecięce upiory Rózi i Józia stały się bliźniaczkami z Lśnienia Stanleya Kubricka. Za Senatorem-plantatorem ciągną czarnoskórzy niewolnicy i członkowie Ku-Klux-Klanu, Pani Rollison przeobraziła się zaś w Aunt Jemimę. Największe zaskoczenie czeka nas jednak w przypadku postaci głównych – oto w Gustawie-Konradzie rozpoznać możemy rysy Charlesa Mansona, a w Księdzu Piotrze… fizyka i ateisty Stephena Hawkinga. Na ekranach telewizorów wyświetlane są ujęcia dokumentalne z zamachu na prezydenta Kennedy’ego, kreskówki, teledyski albo migawki z Zagubionej autostradyDavida Lyncha. I tylko Wielka Improwizacja rozbrzmiewa z offu w wykonaniu Gustawa Holoubka, niezapomnianego odtwórcy roli Gustawa-Konrada w spektaklu Kazimierza Dejmka i filmie Tadeusza Konwickiego. W zamian za to Mariusz Zaniewski otrzymał nowy tekst Wielkiej Improwizacji – „I Have a Dream” Martina Luthera Kinga. Rychcik bawiąc się kulturowymi kliszami, odkrywa coś zupełnie niezwykłego: uniwersalny wymiar mickiewiczowskich Dziadów, poprzez które opowiedzieć można nie tylko o zniewoleniu Polaków, ale także o cierpieniu innych grup społecznych czy narodowych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.