Dzieje się - Teatr

Poznaj program 19. Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich

2018-03-27 13:04:35 | Wrocław

Od ponad osiemnastu lat Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA pozwala mówić młodym aktorom z całej bez mała Polski, co im w duszy gra, wyzwala pragnienie i odwagę pokazywania siebie, a także daje możliwości sprawdzenia swoich umiejętności scenicznych. Z drugiej strony Festiwal wychowuje kolejne pokolenia wybitnych aktorów. Wraz z osiągnięciem przez FeTA pełnoletniości organizatorzy doszli do wniosku, że Talent Aktorski laureatów konkursu na monodram nie jest ewentualny, ale jest to Talent ewidentny. Tegoroczna - 19. edycja Festiwalu (CK Agora, Wrocław, 19-22.04.2018) zyskuje zatem miano Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich i z taką pointą organizatorzy będą kontynuować Festiwal w kolejnych latach.

19. Festiwal ewidentnych Talentów AktorskichFestiwal pomógł wielu młodym aktorom dostać się do szkół teatralnych i zaistnieć na scenie, planach filmowych czy międzynarodowych przeglądach teatralnych. FeTA to dla młodych talentów przestrzeń do samorozwoju oraz okazja, by otrzymać swoją pierwszą „aktorską statuetkę” i zostać laureatem Srebrnego Talentu. Jury konkursu nie tylko ocenia, ale udziela też fachowych porad i konsultuje. W poprzednich edycjach FeTA w jury zasiadali m.in.: Marian Opania, Waldemar Krzystek,  Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska, Wiesław Komasa czy Maria Seweryn. W tym roku młodych adeptów teatralnych oceniać będą: Iwona Bielska, Przemysław Bluszcz i Maciej Tomaszewski.

Program

Współczesny Polski Plakat Teatralny

Wernisaż ze zbiorów Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie 19.04.2018 (czwartek) godz. 18.00 / wstęp wolny.

Wystawa będzie zbiorem polskich plakatów z lat 2006-2016. W historii plakatu był to czas wyjątkowy, bowiem w tym okresie swoją działalność artystyczną kończyły wybitne osobowości, artyści -plakaciści z polskiej szkoły plakatu, rozpoznawalni na całym świecie: Franciszek Starowiejski, Mieczysław Górowski, Andrzej Klimowski, Jan Lenica. To grupa wybitnych nazwisk, które w naturalny sposób powoli ustępują miejsca średniemu i młodemu pokoleniu kolegów po fachu. W czasach światowej uniformizacji związanej z doskonaleniem fotografii, polska szkoła plakatu zyskiwała nową, swobodną i okraszoną błyskotliwym dowcipem estetykę, dzięki czemu zdobyły wielką popularność.

Wystawa będzie czynna do 14 maja 2018, można ją odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

Warsztaty teatralne z Iwoną Bielską - dla uczestników festiwalu zakwalifikowanych do drugiego etapu.

20.04.2018 (piątek) godz. 16.00

Iwona Bielska - polska aktorka filmowa i teatralna. Pracowała na deskach Teatru Juliusza Słowackiego, w krakowskim Teatrze STU, czy Rozmaitości w Warszawie,  przez ostatnie lata związana z krakowskim Teatrem Starym. Jej dorobek artystyczny jest bardzo bogaty i urozmaicony, między innymi zagrała rolę w pierwszym polskim horrorze „Wilczyca”. Za rolę filmie „Wesele” Smarzowskiego została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową, w 2000 otrzymała także Złotą Maskę i nagrodę 40. Kaliskich Spotkań Teatralnych.  Ostatnio można było ją oglądać na wielkim ekranie w głośnym filmie „Botoks” .

Przegląd monodramów uczestników festiwalu

21.04.2018 (sobota) godz. 10.00 / wstęp wolny

W jury zasiadają wybitne osobowości świata filmu i teatru: Iwona Bielska, Przemek Bluszcz i Maciej Tomaszewski.

Finał festiwalu

22.04.2018 (niedziela) godz. 12.00 / wstęp wolny

Pokaz trzech najlepszych monodramów, wręczenie nagród oraz komentarz Jurorów.

Spektakl mistrzowski - "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" w wykonaniu Ewy Błaszczyk

22.04.2018 (niedziela) godz. 17.00

Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju. Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w ostatniej godzinie życia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

Bilety

- przedsprzedaż: 60zł

- w dniu spektaklu 65 zł

w kasie CK Agora lub na online na ticketmaster.pl

ip

fot. Krzysztof Bieliński/materiały prasowe

Słowa kluczowe: wydarzenia, bilety, dni, 2018, warsztaty, pokazy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Akcja: EDUKACJA
Akcja: EDUKACJA - nowa oferta we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Ruszają zapisy na różne warsztaty!

BATORY trans
Wrocławski Teatr Pantomimy organizuje konkurs na debiut reżyserski Wrocław

Premiera przedstawienia laureata konkursu zaplanowana jest na marzec 2019.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.