Premiery - Teatr

"Krakowiacy i Górale" już niedługo w Operze Wrocławskiej [ZDJĘCIA]

2017-11-10 09:44:23 | Wrocław

11 i 12 listopada Opera Wrocławska zaprasza na premierę spektaklu "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego. Premierę dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa". Patronat honorowy nad premierą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach programu "Dziedzictwo muzyki polskiej", Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Instytutem Adama Mickiewicza. Partnetem spektaklu jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

PRZEJDŹ DO ZDJĘĆ Z PRÓBY PRASOWEJ>>

Osiemnastowieczne dzieło uznane za pierwszą polską operę narodową reżyseruje Barbara Wiśniewska, polska reżyserka młodego pokolenia. W jej interpretacji "Krakowiacy i Górale" to obraz sytuacji kobiet w opresyjnej kulturze. "Nasza kultura jest (…) oparta na dyskryminacji, to ona pozwala mężczyznom rościć sobie prawa do kobiet, do ich wolności i nietykalności cielesnej. W Krakowiakach i Góralach dyskryminacja jest bardzo silnie zaznaczona, zwłaszcza w kontekście władzy" – mówi reżyserka. "Moim zdaniem Dorotanie jest śmieszną, wiejską babą, która się kocha w młodym chłopaku. (…) Im dłużej się w nią wczytywałam, tym silniej rezonowała mi Fedrą".

Dzięki nowemu wydaniu partytury Krakowiaków i Górali zrealizowanemu w ramach programu kompleksowego opracowania dzieł muzyki polskiej powstałej w okresie zaborów pn. "Dziedzictwo muzyki polskiej" w 2017 roku staraniami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina muzyka "Krakowiaków i Górali" zabrzmi po raz pierwszy w postaci najbardziej zbliżonej do osiemnastowiecznego oryginału. Spektakle poprowadzi dyrygent, Adam Banaszak.

Scenografię zaprojektował wraz z reżyserką młody ukraiński artysta, Vasyl Savchenko. Autorem kostiumów jest Mateusz Stępniak.  Za reżyserię świateł odpowiada Grzegorz Barszczewski.  Choreografię i ruch sceniczny opracował Anatoliy Ivanov, a Chór Opery Wrocławskiej przygotowała Anna Grabowska-Borys.

W postać Doroty wcieli się tegoroczna laureatka Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza śpiewaczka, Jadwiga Postrożna, oraz Joanna Talarkiewicz. W partii Bartomieja wystąpią Maciej Krzysztyniak i Edward Kulczyk. W roli Basi usłyszymy Hannę Sosnowską i Karolinę Filus, a partie Stacha i Jonka wykonywać będą Aleksander Zuchowicz, Łukasz Rosiak i Jędrzej Tomczyk. W partiach tytułowych Górali wystąpią: Leszek Holec, Jakub Michalski, Michał Janicki, Łukasz Klimczak, Bolesław Słowiński i Mirosław Gotfryd.  Partię Pawła wykona Andrzej Pieczonka, a Zosi – Magdalena Marchewka. Jako Miechodmuch wystąpi Marek Klimczak.  Na scenie solistom towarzyszyć będą Wdowy-Fedry, dzieci z Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej, a także Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

IP

Słowa kluczowe: spektakl, premiera, galeria, próba
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krakowiacy i GÃłrale
"Krakowiacy i Górale" już niedługo w Operze Wrocławskiej [ZDJĘCIA] Wrocław

11 i 12 listopada będzie można obejrzeć spektakl Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego.

Niewina
"Niewina" - studenci o problemach wewnętrznych [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST.

Fidelio
"Fidelio" nową premierą Opery Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby!

Polecamy
Psychoterapia czyli sex w życiu człowieka
Psychoterapia czyli sex w życiu człowieka Wrocław

Akcja toczy się podczas wykładu psychologa klinicznego, który prezentuje swoją teorię na przykładzie przypadkowo wybranego z sali pacjenta.

"Lalka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu
"Lalka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu Wrocław

Przedstawienie Teatru Polskiego będzie drugim w historii teatralnego Wrocławia, pierwsze pokazano już ponad trzydzieści lat temu, w roku 1973.

Ostatnio czytane
Psychoterapia czyli sex w życiu człowieka
Psychoterapia czyli sex w życiu człowieka Wrocław

Akcja toczy się podczas wykładu psychologa klinicznego, który prezentuje swoją teorię na przykładzie przypadkowo wybranego z sali pacjenta.

"Lalka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu
"Lalka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu Wrocław

Przedstawienie Teatru Polskiego będzie drugim w historii teatralnego Wrocławia, pierwsze pokazano już ponad trzydzieści lat temu, w roku 1973.

Popularne
Superprodukcja "Skrzypek na dachu"
Superprodukcja "Skrzypek na dachu" Wrocław

Już 10 października zapraszamy do Hali Stulecia na najnowszą superprodukcję Opery Wrocławskiej - "Skrzypka na dachu".

Premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego
Premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego

Polska premiera spektaklu "Tramwaj", będącego wspólną produkcją Odeon-Theatre de l'Europe i Nowego Teatru odbędzie się 12 kwietnia jako inauguracja 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych.