Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Kolonia karna na wyspie w kraju podzwrotnikowym.

Ma się odbyć egzekucja żołnierza skazanego za nieposłuszeństwo i obrazę zwierzchnika. Na życzenie komendanta przy egzekucji asystuje zaproszony cudzoziemiec – podróżny, który ma wydać swoją opinię na jej temat. Oficer nadzorujący i wykonujący egzekucję z pomocą innego żołnierza jest jednocześnie ustanowiony sędzią. W trakcie przygotowań objaśnia podróżnemu działanie specjalnego przyrządu do wykonywania wyroków. Jest to niezwykle skomplikowany aparat tortur, zbudowany według projektu poprzedniego, nieżyjącego już komendanta kolonii. Do aparatu dołączony jest zestaw wykresów sporządzonych osobiście przez byłego komendanta, które oficer pieczołowicie przechowuje. Wykresy określają rodzaj wyroku, który podczas egzekucji zostanie wypisany przy pomocy odpowiednio zaprogramowanych igieł – na plecach i całym ciele skazańca. Aparat na skutek długotrwałego i wielokrotnego używania oraz prawdopodobnie świadomego ograniczania środków na jego konserwację przez obecnego komendanta jest w coraz gorszym stanie technicznym. Oficer zamierza wykorzystać obecność podróżnego cudzoziemca, by za sprawą jego obiektywnej opinii (o całej procedurze i stanie technicznym aparatu) wymusić na komendancie środki na konserwację i części zamienne do urządzenia. W międzyczasie przystępuje do rozpoczęcia okrutnej egzekucji.

W związku z tym, że podróżny nie wyraża ochoty na wsparcie zamiarów oficera i uczestniczenia w jego planach, a nawet kwestionuje całą procedurę egzekucji, oficer odstępuje od kontynuowania egzekucji na skazańcu. Konsekwencją uznania wyroku za niesprawiedliwy jest dla niego wydanie wyroku na siebie i poddanie się egzekucji w miejsce zwolnionego skazańca. Czyni to ku konsternacji i przerażeniu podróżnego. Ten czym prędzej uchodzi z miejsca kaźni.

Przed opuszczeniem wyspy żołnierz pokazuje mu grób dawnego komendanta. Napis na kamieniu nagrobnym głosi:

„Tu spoczywa stary komendant. Jego zwolennicy, którzy muszą teraz pozostać bezimienni, wykopali mu grób i położyli kamień. Istnieje proroctwo, że po pewnej liczbie lat komendant zmartwychwstanie i poprowadzi swych zwolenników do walki o odzyskanie kolonii. Ufajcie i czekajcie!”.

Kazimierz Kościukiewicz

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Kolonia karna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Kolonia karna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Kolonia karna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Kolonia karna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Kolonia karna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Kolonia karna (Opera Wrocławska, Wrocław).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
3. Strefy Kontaktu w WTW: "Cyber Egg" Małgorzaty Szczerbowskiej - recenzja Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbyło się czytanie performatywne interesującej sztuki.

Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.