Premiery - Teatr

"Kaspar" - sztuka o stwarzaniu człowieka

2009-02-24 09:34:39 | Wrocław
 Sztuka Kaspar – pisze Peter Handke w otwierającym ją tekście – nie pokazuje, jak JEST NAPRAWDĘ czy BYŁO NAPRAWDĘ z Kasparem Hauserem. Pokazuje ona, co JEST MOŻLIWE z kimś. Pokazuje, jak można mówieniem doprowadzić kogoś do mówienia. Sztuka ta mogłaby nosić również tytuł Tortura mówienia.” Premiera nowego spektaklu Teatru Współczesnego już wkrótce.

Kaspar Hauser to postać prawdziwa. Niewiadomego pochodzenia chłopiec w wieku lat szesnastu pojawił się w maju 1828 r. na ulicach Norymbergi. Potrafił powiedzieć tylko jedno zdanie – "chcę być jeźdźcem, jak mój ojciec". Poddany edukacji i przystosowany do życia w społeczeństwie, zmarł w 1833 r. na skutek rany odniesionej w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego tajemnicza biografia i śmierć zbudowały legendę inspirującą do dzisiaj wielu twórców. W 1974 r. powstał film Wernera Herzoga "Zagadka Kaspara Hausera".

Kaspar Handkego nie jest sztuką historyczną, a jej bohater nie jest portretem autentycznej postaci Kaspara Hausera. Dziewiętnastowieczna legenda stanowiła dla autora jedynie punkt wyjścia do napisania w 1967 r. dramatu uważanego za jedną z najwybitniejszych sztuk – czy też anty-sztuk – austriackiego dramatopisarza. Handke ukazał w Kasparze proces stwarzania człowieka i równocześnie pozbawienia go wolności przez język.

„Kaspara” w Teatrze Współczesnym reżyseruje Barbara Wysocka, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (obecnie w zespole aktorskim Starego Teatru) i Wydziału Reżyserii Dramatu tej uczelni, jedna z najlepszych aktorek młodego pokolenia (uhonorowana już wieloma nagrodami) i najbardziej interesujących młodych polskich reżyserów. W 2007 r. wyreżyserowała w Starym Teatrze w Krakowie świetną „Klątwę” Wyspiańskiego nagrodzoną na festiwalach teatralnych w Opolu, Szczecinie i Kaliszu. Na specjalne zamówienie nowy przekład dramatu Handkego przygotował Jacek St. Buras, jeden z najwybitniejszych tłumaczy literatury niemieckojęzycznej na język polski.

Przekład: Jacek St. Buras
Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Barbara Wysocka
Kostiumy: Julia Kornacka
Występują: Marta Malikowska–Szymkiewicz, Tomasz Cymerman, Szymon Czacki, Maciej Prusak
Premiera: 14.03.2009. Scena na Strychu

JJ/informacja prasowa
Słowa kluczowe: Kaspar, Peter Handke, premiery teatralne, Teatr Wrocław, Wrocławski Teatr Współczesny, Kaspar Hauser
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Cicho/Tuxo
"Cicho/Tuxo" - Teatr WTW o życiu mniejszości ukraińskiej w Polsce [WIDEO]

Spektakl jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Układ Formalny. Zobaczcie wideo-zapowiedź!

Home Beyond the Borders
"Home Beyond the Borders?" - premiera spektaklu na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Przedstawienie oparto na powieści "Dom dzienny, dom nocny".

Polecamy
Ostatnio dodane
Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.