Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Trubadur

Trubadur

(Opera Wrocławska, Wrocław)

Trubadur
 

Opis spektaklu

"Gdziekolwiek pojedziesz, do Indii czy środkowej Afryki, wszędzie słychać Trubadura" - pisał Giuseppe Verdi kilka lat po premierze. Trubadur jest kolejnym przystankiem na drodze kompozytora do sławy. Napisany w 1853 roku, między Rigolettem a Traviatą, tworzy razem z nimi świętą trójcę operową ugruntowującą pozycję Verdiego jako największego z twórców opery XIX wieku.

Po sukcesie Rigoletta Verdi był na fali. Nie chciał więc tracić czasu i jak najszybciej pragnął zabłysnąć kolejną premierą. Nie wiadomo, jak trafił na tekst hiszpańskiej sztuki Antonia Garcii Gutierreza El trovador, faktem jest, że Trubadur to w efekcie żeński odpowiednik Rigoletta. Miłość, tajemnica, zazdrość i zemsta - Trubadur eksploatuje nośne wątki, zawsze znajdujące zainteresowanie odbiorców. Ale to nawet nie historia robi na widzu największe wrażenie. Opera ta jest w rzeczywistości dziełem skończenie pięknym pod względem muzycznym. Urzekają w nim zmysłowe melodie, drzemie pod powierzchnią rytmiczny żywioł, który tylko czeka, by znaleźć dla siebie ujście. I tak się dzieje: wysokie C w partii Manrica jest tylko dowodem na to, że Trubadur to też jedna z najbardziej wymagających partii tenorowych w historii opery.

 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama