Dzieje się - Teatr

Taniej we Współczesnym

2006-03-24 00:00:00 | Wrocław
Fot. Anna Łoś

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03) Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza wszystkich studentów oraz młodzież licealną na spektakl "ROMEO i JULIA" w sobotę 25 marca 2006 o godz, 15.00.

Każdy kto zgłosi się do kasy teatru na hasło "dlaStudenta.pl" ma prawo do biletu w cenie 5 zł! Zapraszamy!


Wrocławski Teatr Współczesny

William Shakespeare
ROMEO I JULIA
(Romeo and Juliet)

Przekład: Stanisław Barańczak. Reżyseria: Rimas Tuminas. Dekoracje: Adomas Jacovskis. Kostiumy: Marijus Jacovskis. Muzyka: Faustas Latenas.

Występują: Dorota Abbe, Elżbieta Golińska, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Bolesław Abart, Krzysztof Boczkowski, Szymon Czacki (gościnnie), Bogusław Kierc, Krzysztof Kuliński, Wojciech Kuliński, Piotr Łukaszczyk, Maciej Tomaszewski, Tomasz Tyndyk (gościnnie), Bartosz Woźny, Krzysztof Zych.

Rimas Tuminas, jeden z najwybitniejszych litewskich reżyserów, jest mistrzem reinterpretacji klasyki. Dowiódł tego również wrocławską realizacją najsłynniejszego dramatu Szekspira. Niezwykła forma aktorska, plastyczna i muzyczna przedstawienia, stanowi o szlachetnej wyjątkowości tego spektaklu w polskim teatrze i jest efektem współpracy Tuminasa ze znakomitą litewską „ekipą”: scenografem – Adomasem Jacovskisem, kompozytorem – Faustasem Latenasem i twórcą kostiumów – Marijusem Jacovskisem.
 „Szekspir w ujęciu Tuminasa jest prosty, prowincjonalny i dosadny. Obrazy, słowa i bohaterowie odzyskują utraconą w wielu współczesnych realizacjach ostrość i niewinność. Reżyser obniża status szekspirowskich bohaterów: kochanków z Werony nie grają teatralni amanci – ale zwykły chłopak i zwykła dziewczyna.
Bo miłość nie wybiera – tłumaczy reżyser – dopada zarówno pięknych i brzydkich, mądrych i głupich. Starych i młodych. Jednak nie przypadkiem Szekspir uczynił swoich bohaterów prawie dziećmi: ich niewinność pozwala nam poznać siłę miłości i jej związek ze śmiercią w stanie najczystszym, nieskażonym wyrachowaniem.” (Łukasz Drewniak, „Przekrój”)
Ale też w świecie, który pokazuje Tuminas żadna miłość, żadne uczucie pozytywne nie mają szans. Tu króluje nienawiść, której przyczyny i początku nikt już nie pamięta, ale też nikt nie potrafi (nie chce?) przerwać tego obłędu.  

Premiera: 20.04.2001
Przedstawienie trwa 3 godz. (1 przerwa)

Nagrody:
Elżbieta Golińska otrzymała za rolę Marty nagrodę na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu w 2002 r.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Festiwalu ewidentnych TalentÃłw Aktorskich FeTA
Zgłoś monodram na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA 2019 Wrocław

Może to właśnie Ty zaprezentujesz się na scenie teatralnej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.