Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Zamek

Franz Kafka

Zamek

(Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław)

Zamek
Autor sztuki: Franz Kafka
Premiera: 2013-06-22
Reżyseria: Marek Fiedor
Muzyka: Tomasz Hynek
Scenografia: Justyna Łagowska
Obsada: Anna Błaut, Zina Kerste, Marta Malikowska, Beata Rakowska, Elżbieta Golińska, Przemysław Bluszcz
 
GALERIA ZDJĘĆ: Zamek (31)
  • Zamek - plakat
  • Fot. Tomasz Żurek
  • Fot. Tomasz Żurek
  • Fot. Tomasz Żurek
GALERIA ZDJĘĆ: Zamek - konferencja prasowa przed premierą (6)

Opis spektaklu

Zamek kafkowski stoi na skraju zagubionej na peryferiach imperium, odizolowanej od świata wsi. Zamek współczesny znajduje się w samym centrum wielkiego miasta. Dążenie do Zamku jest znakiem wyzwania jakie rzuca człowiekowi dzisiejszy świat – jest znakiem konieczności zdobycia pozycji społecznej, osiągnięcia sukcesu. Miasto, jako synonim napierającej rzeczywistości, niejako wymusza na człowieku dążenie do samorealizacji, do potwierdzenia własnej osoby w świecie.

„Zamek” Kafki może dziś opisywać samotną wędrówkę człowieka przez labirynt wielkiego miasta w poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: kim jestem, po co i do czego zmierzam? I dziś w powieści istotny jest nie tyle opis biurokratycznej machiny władzy ale świadectwo dążenia do celu – mozolnego
i uporczywego poszukiwania właściwej drogi, kontaktu, osoby.

W tym dążeniu konformizm i służalczość stają w konflikcie z poczuciem własnej godności, niezależności, z pragnieniem zachowania wolności jako wartości nadrzędnej.

K dąży do Zamku by załatwić sobie posadę geometry, by zyskać przyzwolenie dla małżeństwa z Friedą, a jednocześnie K od Zamku ucieka, buntuje się przeciwko niemu,  nie chce poddać się zasadom obowiązującym wszystkich członków społeczności.

Lawirując pomiędzy dążeniem do Zamku a związkiem z drugim człowiekiem, K wybiera wolność, która bez uczestnictwa w zbiorowości okazuje się pusta i zupełnie niepotrzebna. Albo człowiek poddaje się zbiorowości ale za cenę wolności albo odrzuca zasady zbiorowości i zyskuje wolność ale jest ona nieodłączna z samotnością.

Marek Fiedor


 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama