Premiery - Teatr

"Krakowiacy i Górale" już niedługo w Operze Wrocławskiej [ZDJĘCIA]

2017-11-10 09:44:23 | Wrocław

11 i 12 listopada Opera Wrocławska zaprasza na premierę spektaklu "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego. Premierę dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa". Patronat honorowy nad premierą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach programu "Dziedzictwo muzyki polskiej", Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Instytutem Adama Mickiewicza. Partnetem spektaklu jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

PRZEJDŹ DO ZDJĘĆ Z PRÓBY PRASOWEJ>>

Osiemnastowieczne dzieło uznane za pierwszą polską operę narodową reżyseruje Barbara Wiśniewska, polska reżyserka młodego pokolenia. W jej interpretacji "Krakowiacy i Górale" to obraz sytuacji kobiet w opresyjnej kulturze. "Nasza kultura jest (…) oparta na dyskryminacji, to ona pozwala mężczyznom rościć sobie prawa do kobiet, do ich wolności i nietykalności cielesnej. W Krakowiakach i Góralach dyskryminacja jest bardzo silnie zaznaczona, zwłaszcza w kontekście władzy" – mówi reżyserka. "Moim zdaniem Dorotanie jest śmieszną, wiejską babą, która się kocha w młodym chłopaku. (…) Im dłużej się w nią wczytywałam, tym silniej rezonowała mi Fedrą".

Dzięki nowemu wydaniu partytury Krakowiaków i Górali zrealizowanemu w ramach programu kompleksowego opracowania dzieł muzyki polskiej powstałej w okresie zaborów pn. "Dziedzictwo muzyki polskiej" w 2017 roku staraniami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina muzyka "Krakowiaków i Górali" zabrzmi po raz pierwszy w postaci najbardziej zbliżonej do osiemnastowiecznego oryginału. Spektakle poprowadzi dyrygent, Adam Banaszak.

Scenografię zaprojektował wraz z reżyserką młody ukraiński artysta, Vasyl Savchenko. Autorem kostiumów jest Mateusz Stępniak.  Za reżyserię świateł odpowiada Grzegorz Barszczewski.  Choreografię i ruch sceniczny opracował Anatoliy Ivanov, a Chór Opery Wrocławskiej przygotowała Anna Grabowska-Borys.

W postać Doroty wcieli się tegoroczna laureatka Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza śpiewaczka, Jadwiga Postrożna, oraz Joanna Talarkiewicz. W partii Bartomieja wystąpią Maciej Krzysztyniak i Edward Kulczyk. W roli Basi usłyszymy Hannę Sosnowską i Karolinę Filus, a partie Stacha i Jonka wykonywać będą Aleksander Zuchowicz, Łukasz Rosiak i Jędrzej Tomczyk. W partiach tytułowych Górali wystąpią: Leszek Holec, Jakub Michalski, Michał Janicki, Łukasz Klimczak, Bolesław Słowiński i Mirosław Gotfryd.  Partię Pawła wykona Andrzej Pieczonka, a Zosi – Magdalena Marchewka. Jako Miechodmuch wystąpi Marek Klimczak.  Na scenie solistom towarzyszyć będą Wdowy-Fedry, dzieci z Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej, a także Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

IP

Słowa kluczowe: spektakl, premiera, galeria, próba
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Genialna przyjaciÃłÅ‚ka - Teatr WTW
Spektakl "Genialna przyjaciółka" nową premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz aktora z obsady!

Cafe Panique
"Cafe Panique" nową premierą Wrocławskiego Teatru Pantomimy [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i sprawdź, jak spektakl komentuje jeden z aktorów - Artur Borkowski.

Uśpieni
"Uśpieni" - Psychoteatr na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu Wrocław

Autorski spektakl Psychoteatru opowiedziany jest językiem teatru fizycznego z muzyką Violet Ultra.

Polecamy
Podglądamy próby do nowego spektaklu T. Polskiego
Podglądamy próby do nowego spektaklu T. Polskiego Wrocław

"Titus Andronicus" jest tekstem niezwykle okrutnym. Tutaj trup ściele się gęsto. To tekst przesiąknięty agresją i okrucieństwem, ale też swoistym humorem

Polska gęba we Współczesnym
Polska gęba we Współczesnym Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym Jarosław Tumidajski rozliczać się będzie z polskimi pseudo-mitami i narodowymi pozami. W sobotę premiera „Trans-Atlantyku” według Witolda Gombrowicza.

Ostatnio dodane
Genialna przyjaciÃłÅ‚ka - Teatr WTW
Spektakl "Genialna przyjaciółka" nową premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz aktora z obsady!

Cafe Panique
"Cafe Panique" nową premierą Wrocławskiego Teatru Pantomimy [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i sprawdź, jak spektakl komentuje jeden z aktorów - Artur Borkowski.