Recenzje - Teatr

Małe i małżeńskie

2006-04-18 00:00:00 | Wrocław

„Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą”.

   Gilles wraca do domu po dwutygodniowym pobycie w szpitalu. Nie pamięta prawie nic z przeszłości. Nie poznaje kobiety, która upiera się, że jest jego żoną. Wystraszony mężczyzna boi się, że kobieta  (zwraca się do niej per pani) jest oszustką. Przecież równie dobrze może być wdową, która przyszła do szpitala na oddział cierpiących na amnezje, i tu upatrzyła sobie ofiarę. Z opowiadań Lisy (domniemanej żony) dowiadujemy się, że Gilles spadł ze schodów i stracił pamięć. Jednak bardzo szybko wychodzą na jaw zaskakujące szczegóły, które sprawiają, że nie wiadomo kto tu jest sprawcą a kto ofiarą wypadku.
 
   Zaliczyłabym „Małe zbrodnie małżeńskie” do sztuk o charakterze sensacyjnym , choć akcja rozgrywa się tu przede wszystkim na płaszczyźnie psychologicznej. Gra pozorów, kłamstwa i intrygi stają się pretekstem do przełamania rutyny związku, do odkrycia siebie na nowo.

   Sztuka pełna zaskakujących zwrotów akcji - po prostu z zapartym tchem śledzi się każdy gest i  krok bohaterów. I nikt nie jest w stanie przewidzieć co wydarzy się za chwilę. Niewątpliwym atutem są tu również zabawne dialogi i fantastyczna gra aktorów.

   Co wydarzyło się tego tajemniczego  wieczoru? Co łączy ludzi po kilkunastu latach bycia razem? Do jakich posunięć zdolni są małżonkowie (czy po prosty partnerzy), aby ocalić związek? Sztukę polecam wszystkim, ale najlepiej przyjść na nią z druga połówką. Ze swojej strony mogę dodać, że sztuka genialnie oddaje naturę kobiet, które są przewrotne, nieobliczalne, przeczulone na wielu punktach. A swoją drogą, to zwróćcie uwagę na oryginalne okoliczności w jakich poznali się bohaterowie...

Aneta Mieszczyńska
(aneta.mieszczynska@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Świetne [0]
    aga
    2006-04-18 13:42:15
    Swietna sztuka
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Chamstwo spektakl WTW
Chamstwo - recenzja spektaklu Wrocław

Czy spektakl o Polsce musi być niewygodny dla widza?

Kobieta i życie - recenzja spektaklu

Pięć wrocławskich instytucji kulturalnych w przedstawieniu na podstawie tekstu Maliny Prześlugi.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.