Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Łaskawość Tytusa powstała specjalnie na uroczystości koronacji cesarza Leopolda II na króla Czech. Dzieło to Mozart pisał w ogromnym pośpiechu - zamówienie otrzymał w lipcu 1791 roku, a premierę zaplanowano już na wrzesień! Dlaczego kompozytor zdecydował się w ogóle na stworzenie opery koronacyjnej? Namówił go do tego niejaki Domenico Guardasoni, odpowiedzialny za odpowiednie uświetnienie uroczystości cesarskiej. Tematykę dzieła wybrano ze względu na to, że kilka lat wcześniej Leopold II został nazwany "niemieckim Tytusem". Z powodu ograniczeń czasowych zdecydowano się stworzyć libretto w oparciu o adaptowany muzycznie już około czterdziestu razy tekst znanego librecisty i pisarza - Pietra Metastasia. Niestety, pełna wirtuozowskich arii opera przez lata pozostawała zapomniana. Swoje "drugie życie" otrzymała dopiero pod koniec ubiegłego stulecia, kiedy to zaczęto coraz chętniej wystawiać ją w teatrach całego świata. La clemenza di Tito Mozart komponował w podobnym czasie co swój najsłynniejszy singspiel - Czarodziejski flet. I choć opowieść o młodym księciu Tamino ukończył nieco wcześniej operę La clemenza di Tito, to jej premiera odbyła się równo dwadzieścia cztery dni po koronacji Leopolda II.

Podczas wyjątkowego finałowego wieczoru festiwalu Wratislavia Cantans odbywającego się w Operze Wrocławskiej Mozartowska La clemenza di Tito zabrzmi w wykonaniu międzynarodowego grona solistów, którym towarzyszyć będą Orkiestra i Chór MusicAeterna. Ten interesujący rosyjski zespół wokalno-instrumentalny jest dziś jednym z najbardziej rozchwytywanych ansambli wśród tych specjalizujących się w nurcie muzyki dawnej. Otwarci na wyzwania i nietuzinkowe projekty artyści z powodzeniem zajmują się również wykonawstwem muzyki XX wieku.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na La clemenza di Tito.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl La clemenza di Tito (Opera Wrocławska, Wrocław).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu La clemenza di Tito (Opera Wrocławska, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu La clemenza di Tito (Opera Wrocławska, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem La clemenza di Tito (Opera Wrocławska, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu La clemenza di Tito (Opera Wrocławska, Wrocław).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Festiwal Kabaretowy Wrocek - święto humoru wraca w prima aprilis
Festiwal Kabaretowy Wrocek - święto humoru wraca w prima aprilis Wrocław

Największe kabaretowe święto Wrocławia wraca w nowej odsłonie. Komediowy Międzynarodowy Festiwal Kabaretowy Wrocek tym razem trwać będzie przez cały rok!

Brak zdjęcia
„Cyganeria” - świat paryskiej bohemy Wrocław

„Cyganeria” Opery Wrocławskiej to przyjemność dla słuchu, ale i dla wzroku, to Gesamkunstwerk w najlepszym wydaniu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!