Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Naukowa sztuka ze „śpiewkami” w trzech aktach, najważniejszy dramat Witkacego, ukończony w 1934 roku. Autor nosił Szewców w sobie przez siedem lat, bo tyle z przerwami ich pisał; na inne swoje teksty dramatyczne potrzebował dwa-trzy tygodnie. Ze względu na problematykę polityczno-społeczną oraz wizjonerstwo i pasję demaskatorską dzieło porównuje się do Wesela Stanisława Wyspiańskiego i Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. Znalazły się w Szewcach w syntetycznym skrócie główne wątki twórczości literackiej Witkacego: zanik indywidualności, zmierzch cywilizacji i sztuki, walka płci, tajemnica istnienia, nuda metafizyczno-egzystencjalna, a wszystko podlano groteskowym sosem. Nowatorstwo formalne i zacięcie profetyczne czynią z Szewców tekst uniwersalny – aktualny w każdym momencie historii, również dzisiaj.

Szewcy, reprezentanci mas plebejskich, zamknięci w swoim warsztacie, przygotowują rewolucję pod przewodnictwem majstra Sajetana Tempego. Odnoszą zwycięstwo, ale kolejne przewroty polityczne, które odwracają bieg wydarzeń (pucz faszystowski, kontrpucz organizacji Dziarskich Chłopców, wreszcie przewrót plebejsko-populistyczny), sprawiają, że w krzywym zwierciadle obserwujemy mechanizm pożerania własnych dzieci przez rewolucję. Bezlitosna, pesymistyczna diagnoza świata polityki i historii, podana jednak w humorystycznym, groteskowym wydaniu.

Wartość i przesłanie dramatu świetnie ujął Konstanty Puzyna: „Teraz, uwolnione z pęt Czystej Formy, buchnie to, co Witkacy ma naprawdę do powiedzenia: wściekła, ekspresjonistyczna groteska polityczno-społeczna, połączona z katastroficznym traktatem i – krzywym oczywiście – zwierciadłem obyczajów”. Witkacy uczy dystansu, każe śmiać się bohaterom, ale również widzom. Ironiczny dystans do świata czyni go łatwiejszym do przyjęcia, nawet w jego katastroficznej i absurdalnej odsłonie. Dzisiaj, w świecie konsumpcjonizmu, moralnego relatywizmu, wszechmocy mediów i rodzących się totalitaryzmów, Szewcy brzmią swojsko i znajomo.

W opracowaniu tekstu wykorzystano fragmenty powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza Pożegnanie jesieni i Nienasycenie.

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

621. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

Kiedy i gdzie grają

Gdzie aktualnie grają w teatrze spektakl Szewcy (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław). Sprawdź seanse.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Szewcy (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław): reżyseria.

Twórcy spektaklu

Recenzje, wiadomości

Przeczytaj recenzje, wiadomości i ciekawostki związane ze spektaklem Szewcy (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).
Szewcy Teatr Polski Wrocław
"Szewcy" - najważniejszy dramat Witkacego na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Sprawdźcie, co aktorzy mówią o rolach w spektaklu i zobaczcie zdjęcia z próby!

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Szewcy.

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Szewcy (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Szewcy (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Lelenfant
Brave Kids rusza w nowej odsłonie. Można ugościć uczestników Wrocław

Projekt startuje pod inną nazwą - Lelenfant.

100 polskich twarzy Brave Kids
100 polskich twarzy Brave Kids! Przed nami finał projektu we Wrocławiu Wrocław

Finałowy spektakl zaplanowany jest na 29 sierpnia we Wrocławiu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.