Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

"Jezioro łabędzie" to z pewnością największy fenomen w literaturze baletowej. Synonim klasycznego piękna i wykonawczej perfekcji, od ponad stu lat inspiruje choreografów, stanowi wyzwanie dla tancerzy, fascynuje publiczność. W świecie rozchwianych wartości, ta baśniowa kraina, w której podstawą konstrukcji narracyjnej jest dychotomiczny podział na jasne i ciemne, dobre i złe, staje się swoistą ucieczką od powszechnego relatywizmu. Uniwersalny język tańca pokonuje wszelkie granice: kulturowe, polityczne, etniczne i pozwala na spotkanie artystów i widzów pod każdą szerokością geograficzną. Pozwala także na taką współpracę, jakiej są Państwo świadkami dzisiaj: tancerze i choreografowie, z Rosji i z Polski, spotykają się we wspólnym projekcie, łączącym historię i język współczesnego baletu. W naszej pracy, poszukując harmonii, z szacunkiem odnosimy się do tradycji, otwierając jednocześnie przestrzeń dla nowej myśli choreograficznej.

Ewa Wycichowska

Choreografię do II oraz IV aktu przygotował Victor Smirnov-Golovanov, zasłużony artysta Ukrainy, urodzony w Moskwie, ukończył Moskiewską Akademię Choreograficzna, gdzie uczył się u takich osobistości jak: Lawrowski, Golezjowski, Bałancziwadze, Jerome Robins. Ponad 20 lat był solistą Teatru Bolszoj w Moskwie, były szef baletmistrzów Opery Narodowej i Baletu w Odessie. W 1988 r. założył Moscow City Ballet, należący do czołówki najlepszych baletów klasycznych. Znany jest z perfekcji wynikającej z tradycji rosyjskiej szkoły baletu klasycznego. Zespół tworzą absolwenci najlepszych szkół choreograficznych Rosji i Ukrainy. Wyznacza on najwyższe standardy światowego baletu klasycznego.

Autorką choreografii Prologu oraz III aktu jest Ewa Wycichowska - tancerka, choreograf, pedagog, prof. Wydziału Edukacji Muzycznej w Warszawie, autorka ponad 60 spektakli, inicjator i dyrektor artystyczny Międzynarodowych Warsztatów i Biennale Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatru Tańca, juror polskich i międzynarodowych konkursów tańca, członek Międzynarodowej Rady Tańca (CID UNESCO) od 1988 dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego.

Dwie takie same daty rozpoczęcia działalności twórczej - rok 1988 - dwóch wielkich osobowości w świecie tańca: Ewa Wycichowska i Victor Smirnov-Golovanov, choć działających na różnych biegunach: Golowanov-propagator tańca klasycznego, Wycichowska-twórca, dla którego taniec nie jest nigdy pustą formą, zawsze podporzadkowany jakiejś myśli, jest nieustannym procesem odkrywania nowych przestrzeni, łamania barier, wykraczania poza stereotypy, przyzwyczajenia, standardy... Idea konfrontacji tych różnych biegunów w świecie tańca zdaje się fascynującą dla każdej osoby będącej uczestnikiem tego przedsięwzięcia.

Bożena Klimczak

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Jezioro łabędzie.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Jezioro łabędzie (Opera Wrocławska, Wrocław).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Jezioro łabędzie (Opera Wrocławska, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Jezioro łabędzie (Opera Wrocławska, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Jezioro łabędzie (Opera Wrocławska, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Jezioro łabędzie (Opera Wrocławska, Wrocław).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

ZrÃłb sobie teatr
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza do zabawy online "Zrób sobie teatr"

We własnych domach też możecie mieć teatr!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.