Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Zatrzymać nieuchwytnego motyla

2008-07-06 23:56:02 | Wrocław
Rinio KyrgizaiDrugi dzień Brave Festival upłynął pod znakiem "Wyjazdu córki" w wykonaniu Rinio Kyriazi. Wedle słów reżyserki Mirki Yemendzakis to nie spektakl, lecz "opowiadanie, które zostanie opowiedziane". Konstrukcję dramaturgiczną tworzą dwie tradycyjne baśnie (m.in. o okrutnej Lamii); kołysanki, pieśni weselne i żałobne.

Źródłem inspiracji i tworzywem monodramu był tradycyjny sposób opłakiwania zmarłych w Epirze oraz powieść „Jedna dusza” greckiego pisarza Alexandrosa Papadiamantisa. Osnowę fabularną stanowi historia matki, która straciła dziecko o imieniu Angeliki. W ustawionej na czterdzieści dni, na znak żałoby po córce, lampce oliwnej, dostrzega małego motyla. Wierzy, że pod tą postacią powróciła dusza (psyche) jej córki. Postanawia opowiedzieć jej bajkę, jak miała to dawniej w zwyczaju.

Obcujemy z rodzajem steatralizowanego koncertu, ponieważ najważniejszą tkankę stanowi w nim głos. Rinio Kyriazi ubrana w prostą, nieco surową, jasną sukienkę snuje opowieść w obcym, niezrozumiałym języku - w oryginalnym dialekcie z Epiru. Nie można pochwycić treści, czytelne są przede wszystkim emocje. Aktorka przez większość czasu siedzi na krześle, na środku sceny, czasami przemieszcza się wzdłuż ścian, niespokojnym wzrokiem szuka jakiejś niewidzialne istoty, leży na podłodze przepoczwarzając się w motyla lub kręci się szaleńczo wokół własnej osi. To oczywiście wzbogaca występ, ale jest poniekąd wtórne wobec tego, co kreuje jej głos.

Artystka prowadzi nieustannie płynną, śpiewną narrację, jej głos porusza się w szerokim rejestrze od bardzo wysokiego, przypominającego chwilami ptasi świergot, poprzez ciepłą i pogodną mowę matki opowiadającej bajkę, aż po niski, mroczny i pełen okrucieństwa głos, imitujący Lamię. Z niezwykłą sprawnością przechodzi od subtelnego szeptu, w rejony przeraźliwego i rozdzierającego wrzasku. Ciąg narracyjny przerywają zawodzenia i pełne żalu pieśni. Rinio Kyriazi często wykorzystuje naturalne właściwości brzmieniowe i artykulacyjne głosek, stosuje wiele onomatopei, z uporem powtarza też niektóre wyrazy, dzięki czemu opowieść oddziałuje nie tylko na zmysł słuchu, lecz także na ciało, którym odbiera się silne wibracje głosu. Towarzyszący jej na klarnecie Thomas Lolis akcentuje dramatyczne i liryczne momenty opowieści, wzmacniając siłę przekazu.

Rinio Kyriazi porusza w duszy widza-słuchacza bardzo wrażliwe struny. Swoim głosem, niczym smyczkiem, w wirtuozowski sposób gra na emocjach odbiorcy, przenosząc go zarówno do krainy zaczarowanego dzieciństwa, jak i pełnej cierpienia dorosłości. Rozbudzając przeczucia, lęki i wspomnienia, wymyka się jednoznaczności, czarowna i nieuchwytna. Jak motyl.


 
Słowa kluczowe: brave festival, teatr, rinio kyriazi, wyjazd córki, Epir, pieśń, Papadiamantis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Skibowisko 2022
Wszyscy wygrali w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko" [Relacja]

Wydarzenie odbyło się w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.