Premiery - Teatr

Zamordował rodzinę, trafi na deski teatru

2012-11-07 10:00:19 | Wrocław

„Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich...” będzie pierwszą premierą wrocławskiego Teatru Capitol w nowym sezonie artystycznym.

Zobacz zdjęcia z próby prasowej>>

Spektakl Agaty Dudy-Gracz jest inspirowany prawdziwą historią z 1835 roku, kiedy w  normandzkiej wsi młody człowiek zamordował członków swojej rodziny. Podczas procesu (w którym został skazany na śmierć) Riviere szczegółowo opisał swoją zbrodnię. Reżyserka postanowiła jednak rozszerzyć fabułę – w spektaklu Capitolu zaszlachtowani będą również sąsiedzi Riviere’a.

W „Ja, Piotr Riviere…” widzowie staną się świadkami, a zarazem uczestnikami rozprawy sądowej, w czasie której wysłuchają opowieści ofiar Rivière’a. -  Staramy się, by przeżyli go jak najbardziej prawdziwie, boleśnie i dotkliwie. Aktorzy będą wchodzić na widownię i wypowiadać z niej swoje kwestie. Chcemy, aby widzowie sami ocenili, na jaką karę zasługuje Piotr Riviere – tłumaczy Duda-Gracz.

Historię  Rivière’a znamy dzięki wyjątkowo bogatej dokumentacji śledztwa i procesu: zeznania świadków, pisma sądowe, ekspertyzy medyków, artykuły z gazet i „ulotki nowiniarskie” zostały w 1973 roku opublikowane i opatrzone krytycznymi komentarzami przez zespół naukowców pod kierunkiem Michela Foucaulta, francuskiego socjologa, historyka i filozofa. Tę książkę pod tytułem „Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował moją matkę, moją siostrę i brata mojego… Przypadek matkobójcy z XIX wieku” wydało w polskim tłumaczeniu Tadeusza Komendanta i Grzegorza Wilczyńskiego wydawnictwo słowo/obraz terytoria (2002).

W rolach głównych zobaczymy m. in. Magdę Kumorek, która w Teatrze Capitol pojawiła się już m. in. w spektaklu "Idiota", a na szklanym ekranie w serialach "Przepis na życie" czy "Hotel 52".  Tomasza Schimscheinera, krakowskiego aktora znanego z wielu ról teatralnych, filmowych ("Anioł w Krakowie") czy telewizyjnych (serial "Na Wspólnej"). Zobaczymy również Helenę Sujecką, finalistkę 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, która brawurowo zagrała rolę m. in. Nastazji w Capitolowym "Idiocie", a ostatnio również bardzo ciepło przyjęta na dużym ekranie w filmie "Yuma".

Spektakl będzie grany gościnnie w Studio TVP Wrocław przy ul. Karkonoskiej 8.

Ja, Piotr Riviere…
przedpremiera  - 8 listopada 2012, godz. 19:00
premiera - 9 listopada 2012, godz. 19:00
kolejne spektakle – 10, 11, 15, 16, 17, 18, 30 listopada

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: ja piotr riviere premiera capitol wrocław agada duda gracz

Ja, Piotr Riviere... (50)

fot. Greg Noo-Wak
Ja, Piotr Riviere...  - Zdjęcie nr 2
Ja, Piotr Riviere...  - Zdjęcie nr 3
Ja, Piotr Riviere...  - Zdjęcie nr 4
Ja, Piotr Riviere...  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Bracia Karamazow spektakl
"Bracia Karamazow" - przed nami sześćsetna premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Polecamy
Tajemniczy ogród. Podglądamy próby do nowego spektaklu [ZDJĘCIA]
Tajemniczy ogród. Podglądamy próby do nowego spektaklu [ZDJĘCIA] Wrocław

„Tajemniczy Ogród” wg powieści Frances Hodgson Burnett będzie najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

"Gastronomia" - premiera Teatru Pantomimy
"Gastronomia" - premiera Teatru Pantomimy Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza 23, 24, 25 i 26 października na Scenę Kameralną Teatru Polskiego na spektakle premierowe "Gastronomii" w reżyserii Aleksandera Sobiszewskiego.

Ostatnio dodane
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Kupony i kody rabatowe