Dzieje się - Teatr

Najazd „Zbójców” na Wrocław

2005-11-29 00:00:00 | Wrocław

Najazd „Zbójców” na Wrocław

W ramach trwającego Roku Polsko-Niemieckiego oraz jako ukoronowanie Roku Schillera w Polsce przyjedzie do Wrocławia grupa teatralna juThe z Görlitz  z przedstawieniem „Zbójcy” („Die Räuber”) Fryderyka Schillera.

Młodzi aktorzy pod kierownictwem zdolnego reżysera Petera Hanslika przygotowali spektakl na podstawie tekstu jednego z najbardziej znanych niemieckich dramatów „Zbójcy”. Do oryginalnego tekstu sztuki  stworzono nowatorska aranżację. Inscenizacja zaczerpnięta jest ze świata współczesnego, w którym młodzi aktorzy żyją na co dzień. Także dzisiejsze problemy społeczne, takie jak nasilające się zjawisko prawicowego radykalizmu w Saksonii znalazły tu swoje odbicie.

Na spektakl w języku niemieckim wszystkich miłośników teatru, a także osoby uczące się języka niemieckiego zapraszają organizatorzy - Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) ze Sztutgartu oraz Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu.


„Zbójcy” F. Schillera - „Takimi właśnie przyjaciółmi chcemy być!“ mówi Spiegelberg - jeden ze zbójców do Karla Moora w chwili, gdy ten, przez spisek zawistnego i pełnego kompleksów brata zazdroszczącego mu pozycji, majątku i narzeczonej Amalii , zostaje tego wszystkiego pozbawiony. Karl zauważa, że jego krzywda wynika z panujących stosunków społecznych. Postanawia to zmienić i zostaje „szlachetnym zbójcą”, ;,obrońcą biednych i uciśnionych, walcząc z obłudą i fałszywą religijnością, próbując złem naprawić zło. „Zbójcy“ („Die Räuber“) Fryderyka Schillera przedstawiają nie tylko „obraz zwariowanej wielkiej duszy“, ale opowiadają też historię osoby, która utraciła miejsce w społeczeństwie i poszukuje ukojenia w strukturach bardzo radykalnej grupy. Dynamika tej grupy, która początkowo jest dla Karla nowym domem, zmienia się stopniowo w spiralę agresji i zła, z której on bezskutecznie próbuje się uwolnić - jest bowiem zbyt głęboko uwikłany we wszystkie przestępstwa. Wystąpienie z grupy udaje mu się dopiero w chwili, gdy zmuszony zostaje wybierać między grupą a ukochaną.

Friedrich Schiller (10 listopada 1759 – 9 maja, 1805) - niemiecki poeta, filozof, historyk i dramaturg. W szkole napisał też swoją pierwszą sztukę, 'Zbójcy' (Die Räuber), o grupie naiwnych rewolucjonistów i ich tragicznym końcu. Po pierwszym wykonaniu 'Zbójców' w Mannheim, w 1781 r., został aresztowany, zabroniono mu też publikowania jakichkolwiek dalszych prac. Wyjechał wtedy ze Stuttgartu (1783) i przez Lipsk i Drezno dotarł w 1787 r. do Weimaru. W 1789 został wykładowcą historii i filozofii w Jenie, gdzie pisał wyłącznie prace historyczne. W 1799 powrócił do Weimaru, gdzie Goethe przekonał go do powrotu do pisania sztuk. Razem z Goethem założył Weimar Theater, który stał się czołowym teatrem w Niemczech, przyczyniąc się do odrodzenia dramatu. W Weimarze pozostał aż do śmierci - zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 45 lat.

Instytut Stosunków Zagranicznych (Institut für Auslandsbeziehungen e.V. 'ifa') wspiera porozumienie między narodami poprzez międzynarodową współpracę we wszystkich obszarach kultury oraz działania na rzecz pokoju. Do zadań Instytutu Stosunków Zagranicznych należy opracowywanie rocznych programów kulturalnych dla mniejszości niemieckich w poszczególnych krajach Europy Śródkowo-Wschodniej, których odbiorcami są również społeczeństwa większościowe.
www.ifa.de

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jako organizacja mniejszości niemieckiej działa w zakresie kulturalnym i socjalnym. W zakresie kultury oferuje członkom oraz szerszej publiczności różnorodną działalność, organizuje m.in. seminaria, wykłady cykliczne, sympozja, spotkania autorskie z niemieckimi lirykami i pisarzami, koncerty z udziałem niemieckich śpiewaków, muzyków i orkiestr, wzbogacając tym życie kulturalne Wrocławia.

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to wspólny projekt obydwu Rządów, mający na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych i pogłębienie więzi między społeczeństwami obywatelskimi w Polsce i Niemczech. Przez rok – od maja 2005 do maja 2006 – uwaga opinii publicznej skupiać się będzie na ścisłych, sąsiedzkich więziach łączących nasze kraje. Odbędą się setki przedsięwzięć w dziedzinie kultury, nauki, gospodarki i polityki. www.de-pl.info

Spektakl odbędzie się:
3 grudnia (sobota), godz. 18.00
sala Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
ul. Braniborska 59

Bilety: 7 zł pod numerem telefonu (71) 361 62 06, lub ifaszczepurek@interia.pl

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr na wynos - domowa edukacja teatralna
Wrocławski Teatr Lalek serwuje cykl edukacyjny Teatr na wynos Wrocław

WTL publikuje materiały edukacyjne, które przez ostatnich kilka lat publikowane były w programach teatralnych kolejnych premier.

Trociny - spektakl
Czerwiec w Instytucie Grotowskiego z Teatrem ZAR Wrocław

W Sali Teatru Laboratorium zobaczymy aż 4 spektakle.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.