Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Dziwny pasażer

Tymoteusz Karpowicz

Dziwny pasażer

(Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław)

Dziwny pasażer
Autor sztuki: Tymoteusz Karpowicz
Premiera: 2015-09-12
Reżyseria: Andrzej Ficowski
Muzyka: Jacek Modliński
Obsada: Edward Kalisz (Pasażer), Krzysztof Boczkowski (Szofer), Jolanta Solarz (Studentka | Fotografka )
 
GALERIA ZDJĘĆ: Dziwny pasażer (1)
  • Dziwny pasażer - plakat

Opis spektaklu

Sztuka Tymoteusza Karpowicza Dziwny pasażer dzieje się w nocy we współczesnej Warszawie i opowiada o lękach – społecznych i indywidualnych dwóch pokoleń Polaków. Wiekowy Pasażer poszukuje cieni, których nie ma. Młody Szofer jest skazany na ich wysłuchanie. U Karpowicza w tej dziwnej podróży w okolicach świtu, kiedy, wedle Chińczyków jest najciemniej, wszystko jest schowane, utajone, z pogranicza bytu i niebytu. Jazda taksówką po wyciemnionym mieście staje się wiwisekcją i anatomią lęków rozpisanych na perfekcyjnie ułożoną psychodramę. Enigmatyczny Pasażer przerzuca swoje traumy na Szofera. Sztuka jest metaforą społecznych uzależnień od pamięci, pokazuje jak łatwo manipuluje się tradycją, a na ogólnym planie – przeszłością. Dziwny pasażer pod płaszczykiem starych, wydawałoby się przebrzmiałych i niebyłych problemów, ukazuje widzowi mechanizm przerzucania, z pokolenia na pokolenie, traum, co w Polsce zbiera szczególnie bolesne społeczne żniwo.

Premiera Dziwnego pasażera Tymoteusza Karpowicza przygotowana jest w dziesiątą rocznicę śmierci autora, pięćdziesiąt jeden lat po prapremierze tego dramatu na naszej scenie w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Spektakl z 1964 roku miał swą telewizją wersję, jej pierwsza emisja miała miejsce 28.09.1966, zapis niestety nie zachował się.

Tą premierą rozpoczynamy nowy cykl „Teatr w ciemnościach".

KOMUNIKAT WROCŁAWSKIEGO TEATRU WSPÓŁCZESNEGO:
Z przykrością informujemy, że premiera przedstawienia Dziwny Pasażer z powodu choroby aktora zostaje przesunięta na 12 września 2015 roku. Bilety kupione na czerwcowe spektakle są ważne na spektakle w dniach 13, 15, 16 września 2015 roku. Prosimy o wybór dogodnego dla Państwa terminu. W przypadku braku możliwości zmiany terminu Teatr zwróci pieniądze za bilety.

Prosimy o kontakt telefoniczny 71 / 358 89 22 z kasą biletową, która czynna będzie do dnia 30 czerwca [do soboty włącznie od godz. 12.00 do 19.00, w niedzielę od 17.00 do 19.00 oraz we wtorek od 12.00 do 19.00].


 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama