Premiery - Teatr

To pierwsza taka premiera we Współczesnym od 37 lat

2015-02-11 11:40:07 | Wrocław

Weronika Szczawińska  wyreżyseruje „Niewidzialnego chłopca” Tymoteusza Karpowicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Będzie to pierwsze wystawienie tego autora od ponad 37 lat.

Wrocławski Teatr Współczesny konsekwentnie przywraca polskiej kulturze nieco zapomnianych  wrocławskich twórców. Po Helmucie Kajzarze przyszła kolej na Tymoteusza Karpowicza, znakomitego poetę, dramaturga i tłumacza, twórcę tzw. poezji lingwistycznej. Będzie to powrót na scenę po ponad 37 latach od ostatniej wrocławskiej premiery. Między 1958 a 1978 rokiem na scenie przy ul Rzeźniczej zaprezentowano aż osiem jego dramatów. Żaden teatr nie zajmował się nim tak często.

To, co mi pokazaliście, traktuję jako osobistą klęskę


Zdzisław Kuźniar, aktor który trzy dekady temu zagrał w czterech przedstawieniach Karpowicza (wystąpi również w sobotniej premierze), wspomina, że współpraca z tym twórcą bywała trudna. – Bardzo dobrze pamiętam słynne omówienia, które odbywały się w teatralnej kawiarni – opowiada Kuźniar w wywiadzie z „Gazetą Wrocławską”. – Karpowicz przychodził lekko z opóźnieniem, po rozmowie z reżyserem, stawał w drzwiach kawiarni z charakterystycznym uśmiechem, z notatkami pod pachą, po chwili wchodził do środka i mówił: „Proszę Państwo, to, co mi pokazaliście, traktuję jako osobistą klęskę”. A nam się świetnie w  tym dniu próbowało i czekaliśmy raczej na komplementy. No i zaczynały się uwagi; otrzymywał je każdy z aktorów. Były inne niż te, do których przywykliśmy w teatrze. Na przykład: „Pan powinien mieć łatwość pokonywania przestrzeni”, „Pan mówi, co innego, niż myśli:”… Po uwagach pana Tymka graliśmy całość jeszcze raz, naszym zdaniem – fatalnie, i znowu omówienie, czekaliśmy ze spuszczonymi głowami. Wchodził uśmiechnięty: „Dziękuję Państwu, właśnie tak, o to mi chodziło”.

Granicę wolności stawiamy sami, nie partia

Tekst Tymoteusza Karpowicza „Niewidzialny chłopiec” powstał w 1968 roku. Weronika Szczawińska będzie pierwszą reżyserką, która zdecydowała się go wystawić. Tekst dopiero teraz zadebiutuje na scenie.

Szczawińska podkreśla, że nie jest to tekst o wydarzeniach marcowych. - Wydarzenia historyczne służą Karpowiczowi do stawiania pytań etycznych. On nie stawia diagnoz historycznych i doraźnych. W tym kontekście interesują go pytania o granice wolności – tłumaczy Weronika Szczawińska. – Karpowicz podkreśla, że nie partia, nie okoliczności zewnętrzne określają granice, ale my sami.

„Niewidzialny chłopiec” opowiada o spotkaniu trzech pokoleń rodziny, której studiujące dzieci przeżyły ostatnio „unikalny rok – jedenastomiesięczny” (to znaczy pozostały nietknięte wypadkami Marca’68). Spotkanie rodzinne zakłóca obecność tytułowego niewidzialnego chłopca, który staje się adresatem i słuchaczem monologów wygłaszanych przez bohaterów. – To bardzo ciekawy, wciągający tekst. Jak z resztą cała poezja Karpowicza – zachwyca się Krzysztof Boczkowski, który wciela się w rolę Doktora.

Obok Boczkowskiego  i Kuźniara na scenie Współczesnego zobaczymy również Jerzego Senatora, Ewelinę Paszke-Lowitzsch, Konrada Wosika, Annę Kiecę, Jolantę Solarz i Krzysztofa Kaliskiego, który jest autorem muzyki. Autorką scenografii i kostiumów jest Natalia Mleczak.

Niewidzialny chłopiec
Wrocławski Teatr Współczesny
Premiera 14 lutego 2015, godz. 19:00
Kolejne spektakle: 15, 17, 18, 19 lutego

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: niewidzialny chłopiec, weronika szczawińska, wrocławski teatr współczesny

Niewidzialny chłopiec (29)

Niewidzialny chłopiec - plakat
Niewidzialny chłopiec  - Zdjęcie nr 2
Fot. E. Kozak
Niewidzialny chłopiec  - Zdjęcie nr 4
Fot. E. Kozak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Kulka
Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO] Wrocław

11 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Home Beyond the Borders
"Home Beyond the Borders?" - premiera spektaklu na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Przedstawienie oparto na powieści "Dom dzienny, dom nocny".

Ostatnio dodane
Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.