Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Życie i Śmierć – cykl i sens istnienia na ziemi. Coś musi umrzeć, roztopić się, rozpaść na kawałki, żeby potem zbudować się na nowo. Codziennie umieram i codziennie odradzam się”.

Inanna to sumeryjskie imię bogini lepiej znanej jako Isztar – mezopotamska bogini wojny i miłości. Jednak spektakl Renaty Jasińskiej nie jest wiernym przeniesieniem mitu na scenę, lecz raczej jego współczesną interpretacją – luźną opowieścią skłaniającą do zadawania pytań o żeński pierwiastek boskości tkwiący w każdej kobiecie – i wtedy – przed tysiącami lat, i obecnie.

Wchodząca do świątyni kobieta w ciąży, ukazująca się widzowi już w pierwszej scenie, okazuje się być mityczną i mistyczną Pra-Matką, która dała początek wszystkiemu, od której rozpoczęły się dzieje Wszechświata. Lecz to nie tylko ona – ta, która była pierwszą – jest Pra-Matką. Jest nią każda kobieta wydająca na świat nowe życie. Z tego też powodu jest ona przyczyną i skutkiem wszystkiego, Dawczynią Życia i Panią Śmierci, jako że wszystko, co się rodzi musi też umrzeć, toteż przychodzące na świat dziecko od pierwszego oddechu do ostatniego tchnienia zmierza ku śmierci.

Jednak to nie śmierć jest leitmotivem spektaklu, lecz życie, gdyż odwieczny cykl natury zakłada nieustającą zmianę: transformację wiodącą od życia poprzez śmierć do kolejnego wcielenia. Jest to cykl trójdzielny, zatem i najważniejszą liczbą ukazującą się w różnych postaciach na scenie jest właśnie „3”. To zarówno geometryczny aspekt trójkąta, Świetlista Delta będąca symbolem poznania wiedzy i doskonałości, mityczny i mistyczny aspekt trójcy, teza, antyteza i synteza, wreszcie: łącznik i zasada stworzenia. To Brahma – Stwórca, Wisznu – Życie i Siwa – Śmierć, to Ojciec, Syn i Duch Święty. To jedność, czyli ojciec, dwójka będąca matką i to, co jest ich owocem, czyli dziecko symbolizujące gatunek ludzki.

Na scenie pojawia się więc trzech bogów i trzech mędrców prowadzących rytuał, trzech jest też aktorów śpiewających ceremonialne pieśni. A powtarzalny od tysiącleci cykl, to narodziny, życie i śmierć – tu pokazane w kilku aspektach, z których najważniejszym jest Odrodzenie. Inanna jest też opowieścią o męskim i żeńskim aspekcie istnienia, o tym, czym jest bycie Kobietą-Stwórczynią, wydającą na świat dziecko płci męskiej, które w przyszłości będzie zarówno jej synem, jak i mężem oraz kochankiem. To także mityczna „3”, pozwalająca na zachowanie harmonii we Wszechświecie, równowagi, która trwała aż do czasów Gilgamesza. Inanna pokazana na scenie Teatru Arka umiera razem ze swoim kochankiem Dumuzim, lecz obydwoje odradzają się. Cały cykl rozpoczyna się na nowo, a Koło Narodzin, Życia i Śmierci wciąż się obraca…

Zofia Warzyńska-Bartczak

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Inanna, kobieta i bogini.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Inanna, kobieta i bogini (Teatr Arka, Wrocław).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Inanna, kobieta i bogini (Teatr Arka, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Inanna, kobieta i bogini (Teatr Arka, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Inanna, kobieta i bogini (Teatr Arka, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Inanna, kobieta i bogini (Teatr Arka, Wrocław).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Odyseja
Odyseja. Historia dla Hollywood - recenzja spektaklu festiwalowego

Spektakl "Odyseja. Historia dla Hollywoodu" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na wrocławskiej scenie.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.