Dzieje się - Teatr

Umwuka. Nowy spektakl Capitolu [ZOBACZ TRAILER]

2014-05-22 11:25:25 | Wrocław

Teatr Muzyczny Capitol przypomni rzeź, do jakiej doszło 20 lat temu w Rwandzie. W ciągu trzech miesięcy 1994 roku zamordowano prawie milion osób, przy całkowitej obojętności świata, w milczeniu przyglądającego się rwandyjskiej tragedii. Premiera "Umwuki" 5 czerwca 2014.

Spektakl „Umwuka” powstał w oparciu o książkę Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć". Umwuka – słowo to w języku kinyarwanda ma dwa znaczenia. Jedno to duch, drugie – oddech. Z połączenia tych dwóch znaczeń powstał spektakl muzyczny o duchach zmarłych ludzi, opowiadany za pomocą oddechu ludzi na scenie, wypełniony rytmem i brzmieniem inspirowanym afrykańską muzyką etniczną.

To rzecz o społeczeństwie małego kraju w sercu Afryki, którego mieszkańcy z plemienia Hutu, zmanipulowani przez media i władzę, pewnego dnia sięgnęli po maczety i poszli mordować swoich sąsiadów, Tutsi. Jak niewiele trzeba, by doprowadzić ludzi do tak głębokiej nienawiści? Jak daleko, a może – jak blisko nam do Rwandy? Czy możemy pozwolić sobie na komfort obojętności wobec tego dramatu?

Akcja spektaklu dzieje się w Kigali Memorial Center, miejscu pamięci, które powstało na grobach 250 tysięcy ofiar. Na scenie zobaczymy kraj po masakrze – bliższy czasom dzisiejszym, pełen sierot, morderców i niedoszłych ofiar, które próbują odnaleźć się w codzienności, niosąc jednocześnie w sobie mroczną przeszłość.

W "Umwuka" wystąpią Małgorzata Fijałkowska, Alicja Kalinowska (gościnnie), Agata Obłąkowska-Woubishet (gościnnie, Teatr Arka), Benoit Le Gros (gościnnie), Adrian Kąca, Tomasz Leszczyński, Mikołaj Woubishet. Spektakl wyreżyseruje Jan Naturski, który jest również autorem tekstów piosenek.

Premierze będzie towarzyszyć spotkanie z Wojciechem Tochmanem (po spektaklu 12 czerwca, Scena Ciśnień)

Umwuka – trailer spektakluUmwuka
Teatr Muzyczny Capitol
Premiera 5 czerwca 2014 na Scenie Ciśnień
kolejne spektakle 6, 7, 8 i 11, 12 czerwca

MAS

Czytaj również:
Wojciech Tochman: Czasem można źle stanąć [WYWIAD]

Słowa kluczowe: umwuka spektakl teatr muzyczny capitol wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Camille główną gwiazdą na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Dowiedz się więcej o francuskiej gwieździe!

39 ppa plakat konkurs
39. PPA: To oni zaśpiewają w konkursie

Znamy uczestników Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 39. PPA.

Spektakl "Frankenstein" na deskach Teatru Muzycznego Capitol [FOTO] Wrocław

Wrocławski Capitol wznawia musicalową wersję historii Doktora i jego Monstrum. Zobacz zdjęcia z próby!

Polecamy
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Śmieszny staruszek we Wrocławskim Teatrze Lalek
Śmieszny staruszek we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

Jeden z najsłynniejszych spektakli lalkowych w reżyserii Wiesława Hejny na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek, nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Ostatnio dodane
Camille główną gwiazdą na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Dowiedz się więcej o francuskiej gwieździe!

39 ppa plakat konkurs
39. PPA: To oni zaśpiewają w konkursie

Znamy uczestników Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 39. PPA.

Kupony i kody rabatowe