Premiery - Teatr

"Mercury Fur" - brutalistyczny spektakl studentów AST [FOTO]

2018-04-09 15:02:25 | Wrocław

"Mercury Fur"  to nowy spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST we Wrocławiu. Premiera odbędzie się już 13 kwietnia 2018, a już po zobaczeniu dwóch scen możemy śmiało stwierdzić, że na to przedstawienie po prostu warto się wybrać. Poznajcie komentarze aktorów z obsady oraz zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Mercury Fur spektakl WrocławO spektaklu

Londyn. Najpierw pojawiły się motyle. Potem wybuchły zamieszki. Miasto stanęło w ogniu. Staramy się przeżyć. Za godzinę zacznie się impreza. To impreza  przygotowana specjalnie dla Ciebie. Podczas niej będziesz mógł przeżyć wszystkie swoje najgłębsze fantazje. Czeka na Ciebie Prezent. Możesz zrobić z nim cokolwiek chcesz...

"Mercury Fur" to jeden z najbardziej kontrowersyjnych dramatów Phillipa Ridleya, artysty, który rozpoczął pod koniec xx wieku ruch brutalistyczny w teatrze brytyjskim. Dramat przenosi nas w inne okoliczności, kreują c obraz świata po przyszłej wojnie. Jak duży wpływ ma na nas otoczenie, czas w którym żyjemy? Jak daleko jesteśmy się w stanie posunąć, aby uratować naszych bliskich? Do czego jesteśmy zdolni w obliczu zagłady?

Wymagające zadanie aktorskie

- Reżyser powierzył mi bardzo dużą i wymagającą rolę. Scenariusz liczy 103 strony, a mój bohater pojawia się na około 90. W ciągu miesiąca musiałem przyswoić ogrom tekstu. Co więcej, przez trzy lata szkoły teatralnej nie musiałem się nauczyć takiej ilości tekstu, co teraz. Ta rola też wymaga ogromnego skupienia i wyczucia partnera w danej scenie. Jest pot, krew i łzy. Wszystkiego możemy się spodziewać - mówi Maciej Kulmacz, aktor z obsady spektaklu. - To jest współczesny, brytyjski, brutalistyczny tekst. Możliwe, że nie każdemu spodoba się od początku, bo jest dość wulgarny, kontrowersyjny, ale i przepiękny! Ma ciekawych bohaterów, z których każdy niesie pewien bagaż emocjonalny. To spektakl o miłości, o tym, co możemy zrobić dla drugiego człowieka. To wszystko w dobie postapokaliptycznego świata i rozkładu wartości moralnych - zachęca aktor.

- Praca nad spektaklem nie była łatwa. Musieliśmy zmierzyć się z bardzo trudnym tematem, którego nie dotykamy na co dzień, o którym nie chcemy wiedzieć ani myśleć. A takie rzeczy się dzieją na świecie, nawet teraz, bo świat jest bardzo brutalny. Chcemy przypomnieć o tym, że każde życie się liczy i wszyscy jesteśmy ludźmi, musimy dbać o siebie nawzajem. Także ustawienie widowni jest istotne, bo scena jest bardzo blisko widza. Ma za zadanie pokazać mu prosto w oczy: zobacz, to mogłeś być ty - mówi Marta Parzychowska, aktorka z obsady "Mercury Fur". - Nasz spektakl bardzo głęboko dotyka problemu tego, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić z miłości. Z miłości do brata, do przyjaciela, do partnera. Chcielibyśmy pokazać, co to znaczy być w śmiertelnym niebezpieczeństwie i do czego można się wtedy posunąć. Tutaj miłość jest mniej delikatna i namiętna, niż zazwyczaj sobie wyobrażamy. Jest bardziej radykalna i bezkompromisowa. To jest taki moment, kiedy trzeba podjąć decyzję i iść za intuicją, trzeba kierować się tym, co się czuje, i dawać z siebie wszystko - tłumaczy aktorka.

Mercury Fur

Autor: Philip Ridley
Tłumaczenie i dramaturgia: Magdalena Kęsik
Reżyseria: Filip Gieldon
Scenografia: Damian Banasz
Kostiumy: Zuzanna Zajt i Jakub Fidler ( ASP)
Asystentka reżysera: Ewa Niemotko (AST)

Charakteryzacja: Katarzyna Lewińska

Występują:
Anastazja Borkoniuk, Martynika Kośnica, Paulina Kowalska, Ewa Niemotko, Marta Parzychowska, Maciej Kulmacz, Adam Lisewski, Igor Tajchman

Prapremiera polska: 13 kwietnia 2018 | godz. 19.00 | Sala Studio Teatru AST |

Realizacja zdjęć do spektaklu: Wrocławska Szkoła Fotografii AFA
Opieka artystyczna: Dobromił Nosek

Projekt plakatu: Damian Banasz

Czas trwania: ok. 2 godz., 15 minut
Grupa wiekowa: 18 +

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, przedstawienie, zdjęcia, dyplom, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Bracia Karamazow spektakl
"Bracia Karamazow" - przed nami sześćsetna premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Polecamy
Studenci o źródłach zła i przemocy. Podglądamy próby [ZDJĘCIA]
Studenci o źródłach zła i przemocy. Podglądamy próby [ZDJĘCIA] Wrocław

A przecież nie ma złych dzieci, wszystkie dzieci są dobre, tylko rodzice nie zawsze.

"Kobieta bez cienia" - prapremiera polska
"Kobieta bez cienia" - prapremiera polska Wrocław

„Kobieta bez cienia” – opera Richarda Straussa, realizowana w Operze Wrocławskiej, będzie polską prapremierą tego dzieła.

Ostatnio dodane
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Kupony i kody rabatowe