Premiery - Teatr

"Via crucis" - męka Chrystusa w spektaklu Opery Wrocławskiej [FOTO]

2018-03-29 12:04:03 | Wrocław

30 marca 2018 w Operze Wrocławskiej odbedzie się premiera spektaklu pt. Via crucis, który w ciekawy sposób przedstawia historię męki Chrystusa. Prezentujemy zdjęcia z próby >>

Via crucis - Opera WrocławskaVia crucis to oratorium współczesnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Dzieło odznacza się niezwykłym charakterem kontemplacyjnym, który poprzez bogatą fakturę muzyczną, oddziałuje na emocje odbiorcy, skłaniając go do refleksji nad męką Chrystusa. Układ poszczególnych scen muzycznych ściśle koresponduje z kolejnymi stacjami drogi krzyżowej. Oratorium zostało napisane na trzy głosy męskie (kontratenor, tenor i baryton) oraz chór i orkiestrę. Kanwę literacką dzieła stanowią teksty wybrane ze Starego i Nowego Testamentu. Fragmenty z Księgi Izajasza są profetyczną zapowiedź tego, co znamy z relacji ewangelistów.

Paweł Łukaszewski jest kompozytorem, który w swej twórczości niejako specjalizuje się pisaniu muzyki o charakterze sakralnym. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, dziś Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie ukończył klasę wiolonczeli u prof. Andrzeja Wróbla, oraz klasę kompozycji prof. Marka Borkowskiego. Obecnie jest profesorem i prorektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swoim koncie ma liczne nagrody kompozytorskie, oraz udział w wielu ważnych festiwalach muzycznych.

Tomasz Man to polski dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. W 2000 ukończył reżyserię na Akademii Teatralnej w Warszawie i zadebiutował jako reżyser Balladyną Juliusza Słowackiego, wystawioną w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. W kolejnych latach reżyserował 50 spektakli m.in. w  Warszawie,  Szczecinie,  Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Elblągu, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Gdyni i Legnicy. Wyreżyserował też 15 słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. O reżyserowanym spektaklu Tomasz Man mówi: Moje przesłanie jest bardzo proste i uniwersalne. Chcę powiedzieć tylko jedno, nie zabijajcie. To jedno z dziesięciu przykazań, ale dotyczy wszystkich ludzi bez znaczenia, czy ktoś wierzy, czy nie. Chcę aby każdy, kto przyjdzie na ten spektakl, niezależnie od wyznawanego światopoglądu mógł odczytać prosty przekaz. Nie zabijaj!

Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jeden z najwybitniejszych, współczesnych dyrygentów, który na swoim koncie posiada m.in. wiele nagrań płytowych, oraz niezliczoną ilość poprowadzonych spektakli operowych i koncertów. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując z czołowymi teatrami operowymi i orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Występuje także na wielu estradach świata – w USA, Wielkiej Brytanii, Korei, Meksyku, Maroku, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Rosji, Białorusi, Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii i Portugalii. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – otrzymał m.in. nagrodę Ministra Kultury „Ad Astra” ufundowaną dla młodych, utalentowanych twórców kultury (2001), Srebrny Krzyż Zasługi za wkład do rozwoju kultury narodowej i osiągnięcia w pracy zawodowej (2004) oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006). W 2007roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał stopień doktora nauk muzycznych, a następnie w 2010 roku doktora habilitowanego. Od października 2012 rozpoczął pracę na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno-operowej. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej.

Premiera

Premiera oratorium Via crucis w piątek 30.03.2018 roku o godz.15.00. Drugi spektakl będzie można zobaczyć jeszcze tego samego dnia o godz.20.00. Wieczorny spektakl będzie transmitowany także przez TVP Kultura. Ostatni spektakl będzie można zobaczyć w sobotę 31 marca o godz.19.00

Realizatorzy

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Reżyseria: Tomasz Man

Choreografia: Artur Dobrzański

Scenografia: Anetta Piekarska-Man

Projekcje multimedialne: Zuzanna Piekarska

Obsady

Narrator - Angelo Romagnoli*

Kontratenor - Wojciech Basiakowski* / Piotr Łykowski*

Tenor - Aleksander Zuchowicz, Adam Zdunikowski*

Baryton - Jacek Jaskuła / Mirosław Gotfryd

Maria - Aneta Głuch*

Weronika - Ewelina Ciszewska*

Maria Magdalena - Adrianna Maliszewska*

- Chór i orkiestra Opery Wrocławskiej -

* - gościnnie

ip

fot. Aneta Dworak

Słowa kluczowe: zdjęcia, oratorium, Wrocław, premiera, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Bracia Karamazow spektakl
"Bracia Karamazow" - przed nami sześćsetna premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Polecamy
Zamordował rodzinę, trafi na deski teatru
Zamordował rodzinę, trafi na deski teatru Wrocław

„Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich...” będzie pierwszą premierą wrocławskiego Teatru Capitol w nowym sezonie artystycznym.

Tajemniczy ogród. Podglądamy próby do nowego spektaklu [ZDJĘCIA]
Tajemniczy ogród. Podglądamy próby do nowego spektaklu [ZDJĘCIA] Wrocław

„Tajemniczy Ogród” wg powieści Frances Hodgson Burnett będzie najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Ostatnio dodane
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Kupony i kody rabatowe